MotorsportOrion - MRG posílí na Dakaru nováčci, do top 10 chce Michek

Orion – MRG posílí na Dakaru nováčci, do top 10 chce Michek

Nejlepší český motorkářský tým Orion – Moto Racing Group rozšířil svoji jezdeckou sestavu! Vedle stabilních závodníků Martina Michka a Milana Engela se nadcházející Dakarské rallye účastní také úspěšný motokrosař Dušan Drdaj, šampion offroad maratonů Martin Prokeš a Jaromír Romančík, bronzový medailista z Šestidenní a domácí mistr motokrosu nebo endura. „Jen to pro nás krok do budoucna, zabudování nováčků do Dakaru je totiž minimálně dvouletým procesem. Očekávám od nich zodpovědnost a dojezd do cíle,prohlásil Ervín Krajčovič, šéf týmu Orion – MRG. Letošní ročník odstartuje 5. ledna v Saudské Arábii.

Modrožlutí motocykloví závodníci jsou na Dakaru pojmem a hlavně postrachem pro tovární týmy. Právě v motocyklech je v pouští soutěži největší konkurence a nejvíc elitních stájí. I přes tento fakt se podařilo Michkovi dostat do elitní desítky celkového pořadí a v minulém ročníku dojel na 11. místě. „Martin opět bude chtít v dunách prokazovat svoji rychlost a bojovnost. Očekávám od něj atakování patnáctky. Milan Engel pojede na svůj desátý Dakar, je zkušeným jezdcem a rádi bychom ho viděli kolem pětadvacátého místa,“ nastavil cíle Ervín Krajčovič.

Dakar se v roce 2024 uskuteční opět v Saudské Arábii a hned ve třetí etapě čeká na všechny maratonská etapa. „Říká se, že půjde o nejnáročnější ročník za posledních pět let v Arábii. Hlavně první týden bude fakt hodně těžký, v rámci maratonské etapy si musíme rozložit 600 kilometrů do dvou dnů,tvrdil Michek, kterého potěšilo rozšíření českého týmu. „Bude to zpestření. Doufám, že si užijeme ještě více srandy. Romančík byl pro mě motokrosovým sportovním sokem, dokáže se pořádně kousnout. Drdaj je rychlý motokrosový jezdec a Prokeš zase expert na vytrvalostní soutěže.

Zlomená hrudní kost v kvalifikaci

Všichni noví jezdci českého týmu se na Dakar kvalifikovali ze soutěže v Maroku. Pro většinu z nich se jednalo o první kontakt s dálkovou rallye. Drsná zkušenost to byla zejména pro Dušana Drdaje, který si na začátku poslední etapy zlomil hrudní kost. Přesto dojel a kvalifikoval se jako třetí nejlepší mezi nováčky! „Havaroval jsem a cítil jsem hned, že je něco špatně. Ale pod adrenalinem se mi podařilo dojet 150 kilometrů do cíle. V místní nemocnici v Maroku jsem dostal jen prášky na bolest, ale nechtělo se mi tam vůbec být. Až můj známý doktor v Praze odhalil, že mám zlomenou hrudní kost. Už jsem ale vyléčený,popsal Drdaj, který se v loňském roce stal domácím šampionem v motokrosové kategorii MX1. 

S dálkovými soutěžemi zatím tolik zkušeností nemá. „Před Marokem byla moje nejdelší jízda na motorce 45 minut. Ani po silnici jsem s motorkou nejezdil. Těším se ale hodně, Dakar je pro mě obrovskou motivací a splněným snem. Chci se hlavně učit,“ dodal Drdaj, který se netěší na dlouhé stokilometrové přejezdy. S tím naopak nebude mít problém Martin Prokeš, loňský domácí offroad šampion v kategorii Moto2. „Letos jsem jel se svoji přítelkyní na motorce do Chorvatska, abych si na ty kilometrové porce zvykl. Bude to ale jiné – v rámci vytrvalostní maratonů jezdíme dvě až čtyři hodiny. Na Dakaru budeme sedět skoro celý den na motorce,“ popsal Prokeš, jenž se účastní offroad maratonů od roku 2009.

