3.1 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
CyklistikaNejrychlejší ročník všech dob, ostré tempo a také pád. Peklo severu ovládl...

Nejrychlejší ročník všech dob, ostré tempo a také pád. Peklo severu ovládl Dylan van Baarle

Další ročník prestižního cyklistického závodu Paříž-Roubaix je minulostí. Včera odpoledne dojeli jezdci do cíle po 257 kilometrech v rekordně rychlém čase, to však nebylo jediným „highlightem“ francouzské klasiky. K vidění byl také hororový karambol Yvese Lampaerta, kterého poslal na zem jeden z diváků.

Klasika známá jako Peklo severu se jezdí už od roku 1869 a kromě pauz kvůli první a druhé světové válce a pandemii covidu-19 se pořádá téměř nepřetržitě. Letos byl na programu ročník, který se zapíše do dějin jako ten nejrychlejší všech dob. Cyklisté nastolili neskutečné tempo, které drželi až do konce.

Řečí čísel se na 257 kilometrech, navíc 30 po nepříjemných kostkách, závodilo průměrnou rychlostí 45,8 kilometrů v hodině. Což je rekord. Nejlepší výkon předvedli v pelotonu, ale také v závěru na velodromu, jezdci Ineos Grenadiers, který si dříve říkal Sky. A to se projevilo také na stupních vítězů.

Prvenství bral nizozemský borec Dylan van Baarle, který se zhruba 20 kilometrů před cílem odpoutal a už se nenechal předjet. Nemohl jsem tomu uvěřit, když jsem vjel na velodrom. Díval jsem se na druhou stranu, jestli se tam objeví někdo další, ale byl jsem tam sám. Nemám slov,“ řekl po triumfu.

Pro druhé místo si za parádního slunného počasí dojel Belgičan van Aert z týmu Jumbo-Vista, bronz připadnul na 119. ročníku slavného závodu Küngovi ze Švýcarska, který jezdí za Groupama-FDJ. Nebyly to ale jen hezké momenty, které diváky zvedly ze sedadel.

Šílený pád Lampaerta

Další Belgičan Yves Lampaert také toužil po umístění na předních pozicích, ze tažení o stupně vítězů ho ale vyřadil nepříjemný pád. Ten jezdec nezpůsobil svou chybou, ale chováním jednoho z diváků, o kterého zavadil. Snažil se vše ustát, to se ale nepovedlo. Lampaert udělal několik kotrmelců.

Škobrtnutí o tleskající ruce fanouška ho stálo všechno. Nakonec dojel tři minuty za vítězem a v cíli pořádně nadával. Podobně jako šéf týmu Quick-Step–Alpha Vinyl, za který Belgičan jezdí. Kromě Lampaerta spadl také další jezdec Sénéchal. Po totožné situaci.

„Problém je, že lidé nemají rozum. Závodníci trpí 250 km pro splnění svého snu, kterému obětovali týdny života. A jeden idiot to všechno zničí. Řeknu vám, že já bych se před třiceti čtyřiceti lety zvedl, sebral kolo a šel ho tomu člověku omlátit o hlavu,“ řekl šéf Patrick Lefevere serveru Velonews.com.

Ať tak či onak, pořadí už se nezmění.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Knedlovi utekla medaile o setiny, Janíčková dokončila polohovku šestá

Miroslav Knedla znovu posunul český rekord na stovce polohově a skončil pátý, Barbora Janíčková vzala ve stejné disciplíně šesté místo. Oba předvedli kvalitní časy, ale na pódium to nestačilo. Knedla zároveň zářil i na znakařské stovce, kde se jako první Čech dostal pod hranici padesáti sekund a prošel do finále společně s Janem Čejkou. V závodě na 200 metrů prsa slaví postup do finále Kristýna Horská, Matěj Zábojník uzavřel soutěž na čtrnácté příčce.

Čisté konto pro Vejmelku a vítězné nájezdy pro Dobeše

Karel Vejmelka zažil jeden z nejlepších večerů sezony a v Anaheimu zlikvidoval všech 27 střel. Utah díky tomu smetl domácí Ducks 7:0. V českém brankovišti se dařilo také Jakubu Dobešovi, který dovedl Montreal k výhře 3:2 po nájezdech nad Winnipegem. Oba gólmani tak potěšili české fanoušky ve středečním programu NHL.

Kimi Antonelli pod palbou nenávistných vzkazů. F1 volá po ochraně sportovců

Devatenáctiletý nováček Mercedesu Kimi Antonelli se po Velké ceně Kataru stal terčem online urážek, které zahrnovaly i výhrůžky smrtí. Důvodem byl závěr závodu, v němž ho Lando Norris na čerstvějších pneumatikách předjel. Fanoušci, nespokojení s výsledkem, zahltili sociální sítě italského jezdce stovkami agresivních komentářů.

Volby prezidenta FIA proběhnou podle plánu, přestože čelí právnímu napadení

Nadcházející prezidentské volby Mezinárodní automobilové federace FIA se uskuteční příští týden podle harmonogramu, a to i přes probíhající právní řízení, které by mohlo výsledky v příštím roce zvrátit. Neobvyklé ustanovení volebních pravidel totiž znemožnilo, aby proti současnému šéfovi Mohammedu Benovi Sulayemovi 12. prosince kandidoval kdokoli další.

Írán se po hrozbě bojkotem nakonec zúčastní losování mistrovství světa

Írán nakonec na páteční los fotbalového Mistrovství světa 2026 v USA dorazí, i když ještě tento týden hrozil bojkotem. Spor o víza ale zásadně zredukoval počet členů íránské delegace a znovu ukázal, jak citlivé jsou vztahy mezi oběma zeměmi.

Národní tým posílí Červenka i Kaše, o nominaci stále probíhá boj. Rozhodne se po Švýcarských hrách

Českou hokejovou reprezentaci čekají příští týden Švýcarské hry, na které trenér Radim Rulík povolal silnou sestavu včetně kapitána Romana Červenky, Ondřeje Kaše či Jana Rutty. Do nominace se vrací dvanáct čerstvých mistrů světa z Prahy a o šanci popere se i brankářský nováček Nick Malík z Plzně. Rulík zároveň otevřeně přiznává, že už má jasnější představu o olympijské soupisce pro Milán, a část kádru tvoří i šest hráčů z NHL.

Tiger Woods se po operaci zad zotavuje pomalu. Termín návratu je neznámý

Tiger Woods má za sebou další operaci zad a tentokrát se rekonvalescence vleče pomaleji, než doufal. Padesátku oslaví s putterem v ruce, ale zatím jen na tréninkovém greenu. O návratu na PGA Tour mluví opatrně a připouští, že je „ještě hodně daleko“ od plánování turnajového kalendáře.

Zacha asistoval, Boston v Detroitu znovu padl o gól

Pavel Zacha zapsal v úterním programu NHL jednu asistenci. Boston však i přes jeho přihrávku v poslední minutě nedotáhl stíhací jízdu a prohrál v Detroitu 4:5. Colorado dál dominuje soutěži, tým Martina Nečase zdolal Vancouver 3:1 a opřel se o dva góly Nathana MacKinnona. Dramatické momenty nabídly i další duely, včetně návratu brankáře Cartera Harta do NHL či první kariérní trefy dvojice mladíků v dresu Nashvillu.

Skandál na poslední chvíli. Janibek Alimkhanuly neprošel testem na drogy 

Boxerský svět zasáhla krátce před víkendovým galavečerem nečekaná zpráva. Kazachstánský šampion Janibek Alimkhanuly neprošel antidopingovou kontrolou a jeho očekávaný unifikační souboj s Erislandym Larou tak dostal zásadní trhlinu.

Sporná penalta rozohnila Tottenham. Frank obvinil VAR z chyby

Trenér Tottenhamu Thomas Frank měl po divokém utkání na St. James’ Parku jasno: VAR podle něj neměl v závěru vůbec zasahovat. Spurs nakonec díky akrobatickému zásahu Cristiana Romera v nastavení urvali remízu 2:2, ale horké téma večera se točilo kolem penalty, kterou Newcastle dostal v 86. minutě.

Wierer ovládla vytrvalost v Östersundu, Voborníková brala body

Italka Dorothea Wierer vyhrála vytrvalostní závod biatlonistek v Östersundu. V cíli porazila Finku Sonju Leinamova o tři desetiny sekundy. Francouzka Camille Bened uzavřela stupně vítězů. Češky tentokrát nedosáhly na první dvacítku pořadí, nejlepší Tereza Voborníková skončila čtyřiadvacátá.

FIFA chystá revoluci. VAR bude na MS 2026 posuzovat i rohové kopy

FIFA se připravuje na další zásadní změnu ve využívání videoasistence rozhodčích. Na mistrovství světa 2026 plánuje zavést VAR kontroly také u udělování rohových kopů, krok, který může výrazně proměnit způsob, jakým se fotbal bude posuzovat na nejvyšší úrovni. Rozhodnutí však provází kontroverze, protože domácí ligy i samotná IFAB zatím tuto novinku odmítají.

Oleksandr Usyk vs. Fabio Wardley. Zápas, který možná nikdy neuvidíme 

V těžké váze to opět vře. Oleksandr Usyk minulý týden uvolnil svůj titul WBO a podle manažera čerstvého šampiona Fabia Wardleyho tím jasně ukázal, že o vzájemný duel nestojí. Brit se po vítězství nad Josephem Parkerem stal novým držitelem pásu a očekával, že jeho dalším krokem bude povinná obhajoba právě proti Ukrajinci. Místo toho Usyk oznámil, že se chce vydat jiným směrem, a to za Deontayem Wilderem.

Palát skóroval, ale Devils padli. Vejmelkovi a Vaněčkovi se večer nepovedl

Útočník Ondřej Palát se v pondělním programu NHL znovu gólově připomněl, jenže New Jersey podlehlo doma Columbusu 3:5. Radko Gudas přidal asistenci u výhry Anaheimu nad St. Louis. V těžkém večeru se ocitli čeští brankáři. Dan Vladař inkasoval pětkrát proti Pittsburghu a dvojice Karel Vejmelka a Vítek Vaněček neudržela Utah nad hladinou na ledě San Jose.

České házenkářky smetly Kubu a slaví postup na MS

České házenkářky na mistrovství světa deklasovaly Kubu 44:21 a zajistily si postup ze základní skupiny. Tým trenérů Daniela Čurdy a Tomáše Hlavatého zvládl klíčový duel s přehledem a získal první body na turnaji. Nejvíce zářila Charlotte Cholevová, která nasázela jedenáct branek. Češky teď míří do osmifinálové fáze, kde je čekají Norky, Angola a Jižní Korea.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama