OH 2021Osm her stačí, říká 51letý Španěl. Chodec si došel pro olympijský rekord

Osm her stačí, říká 51letý Španěl. Chodec si došel pro olympijský rekord

O tom, že olympijské hry píšou krásné příběhy, není vůbec pochyb. O jeden takový se postaral i španělský chodec Jesus Angel Garcia. Nikdy nic nevyhrál ani nijak nezářil, do historie se ale stoprocentně zapíše. Je mu už 51 a do Tokia jel na svou osmou letní olympiádu, což je absolutní rekord.

Během dlouhé historie olympijských her už byly k vidění mnohé věci. V roce 1896 se prestižního mítinku účastnil nejmladší sportovec, teprve 10letý gymnasta z Řecka. Během olympiády v roce 1920 naopak nejstarší. Střelci Oscaru Swanovi bylo v tu dobu 72 let.

Ani letos ale není o zajímavá čísla nouze. Ve skateboardingové soutěži žen nebylo nikomu na bedně více než 18 let a v drezůře se rvala o slávu 66letá jezdkyně z Austrálie. Ta hrdě hlásá, že chystá i do Paříže, její atletický kolega už ale nikoliv.

Jesus Angel Garcia soutěží v chůzi a během své kariéry už „odchodil“ osm her. Nikomu v historii letních olympiád se něco takového nepodařilo. Útok na kanadského skokana Millara ale vzdá, 10 olympijských her už je na něj moc.

„Osm her stačí. Chci si jen ještě jednou užít olympijské kouzlo a pak odejít do klidnějšího, uvolněnějšího života,“ prozradil po závodě v Tokiu.

8!

Barcelona, Atlanta, Sydney, Atény, Peking, Londýn, Rio a teď Tokio. Tady všude se Garcia rval na 50kilometrové trati v chůzi o čest a slávu. Nikdy nic nevyhrál a jeho maximem bylo čtvrté místo z roku 2008, i tak si to ale moc užíval.

Jaké jsou jeho plány do budoucna? „Už trénuji teenagery a cítím se velmi dobře. Hledám pro tento sport talenty,“ prozradil CMD Sport v roce 2020. Kromě toho se ale vrhne i do svého dalšího zaměstnání. Už teď funguje jako pedikér.

„Alespoň se do toho budu moct naplno opřít. Pár nabídek už jsem dostal,“ smál se specialista na chodidla. V Sapporu to pro něj byl v pátek poslední olympijský závod. Za svými mladšími soupeři zaostal, i tak je ale 35. místo úspěchem.

„Cítím, že jsem součástí historie,“ dodal. Běžecké boty tak Garcia věší na hřebík a začne se věnovat ostatním věcem. Kvituje třeba i návrat fotbalových fanoušků na stadiony, konečně totiž teď bude moct chodit na své milované Atlético Madrid.

Nejčtenější tento týden

Manuel zvládla semifinále a v Birminghamu zabojuje o evropskou medaili

Lurdes Gloria Manuel potvrdila roli jedné z největších českých nadějí na mistrovství Evropy v Birminghamu. Jednadvacetiletá čtvrtkařka doběhla ve svém semifinále druhá v čase 49,81 sekundy a zajistila si přímý postup. V sobotním finále chce zaútočit na medaili. Kvůli druhému místu sice nedostane ideální dráhu, sama v tom ale velký problém nevidí.

Seemanová i Knedla překonali české rekordy a zazářili v Paříži

Čeští plavci pokračují na mistrovství Evropy v Paříži ve výborných výkonech. Barbora Seemanová překonala český rekord na 100 metrů motýlek a třetím časem prošla do semifinále. Večer do něj ale nenastoupí, protože dá přednost finále své hlavní disciplíny na 200 metrů volný způsob. Národní maximum posunul také znakař Miroslav Knedla.

Český brankář Montrealu zaujal legendu NHL. Carey Price chválí Dobeše

Jakub Dobeš na sebe v Montrealu výrazně upozornil a uznání si vysloužil i od jednoho z nejslavnějších brankářů klubové historie. Carey Price vyzdvihl především sebevědomí a soutěživost českého gólmana. Právě tyto vlastnosti mu podle něj mohou pomoci v dalším boji o pevnou pozici v brankovišti Canadiens.

Cadillac po půlce premiérové sezony mění šéfa. Lowdon dostal padáka, tým přebírá bývalý muž Alpine

Premiérová sezona Cadillacu ve Formuli 1 přináší první velký personální otřes. Stáj překvapivě odvolala šéfa týmu Graemea Lowdona, který celý projekt připravoval na vstup do šampionátu. Jeho místo okamžitě přebírá zkušený Marcin Budkowski. Cadillac změnu označil za plánovaný přechod ve vedení, okolnosti Lowdonova konce ale ukazují na poněkud dramatičtější rozchod.

Elena Rybakina znovu otočila téměř ztracený zápas. Po Osace vyřadila i Gauff a zahraje si o titul

Elena Rybakina předvádí na Canadian Open mimořádnou odolnost. Po dramatickém čtvrtfinálovém obratu proti Naomi Osace zvládla otočit také semifinále s Coco Gauff. Světová dvojka zvítězila 5:7, 6:2 a 6:2 a v Torontu si poprvé v kariéře zahraje finále. V něm ji čeká Iga Swiatek.

Siniaková pokračuje v parádní jízdě a v Torontu si zahraje o titul

Kateřina Siniaková dál potvrzuje své kvality ve čtyřhře. Světová jednička postoupila společně s Shuai Zhang do finále turnaje v Torontu. V semifinále si poradily s dvojicí Tereza Mihalíková a Olivia Nicholls 6:1, 7:5. Česká tenistka tak může získat už 38. deblový titul v kariéře.

PSG obhájilo Superpohár UEFA, Aston Villu sestřelil Doué

Fotbalisté Paris Saint Germain dál sbírají trofeje. V Salcburku porazili Aston Villu 2:1 a podruhé za sebou ovládli Superpohár UEFA. Chviča Kvaracchelija otevřel skóre, sedmnáctiletý Brian Madjo ještě před přestávkou vyrovnal. O vítězství úřadujícího šampiona Ligy mistrů nakonec rozhodl Désiré Doué.

Čejkovi unikla medaile o 48 setin, Seemanová ovládla semifinále dvoustovky

Čeští plavci se na mistrovství Evropy v Paříži znovu výrazně připomněli. Jan Čejka obsadil ve finále závodu na 200 metrů znak páté místo a od bronzu ho dělilo 48 setin sekundy. Barbora Seemanová naopak jasně ovládla semifinále kraulařské dvoustovky. Ve čtvrtek tak může zaútočit na obhajobu evropského titulu.

Messi po smrti otce pochybuje o pokračování kariéry

Lionel Messi prožívá jedno z nejtěžších období svého života. Po smrti otce Jorgeho zveřejnil emotivní dopis, ve kterém se s dlouholetou oporou rozloučil. Devětatřicetiletý Argentinec zároveň připustil, že nyní pochybuje o své další fotbalové kariéře.

Max Verstappen zkritizoval novou F1, vedení mu odpovědělo. Domenicali připomněl, že sport je větší než kterýkoliv jezdec

Nová technická pravidla Formule 1 dál rozdělují paddock. Mezi jejich nejhlasitější kritiky patří Max Verstappen, kterému vadí především charakter závodění a výraznější role elektrické energie. Šéf F1 Stefano Domenicali jeho názor respektuje, zároveň ale zdůraznil, že budoucnost šampionátu nemůže stát na jediném jezdci.

Gian van Veen dorazil na Nový Zéland bez šipek. Před turnajem prosí aerolinky o pomoc

Gian van Veen má před startem New Zealand Darts Masters nečekané starosti. Zatímco nizozemský šipkař už dorazil do Aucklandu, jeho zavazadla zůstala tisíce kilometrů daleko v Paříži. Nová světová dvojka se proto obrátila přímo na aerolinky a žádá o rychlou pomoc.

Menšík na Sheltona nestačil a v Montrealu končí ve čtvrtfinále

Jakub Menšík se na turnaji Masters v Montrealu mezi nejlepší čtyři nedostal. Český tenista ve čtvrtfinále narazil na výborně hrajícího Bena Sheltona a za 73 minut prohrál 3:6, 1:6. Americký obhájce titulu předvedl téměř bezchybný výkon a Menšíkovi nenabídl jediný brejkbol.

Jeff Bezos chce Liverpool. Zakladatel Amazonu chce získat třetinu slavného klubu

Liverpool může brzy získat jednoho z nejbohatších investorů na světě. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je podle dostupných informací blízko dohody o koupi zhruba třetinového podílu v anglickém velkoklubu. Hodnota celé transakce může Liverpool ocenit na přibližně 4,4 miliardy liber.

Donald Trump se zastal Infantina. Jeho odvolání by podle prezidenta bylo „hroznou chybou“

Donald Trump se veřejně postavil za šéfa FIFA Gianniho Infantina. Americký prezident tvrdí, že jeho případné odvolání by bylo zásadním omylem a že pod Infantinovým vedením zažila FIFA nejúspěšnější mistrovství světa ve své historii.

Siniaková v Torontu září a útočí na šestý titul sezony

Kateřina Siniaková pokračuje ve skvělé deblové sezoně. Světová jednička postoupila společně s Čang Šuaj do semifinále turnaje v Torontu. Ve čtvrtfinále si poradily se Storm Hunter a Desirae Krawczyk 6:4 a 6:3. Česká tenistka tak zůstává ve hře o šestou letošní trofej.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama