-8 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
HokejPastrňák a spol. se těší na premiéru. NHL má zelenou, vedení ligy...

Pastrňák a spol. se těší na premiéru. NHL má zelenou, vedení ligy start v Pekingu povolí

Je rozhodnuto. Nejlepší hráči světa se ukáží na olympijských hrách. Nad startem elitních hokejistů z NHL visel až doteď otazník, s vedením NHL a hráčskou asociací NHLPA ale nakonec Mezinárodní hokejová federace společnou řeč našla. Do Pekingu se tak vypraví to nejsilnější, co hokejový svět nabízí.

Pro fotbalisty je vrchol mistrovství světa, pro hvězdy hokeje olympijské hry. Jde o asi největší prestiž, která v hokeji existuje. Reprezentovat tým pod pěti kruhy? To nepřekoná vůbec nic. Faktem ale je, že hráči NHL se mohli z této situace těšit jen pětkrát v historii.

Příští rok půjde v Pekingu o šesté hry, na které dostanou borci ze zámořské NHL povolenku. I když se dlouhé měsíce jednalo o tom, zda je to vůbec možné. Jak vedení ligy, tak hráčská asociace, se ale nakonec s IIHF dohodli.

„Vím, že mohu mluvit za hokejové fanoušky na celém světě, když řeknu, že rozhodnutí vrátit na olympijské hry nejlepší hokej naprosto vítáme,“ prohlásil boss IIHF René Fasel. Do Pchjongčangu se hokejisté z NHL před 3 lety nepodívali.

Věřil i „Pasta“

Hokejová smetánka z NHL se účastní olympiád od roku 1998, který by se dal v tomto směru označit za průlomový. Tehdy hry ovládli poprvé a zatím také naposledy hokejisté České republiky. Jágr, Hašek, Dopita, Šlégr, Růžička a spol. tehdy drželi prapor.

Na tu další už by se rád poprvé v kariéře podíval i David Pastrňák. Pokud se vše zdaří, bude to jeho premiérová olympiáda. „Věřím, je to můj dětský sen. Doufám, že to vyjde. Pokud to nevyjde, budu zklamaný. Hodně mě mrzelo, když jsme minule nemohli jet,“ řekl čerstvý vítěz Zlaté hokejky pro Sport.cz.

Kromě něj ještě vřavu olympijských her nezažil ani neproduktivnější hráč loňských let v NHL Connor McDavid, Sebastian Aho z Finska, ruský „sniper“ Nikita Kučerov, Němec Leon Draisaitl nebo Auston Matthews ze Spojených států amerických.

„Vítáme rozhodnutí NHL, která umožní svým hráčům účast na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022. Všechny strany, které se na této dohodě podílely, je třeba za tento vynikající výsledek pochválit,“ řekl sportovní šéf Mezinárodního olympijského výboru Kit McConnell.

Teď už je důležité jen to, aby byla hráčům zaručena bezpečnost. Počítá se i s tím, že na OH by mohli zavítat i v roce 2026. Hokejisté se opřou do dění v Pekingu mezi 4. a 20. únorem příštího roku. Češi si ve skupině B zahrají s Ruskem, Švýcarskem a Dánskem.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Oleksandr Usyk má otevřenou cestu k Wilderovi. WBC schvaluje velký návrat amerického ranaře

Boxerský svět znovu zpozorněl. Ukrajinský šampion těžké váhy Oleksandr Usyk může ve své další obhajobě nastoupit proti jednomu z nejnebezpečnějších knockoutérů poslední dekády, a to Deontayi Wilderovi. Prezident organizace WBC Mauricio Sulaiman potvrdil, že Wilder je plně způsobilý vyzvat držitele pásu a že Usykova žádost o dobrovolnou obhajobu byla oficiálně schválena.

Sen se rozplynul v slzách. Francesca Jones nedohrála při premiéře v Melbourne

Melbourne zažilo na druhý den Australian Open emotivní chvíle i nečekané konce zápasů. Britská tenistka Francesca Jones se rozplakala přímo na kurtu, když jí zranění zhatilo sen o prvním vítězství v hlavní soutěži grandslamu. Brzké skreče se staly nepříjemným leitmotivem dne. Dohráno předčasně měli i osmý nasazený Felix Auger-Aliassime či kanadská kvalifikantka Marina Stakusic, kterou museli z kurtu odvézt na vozíku.

Nosková a Muchová zvládly start Australian Open a jsou ve druhém kole

Linda Nosková i Karolína Muchová prošly v Melbourne přes první překážku a otevřely české účty na Australian Open. Nosková smetla Lotyšku Darju Semenistaja za 58 minut a nadělila jí i „kanára“. Muchová si poradila s Jaqueline Cristian po dvou setech, druhý rozhodl tie break.

Tampa Bay v Dallasu vyhrála 4:1 a dál vede Východ

Tampa Bay prodloužila bodovou sérii na třináct zápasů a po výhře 4:1 v Dallasu se drží na špici Východní konference. V hlavní roli stál Andrej Vasilevskij, který pustil za záda jediný kotouč z 20 střel a zapsal už dvacáté vítězství v sezoně. Ve stejný večer uspěl i Edmonton, který smetl St. Louis 5:0, a Detroit urval duel s Ottawou 4:3 po prodloužení.

Ester Ledecká je zpátky na stupních vítězů

Ester Ledecká dojela třetí v superobřím slalomu Světového poháru. V italském Tarvisiu ztratila 0,94 sekundy na vítěznou Emmu Aicher a o 0,67 sekundy ji předčila Lindsey Vonn. Pro českou lyžařku šlo o první pódium v sezoně a zároveň důležitý signál směrem k olympiádě v Miláně a Cortině.

Reshtenko vybojoval bronz na mistrovství Evropy v Sheffieldu

České krasobruslení má po dlouhých třinácti letech medaili z mistrovství Evropy. Georgii Reshtenko získal v Sheffieldu bronz a udělal to způsobem, který si o slovo řekl sám. Po krátkém programu byl až osmý, ve volné jízdě ale vystřihl výkon, který ho katapultoval mezi nejlepší tři.

Loprais dojel na Dakaru druhý, Prokop skončil 23. a Engel uzavřel dvacítku

Rallye Dakar vyvrcholila českými výsledky na čele i v první stovce. Aleš Loprais dotáhl kamion do celkového druhého místa, Martin Prokop uzavřel čtvrtou desítku mezi auty a Milan Engel se v motorkách vešel do elitní dvacítky. V kamionech slavil premiérový triumf Vaidotas Žala, v autech si pro šesté vítězství dojel Násir Attíja a motorky rozhodly až poslední kilometry o pouhé dvě sekundy.

Australian Open přivítá rekordní českou výpravu

Tenisový rok se rozjíždí naplno a Australian Open odstartuje s nebývale početnou českou stopou. V hlavní soutěži dvouhry se v Melbourne představí rekordní počet českých hráčů a hráček, což ještě víc zvýrazňuje, jak silnou pozici teď český tenis má.

Češi bodovali od Sappora po Tarvisio, Adamczykovou zastavil pád soupeřky

Zimní sobota nabídla české stopy napříč disciplínami od skoků na lyžích přes snowboardcross až po alpské lyžování. Roman Koudelka se v Sapporu dostal na nejlepší výsledek téměř za dva roky, Eva Adamczyková v Číně vypadla ve čtvrtfinále po kolizi a Ester Ledecká se ve sjezdu v Tarvisiu držela ve druhé desítce.

Coloradu nestačil gól Nečase a Carolina zničila Floridu devíti trefami

Martin Nečas skóroval, přesto Colorado doma tvrdě narazilo na Nashville a prohrálo 3:7. Predators táhl Ryan O´Reilly hattrickem a asistencí. Lukáš Dostál pomohl Anaheimu k výhře 3:2 po nájezdech v Los Angeles, chytil 26 střel a v rozstřelu uspěl proti dvěma ze tří střelců. A Carolina předvedla výjimečný večer, Floridu smetla 9:1, tři góly a nahrávku zapsal Nikolaj Ehlers.

Zabystřan ve Wengenu dojel čtrnáctý a Franzoni slavil první výhru

Jan Zabystřan skončil v superobřím slalomu ve Wengenu na 14. místě a vyrovnal svůj druhý nejlepší výsledek sezony v této disciplíně. Na Lauberhornu ztratil 1,77 sekundy a po závodě mluvil o náročném rytmu tratě i jedné kritické chybě, kterou ustál. Pro premiérové vítězství ve Světovém poháru si dojel Ital Giovanni Franzoni, který potvrdil formu z wengenských tréninků.

Luke Littler zahájil sezonu dominantně. V Bahrajnu ho čeká odveta s Pricem

Dvojnásobný mistr světa Luke Littler vstoupil do turnaje Bahrain Darts Masters ve velkém stylu. Osmnáctiletý Angličan si v úvodním kole poradil s legendárním Paulem Limem jasně 6:1 a postoupil do čtvrtfinále, kde ho čeká atraktivní souboj s Gerwynem Pricem. Fanoušci si rozhodně přijdou na své.

Anthony Joshua se konečně vrátil do posilovny

Britský boxer a bývalý šampion těžké váhy Anthony Joshua se po tragické autonehodě, při níž zahynuli dva jeho blízcí přátelé a členové týmu, znovu objevil v posilovně. Návrat k tréninku naznačuje, že bývalý mistr světa se snaží vyrovnat s jedním z nejtěžších období své kariéry i osobního života.

Loprais znovu vyhrál na Dakaru a stáhl ztrátu na Žalu

Aleš Loprais na Rallye Dakar dotáhl vítězný hattrick, když ovládl třetí etapu v řadě a dál tlačí na průběžně vedoucího Vaidotase Žalu. V kamionech zůstává druhý, ale po 11. etapě ztrácí už jen 16 minut a 24 sekund, přičemž do cíle zbývají dvě rychlostní zkoušky. V autech zaujal Martin Prokop i jinak než výsledkem, v kamenité pasáži pustil před sebe Naniho Romu, aby ho nezdržoval v boji o celkové prvenství.

Vladař odstoupil po první třetině kvůli zranění a Philadelphia v Buffalu padla

Philadelphia řeší nepříjemnou starost. Brankář Dan Vladař nedochytal duel NHL v Buffalu a po první třetině přepustil místo Samuelu Erssonovi. Flyers pak prohráli 2:5, zatímco Sabres dál drží vítěznou vlnu. Ve středečním programu zaujalo i páté vítězství Vegas v řadě a další tvrdý večer Rangers v Madison Square Garden.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama