15.2 C
    Pátek 26. dubna 2024

Naděje na olympiádu žije. Češi ustáli velké drama, od Tokia je dělí Řekové

Už jenom jedno jediné utkání dělí české basketbalisty od účasti na olympijských hrách v Tokiu. Na kvalifikačním turnaji dokázali v infarktovém utkání přehrát domácí Kanadu a v přímém souboji o letenky do Japonska vyzvou výběr Řecka.

Porážka s Tureckem, těsná výhra s Uruguayí, která zajistila postup do další fáze. Taková byla bilance českých basketbalistů na olympijské kvalifikaci ve Victorii, kde se jen tak tak prokousali do bojů o postupovou příčku.

V semifinále je čekal domácí výběr, který byl před turnajem považován za jednoho z největších favoritů na postup. Češi se však silného soupeře, který měl v sestavě hned několik hráčů z NBA, nezalekli a po celé utkání vedli.

Ještě minutu před koncem měli náskok o deset bodů, jenže potom přišel zkrat a obrovské komplikace. Kanaďané proměnili své pokusy a 11 vteřin před koncem Andrew Wiggins srovnal na 94:94.

Hrdinou se stal Satoranský

I prodloužení nabídlo extrémně napínavou a dramatickou podívanou.  Až do samého závěru rovněž platil vyrovnaný stav, ale potom si vzal míč Tomáš Satoranský a parádní akcí poslal Čechy do finále.

„Já jsem strašně hrdý na to, jak jsme dokázali zareagovat v prodloužení. Před ním to bylo hodně špatné. Nevěděl jsem, kde vzít tu sílu, ale ukázali jsme, že jsme schopni hrát spolu a dovést to do vítězného konce,“ řekl český hrdina.

„Byl to úžasný zápas, něco takového jsem vůbec nečekal. Už před zápasem jsem hráčům říkal, že každý z nich je vítěz a že se v basketbale může stát úplně vše. Většinu zápasu jsme hráli dobře, ale ke konci jsme měli problémy s tlakem soupeře. V prodloužení ale hráči ukázali, že jsou vítězové, kteří věří za každé situace. A ta poslední střela Satyho byla parádní, říkal po utkání nadšený trenér Ronen Ginzburg.

Klíčový zápas čeká na české basketbalisty proti Řecku, které v druhém semifinále otočilo duel s Tureckem. Obejít se Řekové budou muset bez své největší hvězdy Giannise Antetokounmpa, který v zámoří bojuje o vítězství v NBA.

Utkání startuje v noci na pondělí od 1:05 SEČ.