4.4 C
Czech
Pátek 13. března 2026
OH 2021Olympijská story. Měl zbraň u hlavy a kvalifikaci odjel v džínách, teď...

Olympijská story. Měl zbraň u hlavy a kvalifikaci odjel v džínách, teď má Brazilec zlato

Pokud si tenhle příběh přečte nějaký scénárista z Hollywoodu, vyhraje jackpot. Story spojená s cestou brazilského surfaře Ferreiry za olympijský triumfem je totiž z každého pohledu úžasná. V mládí neměl ani na prkno, přežil loupežné přepadení a nakonec v Tokiu vybojoval zlatou medaili.

Surf na olympiádě? To tady ještě nikdy předtím nebylo. Oblíbený sport těžil až doteď z řady závodů po celé planetě a mistrovství světa, teď se ale k tomuhle výčtu konečně přidal i nejprestižnější podnik. A hned u pláže v Tsurigasaki se bylo na co dívat.

Do olympijského finále se probil i jistý Ítalo Ferreira z Brazílie, jehož příběh obletěl svět. Na své cestě za nejcennějším kovem z her neměl rozhodně na růžích ustláno. A to i přes fakt, že už nějakou dobu nemá ve světě konkurenci a přední sponzoři se perou o to, aby mu mohli poskytnout své finance.

Ferreira se narodil v malém městečku blízko Atlantiku v Brazílii, otec byl obchodník s rybami a příliš peněz neměl. Mladý Ítalo tak mohl je závistivě sledovat, jak jeho kamarádi brázdí vlny na prknech. „Co budu dělat?“ ptal se sám sebe. A napadl ho dokonalý plán.

Otci zcizil víko od jedné z beden plné ryb a začal surfovat. „Zní to neuvěřitelně, protože se na tom nedala udržet rovnováha,“ prozradil reportérům ze své domoviny. Začátky byly krušné, a když na všechno přišel otec, bylo ještě hůř.

Rodina začala šetřit!

Aby si mohl Ferreirovi dovolit prkno, museli si odpustit řadu věcí. Nakonec se ale vše povedlo a mladík začal jezdit na skutečném „stroji“. Po sousedech pak sháněl peníze, aby se mohl vypravit i na opravdové závody.

Tam si ho po čase všiml lovec talentů, který mu nabídl spolupráci. Od té doby Ferreira vyhrává, co se dá, patří mezi světovou špičku a na finance už se vůbec nemusí dívat. „Chtěl jsem jednou koupit tátovi s mámou všechno, co budou chtít,“ řekl.

A to se podařilo.

Pistole u hlavy!

„Přišel jsem domů a byl tam zloděj. Okamžitě mi přiložil pistoli k hlavě a řval, abych šel hned ven a hlavně ať neběžím. Sebral mi auto a pár surfů. Bylo to děsivé, nechybělo moc a mohl mě zabít. Ten kluk by strašně zdrogovaný,“ popisoval Ferreira.

I tahle zkušenost ale surfaře zocelila.

Kvalifikace v džínách!

Aby mohl Brazilec startovat na olympiádě, musel splnit kvalifikaci. To se mu ale z různých důvodů málem nepodařilo. Kvůli špatnému počasí měl jeho let veliké zpoždění, takže z letadla musel Ferreira ihned upalovat na pláž.

Kvalifikace mu byla zkrácena o několik minut a dokonce ji musel odjet v džínách, které měl na cestě. I to mu ale, světe div se, stačilo. Bylo jasno, brazilský surfař může na olympiádu. Tam se pak také děly věci.

Aby toho nebylo málo, hned v prvním závodu zlomil Ferreira prkno. „Byl jsem nervózní,“ potvrdil. „Pak jsem si ale řekl, že si to užiju a budu prostě surfovat, protože kvůli tomuhle okamžiku jsem tak dlouho dřel,“ doplnil.

Za několik dalších minut už mu na krku visela vysněná zlatá medaile. Dámy a pánové, tohle je historicky první vítěz olympijského surfařského závodu Ítalo Ferreira.

Nejčtenější tento týden

Berger za nakopnutí Kuchty trest nedostane, Slavia ale čelí řízení

Disciplinární komise nemůže potrestat slávistického fyzioterapeuta Daniela Bergera za incident z poločasové přestávky derby se Spartou. Důvod je prostý, není členem FAČR. Případ tím ale nekončí. Komise už zahájila řízení se Slavií a čeká, jak klub zareaguje na selhání svého zaměstnance.

Jiří Tuž poprvé v kariéře vystoupal na pódium Světového poháru

Český běžec na lyžích Jiří Tuž prožil v Drammenu životní večer. Ve sprintu klasickou technikou dojel druhý a poprvé v kariéře se dostal na stupně vítězů ve Světovém poháru. Jednadvacetiletý reprezentant navázal na silné výsledky z této sezony a potvrdil, že už patří mezi nejužší sprintařskou špičku.

Jack Draper šokoval Djokoviče v Indian Wells, Kartal kvůli zranění odstoupila 

Britský tenista Jack Draper zaznamenal jedno z největších vítězství své kariéry, když v osmifinále turnaje v Indian Wells porazil Novaka Djokoviče. Po více než dvou a půl hodinách dramatického boje zvítězil 4:6, 6:4, 7:6 a poprvé v kariéře dokázal srbského šampiona porazit.

Írán o účasti na fotbalovém mistrovství světa FIFA neuvažuje, uvedl tamní ministr sportu

Írán se podle ministra sportu a mládeže Ahmada Donjamalího v současné situaci nemůže zúčastnit fotbalového mistrovství světa 2026. Turnaj se má konat ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku a začne 11. června, šance na účast íránského týmu je však mizivá.

Pastrňák rozhodl, Nečas skóroval a čeští brankáři slavili

Čeští hokejisté byli v úterním programu NHL znovu výrazně vidět. Martin Nečas sice pomohl Coloradu gólem, jenže jeho tým doma padl s Edmontonem 3:4. David Pastrňák naopak v prodloužení připravil vítěznou branku Bostonu proti Los Angeles. Radost měli i gólmani Jakub Dobeš a Lukáš Dostál, kteří své týmy podrželi při výhrách.

Ronda Rousey zpět v kleci. Po deseti letech vyzve Carano

Bývalá hvězda smíšených bojových umění Ronda Rousey chce podle svých slov „přepsat svůj konec“, když se po deseti letech vrátí do MMA zápasem proti Gině Carano. Souboj dvou amerických legend se uskuteční 16. května v aréně Intuit Dome.

Donald Trump by podle Infantina uvítal účast Íránu na mistrovství světa

Americký prezident Donald Trump podle prezidenta FIFA Gianniho Infantina uvedl, že íránská reprezentace je na letošním mistrovství světa ve fotbale ve Spojených státech vítána, a to i navzdory probíhajícímu vojenskému konfliktu mezi oběma zeměmi.

Šesti íránským fotbalistkám byl udělen azyl v Austrálii

Příběh íránského ženského fotbalového týmu během asijského šampionátu v Austrálii má nečekané pokračování. Několik hráček se rozhodlo nevrátit do vlasti a požádalo o ochranu. Australská vláda jim nabídla humanitární víza.

Vladař inkasoval šestkrát, Vaněček pomohl Utahu alespoň k bodu

Dva čeští brankáři zasáhli do pondělního programu NHL, ani jeden ale na výhru nedosáhl. Daniel Vladař prožil v dresu Philadelphie velmi těžký večer a po šesti inkasovaných gólech střídal. Vítek Vaněček naopak držel Utah dlouho ve hře, jeho tým však nakonec padl v Chicagu po prodloužení.

Siniaková v Indian Wells vyřadila obhájkyni titulu Andrejevovou

Kateřina Siniaková zvládla v Indian Wells mimořádně těžký zápas a poprvé v kariéře prošla do osmifinále dvouhry. Česká tenistka po téměř tříhodinové bitvě porazila obhájkyni titulu Mirru Andrejevovou 4:6, 7:6, 6:3. V dalším kole narazí na Elinu Svitolinu.

Kämpf se ve Washingtonu těší na novou šanci, debut zatím brzdí administrativa

David Kämpf má za sebou další nečekaný přesun v NHL a v novém působišti zatím sbírá první dojmy. Český útočník po odchodu z Vancouveru přiznal, že ho výměna zaskočila, zároveň ale neskrývá radost z angažmá ve Washingtonu. Do kabiny přišel mezi známé tváře a věří, že týmu brzy pomůže i na ledě.

Ostuda po Old Firm derby. Na hřiště vtrhli fanoušci, zasahovala policie 

Čtvrtfinále Skotského poháru mezi Rangers a Celticem mělo být dalším velkým dílem slavného Old Firm derby. Nakonec se však bude mluvit především o chaotických scénách po závěrečném hvizdu. Po penaltovém rozstřelu, který poslal Celtic do semifinále, totiž na trávník stadionu Ibrox vtrhli fanoušci obou klubů a incidenty nyní vyšetřuje policie i skotská fotbalová asociace.

Luke Littler obhájil titul z UK Open po výhře nad Wadem

Luke Littler obhájil triumf na turnaji UK Open, když ve finále v Mineheadu porazil Jamese Wadea 11:7. Devatenáctiletý mistr světa tak navázal na loňský titul a stal se prvním hráčem od Michaela van Gerwena v letech 2015 a 2016, kterému se podařilo vyhrát „FA Cup šipek“ dvakrát po sobě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama