Více
  21.9 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Pekingu vládne Finsko. Hokejisté vezou domů premiérové zlato, Rusko ve finále strádalo

  Olympijský hokejový turnaj je u konce. Včera zápas o bronz, dnes v ranních hodinách bylo na programu finále. Rusko mělo skvěle našlápnuto k obhajobě nejcennějšího kovu, přemohla ho ale touha po tom úplně prvním ze strany Finska. Severská země přepsala v Pekingu své hokejové dějiny a ukončila zdánlivě nekonečné čekání.

  Osud letošního hokejového turnaje pod pěti kruhy je zpečetěn. Po finálovém boji, který se uskutečnil dnes ráno, je o konečném pořadí olympijských her rozhodnuto. Do finále se probojovaly dvě hokejové mocnosti, jedna z nich ale, ku velkému podivu, ještě zlatou medaili domů nepřivezla.

  Finsko vyhrálo třikrát mistrovství světa, hokejovému světu představilo v průběhu desítek let řadu skvělých hokejistů a úspěchů země sklízela nespočet. Jenomže olympijské zlato stále chybělo. Blízko k němu bylo v Kanadě v roce 1988 a v Turíně v roce 2006. Tehdy z toho byly dvě druhá místa.

  Čekání trvalo až do letošního roku a turnaje v Pekingu. Finsko prolétlo turnajem jako uragán a nechalo za sebou velké škody. Za celý turnaj vyhrálo všechny zápasy, z toho jeden po prodloužení, a stroj se ne a ne zaseknout. Finskou sílu dvakrát poznali také Slováci, kteří s ním prohráli ve skupině i v semifinále.

  Jednoznačný průběh i výsledek

  Na Finy čekali ve finále hokejisté Ruska, kteří v Pekingu obhajovali zlato z Pchjongčchangu. Také oni prožili celkem povedený turnaj, ve finále ale kromě gólu nepředvedli takřka nic. Ruskové se chopili vedení už v 8. minutě gólem Grigorenka, na víc se ale nezmohli.

  Branku soupeře ohrozili jen 17 projektily, Finové naopak vypálili na ruského brankáře hned 31krát. Síť rozvlnily pokusy dva a těsný výsledek Finsko ubránilo. Stejně jako v celém turnaji sázelo i dnes na silnou defenzívu a nenechávalo se vylučovat. Oproti nim Rusové mířil na trestnou třikrát.

  Podobně jako bronz u Slovenska znamená zlato pro Finy největší hokejový úspěch v historii, na který se bude ještě hodně dlouho vzpomínat.

  Olympijské hry – finále hokejového turnaje:

  • Finsko vs. Rusko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0). Góly a asistence: 24. Pokka (Björninen, Ohtamaa), 41. Björninen (Anttila, Ohtamaa) – 8. M. Grigorenko (N. Něstěrov, N. Gusev). 

  Olympijské hry – konečné pořadí hokejového turnaje:

  • 1. Finsko, 2. Rusko, 3. Slovensko, 4. Švédsko, 5. USA, 6. Kanada, …, 9. ČR

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.