Nejvíce zkušeností z nováčků má Jaromír Romančík, který jezdil motokros v Kanadě nebo v USA a byl členem reprezentačního týmu na Šestidenní. „Dakar jsem měl v hlavě opravdu dlouho, ale čekal jsem, až na to budu mít zejména po psychické stránce,“ dodal domácí šampion v enduru. Na kvalifikaci v Maroku usiloval o první místo mezi nováčky, o které přišel kvůli chybě v poslední etapě. „Byl jsem si konečně trochu jistější a začal závodit, ale vytrestala mě velbloudí tráva, kterou jsem přehlédl. Štěstí, že jsem se po pádu vůbec dostal do cíle. Třeba Šestidenní byla z mého pohledu náročnější fyzicky, ale dálková rallye v Maroku mě zase daleko více psychicky vysála. Je potřeba se neustále soustředit a pracovat dobře s navigací.

Právě všichni nováčci absolvovali speciální školení ve Španělsku na manipulaci s navigací. Na Dakaru 2024 by se měl totiž zavést nový elektronický roadbook, který ale dělal určité potíže. „Bohužel mi v poslední etapě v Maroku přestal jít a zcela zhasnul. Takže jsem se musel chytnout za nějakého jezdce a nakonec jsme po bloudění dojel do cíle. Pořadatel o tom věděl, co se stalo,“ popsal Prokeš. Kvůli této technické novince mají zástupci týmů a jezdci obavy. „Elektronický roadbook může být velký průšvih, v Maroku jsme s ním měli každý den s tím nějaký problém. Přesto ho organizátor plánuje zavést v ostrém provozu na Dakaru. Ani nevíme, jak se budou řešit možné potíže. Jak to bude s výměnou během etapy nebo s následnou penalizací? Je kvůli tomu hodně otazníků,“ prohlásil Ervín Krajčovič.

Orion – Moto Racing Group bude navíc poskytovat podporu polskému závodníkovi Bartlomieji Tabinovi, který pojede pod záštitou českého Jantar týmu. I kvůli tomu bude mít nově další asistenční vůz. S celou svoji technikou odcestovali v pondělí na přejímky do Barcelony.

ORION – MRG pro DAKAR 2024

  • Martin Michek, elitní český závodník
  • Milan Engel, zkušený jezdec – odjede na svůj 10. ročník Dakaru

a nováčci:

  • Dušan Drdaj, český šampion v motokrosu v královské třídě MX1 (2022)
  • Martin Prokeš, domácí šampion offroad maratonů (2022)
  • Jaromír Romančík, bronzový medailista na Šestidenní, domácí tituly v motokrosu nebo v enduru

Nejčtenější tento týden

Slzy na kurtu. Jack Draper po návratu znovu narazil na zdravotní problémy a jeho start na US Open je v ohrožení

Jack Draper se po zdravotní pauze vrátil na okruh ATP, místo vysněného comebacku však přišlo další zklamání. Po porážce s Terencem Atmanem v Montrealu nezvládl emoce, rozplakal se přímo na kurtu a znovu se objevily obavy o stav jeho dlouhodobě zraněné paže.

Závodnice na Tour de France čelí kontrolám kvůli vycpávkám podprsenek

Pořadatelé Tour de France Femmes zpřísnili kontroly závodnic před časovkou. Reagují na podezření, že některé cyklistky používaly vycpávky nebo jiné předměty pod dresem ke zlepšení aerodynamiky a získání výhody v závodě.

Joseph Parker se vrací. Po zrušení suspendace hlásí návrat do ringu

Boxerská kariéra Josepha Parkera bude pokračovat. Bývalý mistr světa v těžké váze oznámil, že se po zrušení dočasné suspendace brzy vrátí mezi provazy. Případ pozitivního testu na kokain, který následoval po loňské porážce s Fabiem Wardleym, se tak posunul do další fáze.

Lehečka po výhře nad Kopřivou postoupil do třetího kola v Montrealu

Jiří Lehečka zvládl české derby na turnaji Masters v Montrealu a po výhře 6:4, 6:2 nad Vítem Kopřivou postoupil do třetího kola. Česká jednička se opírala o kvalitní servis i aktivní hru od základní čáry. Dalším soupeřem bude belgický talent Alexander Blockx, který zatím do turnaje ještě nezasáhl.

Kozmu čeká životní výzva! Před 60 tisíci fanoušky vyzve německého krále Eckerlina

David Kozma si po vítězství nad Davidem Zawadou splnil první část svého plánu. Na konci září ho čeká jeden z největších zápasů kariéry. Ve Frankfurtu nastoupí proti domácí hvězdě Christianu Eckerlinovi. Duel se uskuteční na stadionu Deutsche Bank Park před zhruba 60 tisíci diváky.

Smuteční hosté lemují ulice Milána. Loučí se s legendou Francem Baresim

Tisíce lidí zaplnily ulice Milána, aby se rozloučily s Francem Baresim. Legendární obránce AC Milán a bývalý kapitán italské reprezentace zemřel minulý týden ve věku 66 let. Na pohřeb dorazili fanoušci, někdejší spoluhráči i slavní soupeři.

Tragédie v UFC. Ve 34 letech zemřel brazilský zápasník Allan Nascimento

Svět smíšených bojových umění zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 34 let zemřel brazilský zápasník UFC Allan Nascimento. Podle prvních informací měl během spánku utrpět infarkt, lékařům se ho už nepodařilo zachránit.

Konec nadějí. Emma Raducanu kvůli další zlomenině přijde i o US Open

Emma Raducanu dál doplácí na zdravotní problémy. Britská tenistka kvůli únavové zlomenině pravé nohy vynechá US Open, turnaj, na němž v roce 2021 senzačně získala svůj premiérový grandslamový titul. Její návrat na kurty navíc zůstává nejistý.

Kopřiva zvládl deštivou premiéru v Montrealu a vyzve Lehečku

Vít Kopřiva vstoupil do turnaje Masters v Montrealu úspěšně. V náročných podmínkách si poradil s domácím Alexisem Galarneauem ve dvou setech 6:4 a 6:4. Ve druhém kole ho čeká české derby s Jiřím Lehečkou, proti kterému se na okruhu ATP Tour představí vůbec poprvé.

Kladno poprvé trénovalo pod Rulíkem. Jaká bude Jágrova role?

Hokejisté Kladna zahájili další fázi přípravy na novou extraligovou sezonu. Pod vedením nového trenéra Radima Rulíka poprvé společně vyjeli na led, zatím ale bez Jaromíra Jágra. Zkušený útočník svou hráčskou kariéru oficiálně neukončil, jeho role pro nadcházející sezonu však zůstává nejasná. Součástí přípravy jsou navíc také dvě známé tváře z NHL, brankář Daniel Vladař a obránce Radko Gudas.

Sára Bejlek po téměř třech hodinách postoupila do druhého kola v Torontu

Sára Bejlek zvládla na turnaji kategorie WTA 1000 v Torontu mimořádně náročný vstup do soutěže. Česká tenistka po téměř tříhodinové bitvě porazila Wang Sin jü 6:3, 4:6, 7:5. Ve druhém kole ji čeká bývalá světová jednička Iga Świątek.

OKTAGON 92: Muradov ukončil Fleuryho a získal titul, Szabová ovládla ženský zápas století

Oktagon oslavil desáté výročí velkolepým galavečerem na pražské Štvanici. Hlavní pozornost patřila dvěma titulovým duelům. Machmud Muradov předvedl fantastický obrat proti Willu Fleurymu a stal se novým šampionem polotěžké váhy. Lucia Szabová pak v očekávaném souboji přehrála Lucii Pudilovou a úspěšně obhájila pás bantamové šampionky.

Česká senzace pokračuje, Viďmanová si zahraje o titul

Česká tenistka Darja Viďmanová může v neděli dosáhnout největšího úspěchu své kariéry. Na turnaji v Memphisu postoupila až do finále, ve kterém vyzve teprve šestnáctiletou Kristinu Ljutovovou. Obě hráčky čeká první vzájemný duel a také mimořádná příležitost zapsat se výrazně do světa ženského tenisu.

FIFA ustoupila od prodeje podílu na mistrovství světa po silném odporu

Vedení FIFA zrušilo plán na prodej části komerčních práv k mistrovství světa soukromým investorům. Prezident Gianni Infantino po vlně kritiky oznámil, že návrh končí. Výraznou roli sehrála hrozba bojkotu ze strany UEFA, kterou podpořily všechny její členské svazy.

Viďmanová si v Memphisu zahraje o první finále na okruhu WTA

Darja Viďmanová pokračuje v životním turnaji. Česká tenistka zvládla ve čtvrtfinále turnaje WTA v Memphisu třísetovou bitvu s domácí Katie Volynets a poprvé v kariéře postoupila mezi nejlepší čtyři hráčky podniku nejvyššího okruhu. Díky dalšímu cennému vítězství se zároveň výrazně přiblížila návratu mezi stovku světového žebříčku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama