HokejNHL odložila další zápasy na protest proti postřelení Afroameričana Jacoba Blakea

NHL odložila další zápasy na protest proti postřelení Afroameričana Jacoba Blakea

Vedení hokejové NHL projevilo solidaritu s dalšími velkými zámořskými ligami, které se rozhodly protestovat po postřelení Afroameričana Jacoba Blakea a odložilo čtyři zápasy play off naplánované v noci na pátek a sobotu.

Liga to oficiálně potvrdila jen hodinu před startem duelu New York Islanders – Philadelphia Flyers.

„Po dlouhých diskusích se hráči NHL domnívají, že nejlepším řešením by bylo udělat krok zpět a neodehrát dnešní a zítřejší zápasy.

NHL podporuje rozhodnutí hráčů a tato čtyři utkání přeloží na nové termíny se startem od soboty (místního času) a upraví i další program 2. kola play off, píše se ve stanovisku ligy na jejich oficiální stránce.

V noci na pátek se tak neuskuteční třetí utkání semifinále Východní konference New York Islanders – Philadelphia Flyers a Západní konference Vancouver Canucks – Vegas Golden Knights. V noci na sobotu jsou to čtvrté zápasy semifinále na východě Boston Bruins – Tampa Bay Lightning a na západě Dallas Stars – Colorado Avalanche.

Hráčská asociace NHL absolvovala ve čtvrtek odpoledne konferenční hovor s hokejisty, aby se dohodly na postupu. Ještě předtím formálně vyzvala k odložení dvou duelů Aliance pro rozmanitost v hokeji (Hockey Diversity Alliance), jejíž cíl je boj s rasismem.

Jsme přesvědčeni, že to vyšle jasný signál, že lidská práva mají přednost před sportem,“ řekl šéf organizace a útočník San Jose Sharks Evander Kane.

Devětadvacetiletého Blakea postřelili minulou neděli, když se pokoušel nasednout do svého automobilu. Policisté ho zasáhly sedmkrát do zad. Podle generálního prokurátora Wisconsinu Joshe Paula měl u sebe nůž. Policisté se Blakea pokusili zatknout nejdříve s použitím paralyzéru, ale neúspěšně.

Protest sportovců odstartovali basketbalisté Milwaukee Bucks. Vedení NBA následně zrušilo tři zápasy z noci na čtvrtek a také všechny z noci na pátek. Bojkot se rozrostl i na baseballovou MLB, fotbalovou MLS a ženskou WNBA. Přidaly se i některé týmy NFL, které také zrušily tréninky.

Nejčtenější tento týden

Bayern s Arsenalem jsou krok od semifinále Ligy mistrů

Liga mistrů jde do rozhodující fáze a středeční večer nabídne dvě velké odvety. Bayern Mnichov doma hájí výhru 2:1 z Madridu, Arsenal si do Londýna přivezl těsný náskok 1:0 ze hřiště Sportingu. Ve hře už jsou také semifinalisté PSG a Atlético, kteří čekají na své soupeře.

Kontroverze na Anfieldu. Liverpool končí po zásahu VAR, Slot zuří nad verdiktem rozhodčích

Velký večer, velká očekávání a nakonec velké zklamání. Liverpool se rozloučil s Ligou mistrů po jasné porážce od Paris Saint-Germain, ale více než výsledek rezonuje sporný moment s neuznanou penaltou. Trenér Arne Slot po zápase nešetřil kritikou a naznačil, že jeho tým letos doplácí na rozhodčí častěji, než je zdrávo.

Z rivalů se stali spojenci. Oleksandr Usyk vede Joshuu do bitvy s Furym

Boxerský svět se chvěje očekáváním. Dlouho odkládaný duel mezi Anthonym Joshuou a Tysonem Furym nabírá reálné obrysy a překvapivě do něj výrazně promlouvá i Oleksandr Usyk. Neporažený šampion těžké váhy, který Furyho už dvakrát zdolal, nyní pomáhá svému bývalému soupeři. Vzniká nečekané spojenectví, které může přepsat poměry v královské divizi.

Pastrňák a Nečas uzavřeli základní část se 100 body

Český hokej zažil v NHL mimořádný večer. David Pastrňák pomohl asistencí k výhře Bostonu nad New Jersey 4:0 a završil sezonu na rovných 100 bodech. Krátce poté se na stejnou metu dostal i Martin Nečas, který při vítězství Colorada 3:1 v Calgary zaznamenal svou 62. asistenci. Poprvé v historii tak v jednom ročníku překonali hranici 100 bodů dva čeští hráči.

Krize stáje Aston Martin pokračuje. Nová éra Formule 1 začala noční můrou

Ambiciózní projekt Aston Martinu se zatím mění v jedno z největších zklamání sezony 2026. Ani příchod Adriana Neweyho a spolupráce s Hondou nepřinesly okamžitý efekt a tým se propadá na chvost startovního pole.

Luke Littler vysvětlil konflikt s Gianem van Veenem

Mladý světový šampion Luke Littler poprvé promluvil o emotivním incidentu s Gianem van Veenem, který rozvířil vody Premier League Darts. Podle něj soupeř porušil nepsaná pravidla a situaci zbytečně vyhrotil.

Muchová ve Stuttgartu splnila roli favoritky, Šalková otočila bitvu, Fruhvirtová končí

Karolína Muchová zvládla vstup do turnaje ve Stuttgartu a po výhře nad Aljaksandrou Sasnovič si zahraje osmifinále. Dařilo se také Dominice Šalkové, která v Rouen otočila těžký první set proti Anně Blinkovove a postoupila dál. Naopak Linda Fruhvirtová své první kolo nezvládla a po porážce s Irynou Shymanovich na francouzské antuce dohrála.

Vladař dovedl Philadelphii k výhře a postupu do play off

Daniel Vladař byl v noci na pondělí jednou z hlavních postav Philadelphie. Český brankář pomohl Flyers k domácí výhře 3:2 po nájezdech nad Carolinou a jeho tým si jako poslední na Východě zajistil účast v play off. Pro klub jde o první postup do vyřazovacích bojů od sezony 2019/20.

Chorý čelí dalšímu trestu, komise jeho vyloučení potvrdila

Tomáš Chorý po ligovém šlágru s Plzní zřejmě neunikne dalšímu postihu. Komise rozhodčích FAČR podpořila verdikt sudího Marka Radiny a uvedla, že slávistický útočník naplnil svým jednáním povahu přestupku plivnutí. Slavia se sice proti červené kartě brání, čtvrteční jednání disciplinární komise ale pro jejího hráče nevypadá příznivě.

Hronek pomohl Vancouveru k výhře, Gudas po návratu shodil rukavice

Filip Hronek zapsal asistenci při výhře Vancouveru 4:3 po prodloužení na ledě Anaheimu. Ducks i přes bod ztratili šanci rychle si potvrdit play off a po návratu do sestavy na sebe upozornil také Radko Gudas, který se hned v první třetině pustil do bitky. Bez bodu zůstal David Pastrňák, takže na metu 100 bodů dál čeká.

Sinner po triumfu v Monte Carlu sesadil Alcaraze z tenisového trůnu

Jannik Sinner vyhrál finále Masters v Monte Carlu nad Carlosem Alcarazem 7:6 a 6:3 a v pondělí se vrátí na první místo světového žebříčku. Italský tenista získal první titul z této kategorie na antuce a potvrdil mimořádnou formu posledních měsíců. Po triumfech v Paříži, Indian Wells a Miami ovládl už čtvrtý turnaj Masters za sebou.

Těžkotonážní peklo v UFC, Hokit po neskutečném masakru přemohl Blaydese

Souboj Joshe Hokita s Curtisem Blaydesem na turnaji UFC 327 přinesl jednu z nejdivočejších bitev těžké váhy za poslední roky. Oba bojovníci vydrželi patnáct minut v brutálním tempu, několikrát sahali na hranu ukončení a nakonec rozhodly až body. Hokit uhájil neporazitelnost, připsal si třetí výhru v řadě a výrazně si řekl o místo mezi elitou divize.

Tyson Fury to dokázal. Po výhře nad Makhmudovem vyzval Anthonyho Joshuu

Londýn zažil návrat, na který se nezapomíná. Tyson Fury se po více než roční pauze vrátil do ringu a na stadionu Tottenham Hotspur přesvědčivě porazil Arslanbeka Makhmudova na body. V hledišti přitom nechyběl ani jeho dlouholetý rival Anthony Joshua. Vše nasvědčuje tomu, že právě jejich vzájemný souboj by mohl být vrcholem letošního boxerského roku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama