Více
  19.3 C
  Czech
  Neděle, 14 srpna, 2022

  Největší boxerský podvod všech dob. Od tragédie v ringu uběhlo necelých 40 let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Box je sportem, který vznikal jako jeden z prvních vůbec, a nese v sobě krásu a odhodlanost. Na druhou stranu také bolest, utrpení a hořkost. Z jeho dějiště, tedy ringu, nikdy nevíte, jestli se vrátíte naživu. To, co se ale událo v roce 1983, nemá obdoby. O největší boxerský podvod se postaral Luis Resto a jeho trenér.

  Veteráni Luis Resto a Billy Collins se proti sobě roku 1983 postavili na zápas v Madison Square Garden. K překvapení všech se vítězem utkání stal Luis Resto, na kterého by si před zápasem jen tak někdo nevsadil. Podivnosti okolo zápasu se začínaly hrnout ihned po oznámení vítěze a to z důvodu neskutečně pošramoceného obličeje Collinse. Jeho tvář vypadala, jako by ho právě napadlo hejno včel. Jak jistě víme, boxeři mají k dispozici boxerské rukavice, které jsou vystlané hmotou, aby se úder jemně změkčil. V tomto případě bylo tedy zvláštní, že měl Bill obličej tolik zohavený.

  Upravené rukavice

  Trenér Billyho se trefil do chvíle, kdy nebyly rukavice Luise hlídány a prohlédl jejich obsah. Poté, co rukavice pečlivě prozkoumal, zjistil, že z nich bylo odebráno poměrně velké množství výplně a tím pádem mohl Luis udeřit daleko tvrdšími ranami. Newyorská státní atletická komise, zkráceně NYSAC, trenérovo podezření potvrdila a zjistila, že někdo z rukavic odstranil vycpávky.

  Bitva Resto versus Collins byla tedy v podstatě jednostranný výprask holými pěstmi. Po vyšetřování změnilo NYSAC verdikt. Trenér Panama Lewis odstranil vycpávky, Resto věděl nebo měl vědět o Lewisově manipulaci.

  Více než tři roky po zápase byli Resto a jeho trenér shledáni vinnými ze spiknutí, napadení a držení smrtící zbraně (což jsou podle zákona ruce profesionálního boxera). Resto byl odsouzen ke třem letům odnětí svobody a také k doživotnímu zákazu boxu, Lewis byl také shledán vinným z manipulace se sportovní soutěží a dostal doživotní zákaz.

  Smrt Billyho Collinse

  Kéž bychom mohli napsat, že u prokázání vinny tento příběh končí. Resto roztrhl Collinsovi duhovku, což mělo za následek trvale zhoršené vidění a konec jeho boxerské kariéry. Collins zemřel 6. března 1984 ve věku 22 let, kdy v opilosti naboural auto. Do dnešního dne není jasné, zdali šlo o sebevraždu či nehodu zaviněnou špatným zrakem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS