Ostatní sportyNejpodivnější dostih v dějinách sportu. Žokej jako první projel cílem, byl však...

Nejpodivnější dostih v dějinách sportu. Žokej jako první projel cílem, byl však mrtvý

Bylo 4. června 1923 a v newyorském Belmont Parku vyhrál svůj jediný a poslední závod žokej Frank Hayes. Když totiž projel cílem, spadl z koně a lékař ho prohlásil za mrtvého. Je to jediný případ, kdy jezdec s koněm vyhrál, přestože již nebyl na živu.

Frank Hayes z Brooklynu, stájový pomocník, který se stal reprezentačním žokejem, dosáhl nemyslitelného. Dojel si pro vítězství v šíleném kurzu 20:1 a dokázal vyhrát třeba nad favoritem všech fanoušků Gimmem. I když už tohle samo o sobě dav šokovalo, to, co mělo přijít, bylo ještě více šokující.

Poté, co Hayes projel cílem, spadl ze sedla. Zprávy tehdy uváděly, že dráhový lékař John Voorhees přispěchal Hayese vyšetřit, ale okamžitě ho prohlásil za mrtvého. Prý utrpěl infarkt. „Smrtonoš včera senzačně navštívil dráhu v Belmont Parku,“ napsal brooklynský deník Daily Eagle.

Jezdec nikdy žádný závod nevyhrál, dokonce se po dlouhá léta o koně pouze staral ve stájích. Hayes jel ve svůj osudový den na koni jménem Sweet Kiss. Po závodě se však všichni spíše domnívali, že Sweet Kiss už nikdy do ostrého závodu nepůjde. Navíc se traduje, že si oř vysloužil přezdívku „Sweet Kiss of Death“, v překladu Sladký polibek smrti. Ať tak či onak, Sweet Kiss vyhrál během svých dostihových let celkem 1775 dolarů.

Není jasné, kdy Hayes zemřel

O více než 95 let později stále není jasné, kdy přesně Hayes zemřel. „Naše dokumentace pro Hayese je omezená,“ řekl severu CNN hlavní knihovník Keenelandovy knihovny Roda Ferraro. „Fakt, že máme fotografii Hayese na Sweet Kiss v polovině skoku toho dne, je dost neuvěřitelné, protože fotografové toho období, pro které jsme úložištěm záznamů, se nespecializovali na pokrytí celého závodu,“ doplnil.

V té době se objevily protichůdné zprávy o příčině žokejovy smrti. Zatímco některé tvrdily, že to mohlo být z rozrušení ze závodu, jiné zprávy poukazovaly na selhání srdce v důsledku nutnosti snížit váhu na 59 kg.

Na startu sám závodník prohlásil: „Dnes je ten správný den, zapsat se do dějin!“ A Jeho přání bylo, i když asi ne podle jeho vlastních představ, vyslyšeno. Pohřben byl po závodě ještě v jezdeckém úboru.

Nejčtenější tento týden

Vémola se vrací do klece a ve Frankfurtu vyzve Vosgröneho

Karlos Vémola se po více než roce vrací k profesionálním zápasům. Česká legenda MMA nastoupí 26. září na stadionu Deutsche Bank Park ve Frankfurtu, kde ji v domluvené váze do 89 kilogramů čeká neporažený německý bojovník Frédéric Vosgröne. Organizace očekává jeden z největších turnajů své historie před bezmála 60 tisíci fanoušky.

Van der Poel vyhrál devátou etapu Tour de France

Mathieu van der Poel ovládl devátou etapu Tour de France po úspěšném úniku a ve spurtu čtyřčlenné skupiny si připsal třetí etapové vítězství v kariéře. Kvůli vysokým teplotám organizátoři zkrátili trasu na 154,6 kilometru. Žlutý trikot uhájil Tadej Pogačar, zatímco Mathias Vacek po náročném dni výrazně klesl průběžným pořadím.

Salač v Německu předvedl stíhací jízdu a skončil sedmý

Filip Salač napravil nepovedenou kvalifikaci výborným výkonem v závodě Moto2 na Sachsenringu. Český jezdec se z patnáctého místa na startu posunul až na sedmou příčku a posedmé za sebou skončil v elitní desítce. V průběžném pořadí mistrovství světa si navíc udržel osmé místo.

České finále Wimbledonu ovládla Linda Nosková

Linda Nosková získala první grandslamový titul v kariéře. Ve finále Wimbledonu porazila Karolínu Muchovou 6:2, 5:7 a 6:3. Český tenis tak ovládl ženskou dvouhru v All England Clubu potřetí za poslední čtyři roky.

Linda Nosková hraje ve Wimbledonu svůj nejlepší tenis

Linda Nosková vstupuje do prvního grandslamového finále kariéry ve velké formě. Ve 21 letech se ve Wimbledonu utká s Karolínou Muchovou a už teď má jistý posun mezi osm nejlepších hráček světa. Na trávě přitom ještě nedávno hledala jistotu. Letos na ní ale vyhrála turnaj v Berlíně a v Londýně přidala další životní výsledek.

Chris Billam-Smith odmítá čekat na Opetaiu. Po brutální bitvě už vyhlíží další velký zápas

Chris Billam-Smith se po tvrdé výhře nad Ryanem Rozickim zotavil překvapivě rychle a chce se ještě letos vrátit mezi provazy. Jeho vysněným soupeřem zůstává šampion Jai Opetaia, britský boxer ale dává jasně najevo, že kvůli němu nebude odkládat další zápas.

Conor McGregor strhl Hollowayovi brýle. Návrat irské hvězdy provázely emoce i bouřlivé ovace

Conor McGregor je po dlouhé pauze zpět v UFC a ještě před samotným zápasem s Maxem Hollowayem rozvířil emoce. Na závěrečném staredownu strhl soupeři brýle, nechal se unášet ovacemi fanoušků a připomněl, proč stále patří mezi nejsledovanější bojovníky světa. Jeho návrat ale dál provázejí kontroverze i pochybnosti o tom, zda dokáže navázat na někdejší slávu.

Nejlepším hokejistou roku podle IIHF se stal Macklin Celebrini

Kanadský útočník Macklin Celebrini ovládl anketu Mezinárodní hokejové federace o nejlepšího hokejistu uplynulé sezony. Dvacetiletý talent zaujal výkony v NHL i na reprezentační scéně. Za sebou nechal amerického brankáře Connora Hellebuycka i finského útočníka Sebastiana Aho.

České finále ve Wimbledonu je skutečností! Nosková výhrou nad Kostyuk doplnila Muchovou

Český tenis čeká mimořádná událost. Linda Nosková zvládla své první grandslamové semifinále, když porazila Martu Kostyuk 6:4, 6:4, a zajistila si premiérovou účast ve finále Wimbledonu. V sobotu ji čeká souboj s Karolínou Muchovou, takže vítězkou slavného turnaje se po finále jistě stane česká tenistka. Takové finále se na grandslamu uskuteční vůbec poprvé.

Karolína Muchová si poprvé zahraje finále Wimbledonu

Karolína Muchová si poprvé v kariéře zahraje finále Wimbledonu. Česká tenistka po obrovské bitvě porazila Coco Gauff 6:2, 1:6, 7:6, když v rozhodujícím super tie breaku odvrátila mečbol a zvítězila 12:10. V sobotu tak zabojuje o svůj premiérový grandslamový titul.

Souboj Tyson Fury vs. Anthony Joshua může přepsat historii. Ve Wembley by se boxovalo až nad ránem

Očekávaný střet dvou největších britských boxerských hvězd se blíží. Tyson Fury a Anthony Joshua by se mohli utkat v londýnském Wembley, organizátoři ale zvažují netradiční začátek galavečera. Kvůli milionům televizních diváků v zámoří by hlavní zápas mohl odstartovat až v časných ranních hodinách.

UFC nesmí na své hvězdy zapomínat. Cody Garbrandt žádá větší podporu pro bojovníky po kariéře

Sláva, vyprodané arény a miliony fanoušků. Tak vypadá vrchol kariéry elitních zápasníků UFC. Jenže po posledním zápase často přichází nejistota. Bývalý šampion bantamové váhy Cody Garbrandt nyní vyzval vedení organizace, aby svým bojovníkům nabízelo lepší zdravotní i finanční zabezpečení po konci aktivní kariéry.

Pohádka pokračuje! Arthur Fery senzačně postoupil do semifinále Wimbledonu

Britský tenista Arthur Fery dál přepisuje historii Wimbledonu. Třiadvacetiletý držitel divoké karty vyřadil Itala Flavia Cobolliho a jako první britský hráč s divokou kartou v otevřené éře postoupil do semifinále grandslamového turnaje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama