3.4 C
Czech
Úterý 17. března 2026
ZajímavostiNejslavnější příběh v historii olympiád. Story „náhodného hrdiny“ baví i po letech

Nejslavnější příběh v historii olympiád. Story „náhodného hrdiny“ baví i po letech

Vítězství, které si svět každé olympijské hry připomíná. Aneb příběh o tom, jak poslední místo těsně před cílem stále neznamená konec nadějí. Story kolem Stevena Johna Bradbury se zapsala do dějin svou krásou neočekávaného. Dnes je ze slavného shorttrackaře motivační řečník.

Zimní olympijské hry v roce 2002 přinesly mnohé, jednou z nejpodivnějších příhod však zůstává vítězství v rychlobruslení na krátkou trať v podání Stevena Bradburyho. Pro některé zázrak, pro jiné náhoda. Jedno se však závodníkovi musí nechat, už navždy bude zapsán jako olympijský vítěz.

Steven Bradbury se narodil v roce 1973 ve městě Camden v Austrálii. Svoje nadšení pro rychlobruslení zdědil po svém otci, který též závodil v barvách svého národního týmu. Před vrcholem a následně koncem své kariéry se Steven zúčastnil i předchozích olympiád, exceloval ve štafetách, například na zimní olympiádě v roce 1994 v Lillehammeru vybojoval bronz. Na hrách v roce 1998 bohužel kvůli sražení spolujezdcem vypadl a obsadil až 21. místo.

Zranění před senzací

V roce 2000 utrpěl Steven vážné zranění hlavy, když při vyhýbání se spolujezdci narazil do bariéry. Lékaři mu tehdy naordinovali konec kariéry, on se však nevzdal a v roce 2002 si domů přivezl svoje první a zároveň poslední zlato ze zimních olympijských her.

Zároveň tato medaile byla úplně první, kterou Australané získali. Stevena ale během bohaté kariéry nepotkalo jen tohle jediné zranění, v Montrealu mu spolujezdec omylem přejel bruslí po stehně, což znamenalo neskutečných 111 stehů a 18 měsíců rekonvalescence.

Den D

Náhodný hrdina“ nebo „poslední na nohou“. Takovéto označení dostal australský rychlík po dojetí závodu. Pět sportovců na startu, v cíli jen jeden, navíc ten, který byl v průběhu úplně poslední. Steven se po celý závod držel na chvostu, jeho protivníci mu nedali ani k přednějším místům čuchnout.

Co se ale nestalo. Padá jeden, padá druhý, třetí a nakonec i čtvrtý. Steven se tedy jakýmsi zázrakem stal zlatým medailistou na 1000 metrů. Tímto závodem všem ukázal, že nic není do poslední chvíle ztracené. Ihned po závodě rozloučil se svojí sportovní kariérou, protože jak je známo, přestat se má na vrcholu.

Život po olympiádě

Po hrách nastartoval kariéru jako motivační řečník a televizní komentátor australských televizních stanic během zimních olympijských hrách. V roce 2005 vydal také autobiografii Last Man Standing, česky Poslední muž na nohou.

K tomu se s ním navíc pojí i další zajímavost. Označení „Doing a Bradbury“ vstoupilo do slovníku jako „ztělesnění nepravděpodobného úspěchu proti všem předpokladům“. V roce 2007 mu byla udělena medaile Řádu Austrálie za zlatou olympijskou medaili a byl uveden do Síně slávy australského sportu.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Aryna Sabalenka dobyla Indian Wells po epickém finále s Rybakinou

Finále prestižního turnaje BNP Paribas Open nabídlo tenisovou bitvu, která splnila očekávání. Světová jednička Aryna Sabalenka porazila po více než dvou a půl hodinách dramatického boje svou velkou rivalku Elenu Rybakinu 3:6, 6:3, 7:6 (8:6) a poprvé v kariéře ovládla turnaj v Indian Wells.

Krejčího devět bodů Portlandu nestačilo, New York otočil velkou ztrátu

Portland v dalším programu NBA padl na palubovce Philadelphie 103:109. Český reprezentant Vít Krejčí trefil tři trojky a zapsal devět bodů, hosté ale v koncovce znovu doplatili na slabší produktivitu z dálky. Ve stejné noci zaujal i výrazný obrat New Yorku proti Golden State a nečekané zaváhání Detroitu v Torontu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře proti Montrealu, Edmontonu se zranil Draisaitl

Lukáš Dostál pomohl Anaheimu 27 zákroky k výhře 4:3 na ledě Montrealu. Český souboj brankářů se nekonal, Jakub Dobeš zůstal mezi náhradníky. Nepříjemný večer zažil Edmonton, kterému v duelu s Nashvillem nedohrál Leon Draisaitl.

Sinner vyhrál Indian Wells a vyrovnal rekord Federera a Djokoviče

Jannik Sinner vyhrál poprvé v kariéře prestižní turnaj Indian Wells. Ve finále porazil Daniila Medvedeva ve dvou tiebreacích a potvrdil, že patří k absolutní špičce světového tenisu. Italský hráč zároveň vyrovnal historický rekord Rogera Federera a Novaka Djokoviče na tvrdém povrchu.

Drama do poslední chvíle, Sparta skolila Kladno a postupuje

Sparta je posledním čtvrtfinalistou extraligového play off. V rozhodujícím pátém duelu předkola porazila Kladno 3:2 po prodloužení a sérii ovládla 3:2 na zápasy. Postup domácím vystřelil v přesilovce kapitán Filip Chlapík, který rozhodl v čase 76:54. Pražany teď čeká čtvrtfinále proti Plzni.

Medveděv v Indian Wells ukončil Alcarazovu vítěznou sérii

Carlos Alcaraz letos poprvé narazil. V semifinále turnaje v Indian Wells nestačil na skvěle hrajícího Daniila Medveděva, který vyhrál 6:3 a 7:6. Očekávaný souboj Alcaraze s Jannikem Sinnerem se tak nekoná. Ruský tenista potvrdil velkou formu z posledních týdnů a znovu připomněl, že s ním musí špička ATP vážně počítat.

Adamczyková byla při návratu do Světového poháru osmá

Eva Adamczyková se po olympijském stříbru vrátila do seriálu Světového poháru osmým místem. V rakouském Montafonu prošla jako jediná z českého týmu až do vyřazovacích jízd a dlouho držela naději na výraznější výsledek. Nakonec ji zastavil nepovedený závěr semifinále a pád v malém finále. Vítězství slavila Švýcarka Sina Siegenthalerová.

Nosková v Indian Wells ožila a uznání si vysloužila i od Sabalenky

Linda Nosková do finále v Indian Wells neprošla, ale z Kalifornie odjíždí s turnajem, který jí může výrazně pomoct. Po slabším vstupu do sezony se znovu chytla, došla do semifinále a proti světové jedničce ukázala, že s elitou umí držet krok. Aryna Sabalenka sice vyhrála 6:3 a 6:4, česká tenistka ale favoritce zápas rozhodně neulehčila.

Chmelař rozhodl, Nečas skóroval a Rittich slavil výhru

Jaroslav Chmelař zařídil Rangers cennou výhru v Minnesotě. Martin Nečas korigoval porážku Colorada ve Winnipegu a David Pastrňák s Pavlem Zachou pomohli Bostonu k vítězství po nájezdech. Ze čtveřice českých brankářů se radoval jen David Rittich.

Antonelli vyhrál v Číně a vrátil Itálii triumf

Andrea Kimi Antonelli proměnil rekordní kvalifikaci v premiérové vítězství ve formuli 1. Devatenáctiletý jezdec Mercedesu ovládl Velkou cenu Číny, porazil George Russella a po dvaceti letech vrátil Itálii triumf v závodě mistrovství světa.

Portland porazil Utah a Krejčí pomohl pěti asistencemi

Portland zvládl domácí duel s Utahem a po výhře 124:114 znovu o něco stáhl ztrátu na Golden State. Vít Krejčí tentokrát nepatřil mezi hlavní střelce, ale do vítězství se zapsal solidní všestrannou prací. Za 15 minut přidal 2 body, 3 doskoky a 5 asistencí. Pro Trail Blazers je to v závěru sezony přesně ten typ večera, který drží tým ve hře.

Jack Draper vypadl v Indian Wells po kontroverzním momentu, Medveděv postupuje

Britský tenista Jack Draper skončil na turnaji v Indian Wells ve čtvrtfinále, když podlehl Daniilu Medveděvovi 1:6 a 5:7. Zápas však poznamenal kontroverzní moment ve druhém setu, kdy rozhodčí přisoudila bod ruskému hráči kvůli údajnému rušení soupeře.

Jonny Clayton ovládl šestý večer Premier League Darts, přestože byl zraněný

Velšský šipkař Jonny Clayton vyhrál šestý večer soutěže Premier League Darts 2026 v Nottinghamu, když ve finále jasně porazil Luka Humphriese 6:1. Clayton tak získal své druhé prvenství v letošní sezoně, když navázal na triumf z třetího večera v Glasgow.

Russell ovládl sprintovou kvalifikaci v Číně před Antonellim a Norrisem

Mercedes potvrdil v Šanghaji výborný vstup do nové sezony. Sprintovou kvalifikaci vyhrál George Russell, druhé místo bral Andrea Kimi Antonelli a třetí skončil Lando Norris. Stáj z Brackley tak znovu ukázala, že na úvod ročníku patří k nejrychlejším týmům v poli.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama