11.3 C
    Úterý 23. dubna 2024

30 let extraligy. 2006: Pražské finále! Titul Spartě vychytal loučící se Bříza

Za mořem se všichni důležití dohodli, takže nový extraligový ročník se vrátil do starých kolejí bez hvězd NHL. Diváci naštěstí na druhý nejpopulárnější týmový sport nezanevřeli a ten opět nabídl nezapomenutelné zážitky. Ročník 2005/2006 dopadl nejradostněji pro Spartu, i když to ještě pár kol před koncem vypadalo na nejhorší sezonu za poslední roky.

V Holešovicích se před sezonou měnil trenér. Lenera nahradil bývalý brankář Jaromír Šindel. Jenže kupě nových hráčů v čele s Vykoukalem či Vopatem to nelepilo. Přišel tak obvyklý krok. Po 22. kolech skončil Šindel a vrátil se František Výborný. Zemětřesení nastalo i ve vedení klubu, když nepopulárního Luboše Koželuha nahradil Viliam Sivek. Ani poté to ovšem nebyla žádná sláva. Na přelomu roku byla Sparta na 12. místě! Aby toho nebylo málo, v pátek 13. ledna si nejlepší střelec ligy Petr Ton zlomil zápěstí…

Přišly tak posily v podobě velkých sparťanů – Jaroslav Hlinka a František Ptáček. Ke konci rudí, hrající opět v klasických dresech, začali přece jen vyhrávat. Účast v play off si ale zajistili až v úplně posledním kole. Radost to ale byla několikanásobná. Zaprvé postup, zadruhé výhra nad Slavií 6:1, která navíc přišla o prvenství v základní části, Jan Marek se stal nejproduktivnějším hráčem sezony, a navíc se v tomto zápase vrátil do hry i Ton, který návrat oslavil gólem.

Po velmi turbulentní základní části si mohla oddechnout Sparta, blamáž v podobě nepostupu se podařilo zažehnat. Play off je nová soutěž, a právě k tomu se v Holešovicích upínali. Ovšem Zlín nebyl lehký protivník, naopak, ve čtvrtfinále byl mírným favoritem. Také na Valašsku Zlínští oba zápasy zvládli. V Praze se ale cosi zlomilo. K posledním velkým výkonům v kariéře se rozchytal 41letý Petr Bříza. Sparta vyhrála čtyřikrát v řadě a s kariérou se loučící brankář vychytal dvě nuly v řadě. Znojmo v semifinále sice mělo hlad, ale rozjetou Spartu na cestě do finále nic nezastavilo. Naplno zářily hvězdy jako Ton, Hlinka či Kratěna.

K vidění tak bylo pražské finále! „Bolí mě kotník, ale hrát budu. Museli byste mě zastřelit, abych přišel o takové finále,“ chechtal se rebel Duda. „Slavia je favorit, ale máme co ztratit. Ztratit můžeme přece to, že si sáhneme na pohár,“ burcoval naopak Bříza. V prvním zápase byla Slavia dlouho lepší a vedla 2:1. Pojistka ale nepřicházela. Až pět minut před koncem zvýšil o dva góly tahoun Vlasák. Zdálo se hotovo. Jenže tahle Sparta se nevzdávala, a tak Netík a znovuzrozený Ton vyrovnali za minutu na 3:3! Šlo se až do nájezdů. V těch poprvé selhal Vlasák, ale nahradil ho stále se lepšící junior Sobotka, který se už předtím v utkání jednou prosadil. Jenže v kritické chvíli uspěl s bekhendovým blafákem Ton. V další sérii neproměnil Hruška, ale sparťan Kratěna ano. Sparta vyhrála ztracený zápas a jak se později ukázalo, bylo to rozhodující vítězství.

V dalších čtyřech zápasech se radovali domácí. V pátém duelu padla dokonce šestnácti tisícová divácká hranice, duel v moderní aréně sledoval například i prezident Václav Klaus. Do šestého duelu šla ale Slavia oslabená o dva klíčové borce finále – Tomáše Vlasáka a Vladimíra Sobotku. A Petr Bříza v posledním zápase kariéry udržel čisté konto. Sparta vyhrála 3:0, v sérii 4:2 a slavila sedmý titul v historii! Slavia v prvních pěti utkáních série vždy vedla, ale rudí měli skvělé koncovky. Bojovnost a vůle měla nyní navrch nad kombinační hrou. Slávista Franěk chytal ve finále dobře, ale zkušený bard byl nyní lepší. „Slavia hrála ještě lépe než proti Budějovicím. Náš úspěch v play off závisel na brankáři. Titul nám vychytal Petr Bříza,“ vystihl situaci kanonýr Ton.

Nelly Korda potřebuje pauzu. Vynechává kvůli tomu turnaje

Nelly Korda, světová jednička ženského golfu, nedávno oznámila, že se rozhodla vynechat nadcházející událost LPGA Tour, aby si mohla odpočinout. Toto rozhodnutí přichází poté, co nedávno získala svůj druhý titul na Chevron Championship. Její vítězství v této prestižní soitěži bylo již pátým triumfem v řadě během posledních pěti startů.

Těsný únik Manchesteru United v semifinále FA Cupu zvyšuje tlak na Erika ten Haga

Manchester United se v nedělním semifinále FA Cupu jen těsně vyhnul šokující porážce s Coventry City. Zajistil si tak účast ve finále proti Manchesteru City. Přestože United v zápase zpočátku dominovali, inkasovali během dvaceti minut tři góly a dotlačili zápas na stadionu ve Wembley do prodloužení.

Velká cena Číny: Verstappen zvítězil, Perez viní safety car

Sergio Perez z Red Bullu vyjádřil po Velké ceně Číny svou frustraci a obviňuje safety car . Perez, který startoval do závodu z druhého místa za svým týmovým kolegou Maxem Verstappenem, nakonec skončil třetí poté, co Lando Norris z McLarenu využil safety car předjel ho.