CyklistikaPeking opustil se dvěma zlaty, pak přišel konec. Rychlobruslaře van der Poela...

Peking opustil se dvěma zlaty, pak přišel konec. Rychlobruslaře van der Poela láká cyklistika

Před dvěma měsíci se Nils van der Poel těšil ze zisku dvou zlatých olympijských medailí. Vynikající rychlobruslař v Pekingu ovládl závody na 5 000 a 10 000 metrů a stal se hrdinou Švédska. Zdá se ale, že má ledové plochy dost a chystá se na přestup mezi sporty. Brusle pověsil na hřebík a chce se začít věnovat profi cyklistice. Zájem má holandská stáj Jumbo-Visma.

Je mu 25 let, během krátké kariéry v rychlobruslení už ale stihl téměř všechno. Má tři nejcennější kovy z mistrovství světa, dvakrát vyhrál olympijské hry, na uplynulém mega podniku v Pekingu navíc vylepšil vlastní světový rekord na desítce. K tomu všemu si ho zamilovaly i tribuny.

Švédský bruslař Nils van der Poel už totiž jednu ze svých dvou zlatých medailí nevlastní. Rozhodl se ji věnovat dceři švédského spisovatele čínského původu a disidenta Kuej Min-chaje. Snažil se tehdy upozornit na porušování lidských práv v Číně. A gesto se mu povedlo na jedničku.

„Uvědomuji si, že Kuej Min-chai kvůli tomu propuštěn nebude. Jsem si vědom i toho, že čínský lid kvůli tomu nepřestane trpět útlakem. Ale já opravdu, opravdu věřím ve svobodu projevu,“ hlásil tehdy van der Poel na stupních vítězů. Pak, trochu nečekaně, ukončil kariéru rychlobruslaře.

Transfer mezi dvěma sporty

Rychlobruslení už pro něj prim nehraje, ke sportu se ale zády točit v žádném případě nechce. Van der Poel podle švédských médií přemýšlí o dráze cyklisty. Rychlost má, výdrž jako šampion dlouhých tratí na bruslích také, takže v ničem nevidí problém.

Do karet hraje van der Poelovi víc věcí. Během příprav na bruslařské závody se intenzivně věnoval cyklistice, zájem o jeho služby na kole má navíc profi stáj Jumbo-Visma, která jeden rychlobruslařský tým dokonce vlastní. Navíc, příjmení van der Poel je v cyklistice celkem úspěšné, Holanďan Mathieu sice není rodinně s Nilsem nijak spjatý, ale vyhrál několikrát mistrovství světa v cyklokrosu a patří pravidelně mezi výrazné postavy prestižních podniků.

Kromě týmu Jumbo-Visma by van der Poela rád viděli ve svých řadách také zástupci EF Education First. Ať už se rozhodně Švéd jakkoliv, půjde o senzaci. Ne však něco, co by už nebylo k vidění v minulosti. Za Jumbo-Visma jezdí třeba Primož Roglič, který dříve skákal na lyžích.

Nejčtenější tento týden

Oktagon vytáhl český trhák! Kincl změří síly s Humburgerem

Karlovy Vary uvidí velký český souboj. Na turnaji OKTAGON 95 se 17. října střetnou Patrik Kincl a Dominik Humburger. Dvojka a trojka žebříčku střední váhy mohou udělat důležitý krok směrem k titulové šanci. Pro oba půjde o jeden z klíčových zápasů současné kariéry.

Claressa Shields je znovu světovou šampionkou. Scott zničila v šestém kole

Claressa Shields znovu potvrdila své výsadní postavení v ženském boxu. Americká hvězda v Atlantě ukončila Kaye Scott v šestém kole a získala zpět mistrovské pásy organizací WBC a WBA ve střední váze. Dalším krokem může být očekávaný megasouboj s neporaženou Britkou Lauren Price.

Cristiano Ronaldo naznačil konec kariéry. Poslední zápas může odehrát už letos

Jedna z největších fotbalových kariér historie se zřejmě blíží ke svému definitivnímu konci. Cristiano Ronaldo připustil, že aktuální sezona může být jeho poslední. Portugalská legenda by tak uzavřela více než dvě dekády na nejvyšší úrovni, během nichž posbírala prakticky všechny nejvýznamnější individuální i týmové trofeje.

Barcelona se dohodla na přestupu Rodriho z Man City za 65 milionů liber

Barcelona se podle britských médií dohodla s Manchesterem City na přestupu španělského záložníka Rodriho. Částka se pohybuje kolem 65 milionů liber a třicetiletý kapitán mistrů světa má podepsat smlouvu na čtyři roky. Přestup by měl klub dokončit v příštích dnech.

Seemanová zakončila ME šestým místem na čtyřstovce, Čejka skončil v polohovce sedmý

Barbora Seemanová uzavřela mistrovství Evropy v Paříži šestým místem na 400 metrů volným způsobem. Česká plavkyně v závěru dokázala zrychlit a posunula se o jednu příčku. Jan Čejka obsadil sedmé místo v polohovém závodě na 200 metrů. Oba tak přidali další kvalitní výsledky k povedenému českému vystoupení na šampionátu.

Seemanová postoupila na čtyřstovce, večer znovu skočí do boje o medaile

Barbora Seemanová se na mistrovství Evropy v Paříži představí v dalším finálovém závodě. Česká plavkyně zvládla rozplavbu na 400 metrů volným způsobem za 4:12,05 minuty a díky redukovanému pořadí získala poslední postupové místo. Večerní finále začne v 19:12.

West Ham překonal přestupový rekord Championship

West Ham United získal belgického záložníka Arneho Engelse z Celtiku. Dvaadvacetiletý fotbalista podepsal smlouvu na pět let s opcí na další sezonu a stal se nejdražší posilou, jakou kdy přivedl klub z Championship. Přesnou částku West Ham nezveřejnil, podle dostupných informací má jít o 25,75 milionu eur.

Amorim porazil Manchester United a odmítl řeči o pomstě

Rúben Amorim se osm měsíců po konci v Manchesteru United postavil proti svému bývalému klubu. V přípravném utkání ve Vratislavi dovedl AC Milán k vítězství 4:2, osobní zadostiučinění ale po zápase odmítal. Portugalský trenér zdůraznil, že vůči United necítí nic negativního a soustředí se na své působení v Itálii.

Bucha dál září v MLS, Messi potřetí v řadě nedal penaltu

Pavel Bucha pokračuje ve střelecky povedeném období v zámořské MLS. Český záložník se prosadil při remíze Cincinnati 1:1 na hřišti Orlanda a v této sezoně zaznamenal už pátý ligový gól. Méně vydařený večer prožil Lionel Messi, který neproměnil další penaltu a s Interem Miami utrpěl porážku 1:4 v Nashvillu.

Iraola chce před startem Premier League větší stabilitu Liverpoolu

Liverpool čeká poslední výrazná prověrka před začátkem nové sezony Premier League. V neděli odehraje hned dva přípravné zápasy proti italskému Comu. Nový trenér Andoni Iraola chce především vidět, zda jeho tým dokáže udržet vysokou intenzitu po delší část utkání.

Siniaková po triumfu v Torontu míří do Cincinnati s Townsend

Kateřina Siniaková si z Toronta odvezla další deblovou trofej, ale už v Cincinnati ji čeká návrat k její obvyklé spoluhráčce Taylor Townsend. Los turnaje zároveň nabízí možnost, že se česká světová jednička brzy postaví proti Shuai Zhang, se kterou ještě ve čtvrtek slavila titul na kanadském turnaji.

Kokkinakise v Cincinnati znovu zastavily zdravotní problémy

Thanasi Kokkinakis prožil v Cincinnati další bolestivý konec zápasu. V rozhodujícím tie-breaku proti Nunovi Borgesovi ho postihla křeč v pravém lýtku, po níž upadl a při dopadu si zřejmě poranil také pravý kotník. Australan utkání dokončil, na poslední body už ale nemohl reagovat naplno. Rozsah případného zranění kotníku zatím není známý.

Fantastická Seemanová má zlato a nový rekord mistrovství Evropy

Barbora Seemanová znovu kraluje Evropě. Česká plavkyně získala v Paříži třetí evropské zlato na 200 metrů volný způsob a předvedla nejlepší závod své kariéry. Časem 1:54,38 výrazně překonala vlastní český rekord a zároveň stanovila nový rekord evropských šampionátů.

Rangers schytali další ránu. Z Evropské ligy je vyřadila Jagiellonia, fanoušci tým vypískali

Trápení Rangers pod novým trenérem Derekem McInnesem pokračuje. Skotský celek doma pouze remizoval s Jagiellonií Białystok 1:1 a po celkové porážce 2:3 se loučí s kvalifikací Evropské ligy. Fanoušci na Ibroxu dali po závěrečném hvizdu svou nespokojenost hlasitě najevo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama