CyklistikaNa Tour se padalo ze srázu a psaly dějiny. Cavendish si připsal...

Na Tour se padalo ze srázu a psaly dějiny. Cavendish si připsal triumf číslo 34

Návrat na Tour jako z pohádky. Tak bude vzpomínat na letošní ročník legendárního závodu ve Francii jezdec Mark Cavendish. Ve 13. etapě si připsal už čtvrté vítězství a celkově jich má už 34. Tím vyrovnal letitý rekord slavného Eddyho Merckxe, kterému se přezdívalo „Kanibal“.

Tour de France letos doprovází hned několik věcí. Mezi předními znaky ročníku s číslem 108 jsou především pády. Kvůli zranění už odstoupilo několik jezdců, mezi nimiž se ocitl i Slovák Sagan. A kolize se nevyhnuly ani dnešku.

Zhruba 50 kilometrů před cílem, který představovalo městečko Carcassonne, se několik jezdců v levotočivé zatáčce svalilo ze srázu. Mezi „postiženými“ figuroval třeba Simon Yates, Majka či Hamilton, většina z nich ale naštěstí etapu dojela.

Cyklisté dnes snili o hromadném dojezdu, který se nakonec povedl. Jelo se dlouho, kolem 200 kilometrů, a jezdci se několikrát pokusili o únik. Nakonec ale, na rozdíl od včerejška, nikdo úprk do zdárného konce nedotáhl.

Neskutečný Cavendish!

Brit prožívá snový návrat na Tour. Ve Francii se naposledy proháněl před třemi lety, hned ve čtvrté etapě si ale dojel pro vítězství. Pak znovu, pak znovu. A dnes počtvrté. Ve finiši 150 metrů před cílem opustil peloton a zamířil k cílové pásce.

Tu nakonec protnul jako první, i když mu na záda dýchali Jasper Philipsen a Michael Mörköv. Cavendish byl až doteď druhým nejlepším cyklistou v historii Tour, dnes ale rekord „Kanibala“ vyrovnal.

Prvenství držel až doteď legendární Eddye Merckx. 34 vítězství na Tour de France ale Cavendish dnes dorovnal. „Sáhl jsem si na dno, jsem opravdu vyčerpaný, bylo hrozné vedro… Na rekord jsem vůbec nemyslel, pro mě je každé vítězství jako to mé první,“ prohlašoval v cíli.

Britský jezdec drží i dál zelený trikot, v puntíkovém pokračuje Nairo Quintana a v bílém Vingegaard. Ten hlavní, tedy žlutý dres, má ve své moci i nadále Tadej Pogačar, na kterého sice doráží Uran a Vingegaard, náskok Slovince ale činí už přes pět minut.

Tour de jede i zítra a v plánu jsou náročné Pyreneje. Pět vrchařských prémiích, ideální půda pro úniky. Taková je charakteristika etapy s číslem 14.

Nejčtenější tento týden

Rada v Eugene ovládl 400 metrů překážek a získal světové zlato

Český atlet Michal Rada v neděli zazářil na juniorském mistrovství světa v Eugene. Devatenáctiletý překážkář vybojoval zlato na 400 metrů překážek a časem 48,59 sekundy vytvořil nový evropský juniorský rekord. Navázal tak na loňský evropský titul a zároveň vylepšil stříbro z předchozího světového šampionátu v Limě.

Menšík zvládl další překážku a v Montrealu vyzve Sheltona

Jakub Menšík pokračuje na Masters v Montrealu mezi nejlepší osmičkou. Dvacetiletý český tenista porazil ve čtvrtém kole zkušeného Nizozemce Botice van de Zandschulpa 6:4, 7:5. V boji o semifinále ho čeká Ben Shelton. Proti americké světové desítce má Menšík pozitivní vzájemnou bilanci.

Conor Benn slibuje tvrdou válku. Proti Ryanu Garciovi chce získat titul, který kdysi držel jeho otec

Conor Benn má před sebou největší zápas kariéry. Britský boxer se 12. září v Las Vegas utká s Ryanem Garciou o titul WBC ve welterové váze a před očekávaným soubojem neskrývá ambice. Chce Američana zastavit a odnést si pás, který v minulosti patřil jeho otci Nigelu Bennovi.

Vollering podruhé ovládla ženskou Tour de France, Nosková po pádu odstoupila

Demi Vollering završila Tour de France Femmes dominantním výkonem. Nizozemská cyklistka vyhrála závěrečnou etapu v Nice a podruhé v kariéře slaví celkový triumf. Jediná česká účastnice Nikola Nosková naopak závod nedokončila. Po sobotním pádu sice nastoupila do poslední etapy, krátce po startu ale odstoupila.

Salač slaví životní vítězství, v Británii poprvé ovládl Moto2

Filip Salač dosáhl největšího úspěchu své dosavadní kariéry. Čtyřiadvacetiletý český motocyklový jezdec ovládl závod Moto2 ve Velké ceně Velké Británie v Silverstonu. Na nejvyšší stupeň se v této kategorii postavil poprvé. Zároveň ukončil šestnáctileté čekání na české vítězství, naposledy se radoval Karel Abraham v roce 2010.

Kanada ve finále Hlinka Gretzky Cupu rozdrtila USA a slaví zlato

Kanadští hokejisté ovládli letošní Hlinka Gretzky Cup. Ve finále turnaje hráčů do 18 let v Edmontonu nedali šanci Spojeným státům a zvítězili vysoko 8:1. Kanada tak po loňském bronzu znovu vystoupala na vrchol. Hned tři její hráči vstřelili ve finále po dvou gólech.

Jaissle začal v Newcastlu výhrou nad Valencií

Matthias Jaissle má za sebou vítěznou premiéru na lavičce Newcastlu. Anglický celek v přípravném utkání otočil zápas na stadionu Mestalla a porazil Valencii 2:1. Nový trenér přesto výsledek nepřeceňoval a zdůraznil, že jeho mladé mužstvo čeká ještě hodně práce.

Tyčkařka Krutilová slaví světové zlato, desetibojař Juliš přidal bronz

Česká atletika slaví na juniorském mistrovství světa v Eugene další velké úspěchy. Tyčkařka Nicole Krutilová ovládla finále výkonem 445 centimetrů a získala zlato. Desetibojař Adam Juliš se během druhého dne výrazně posunul pořadím a nakonec vybojoval bronz. Osobní rekord vylepšil na 7877 bodů.

Sabalenka v Torontu skončila už v osmifinále

Aryna Sabalenka nezvládla osmifinále turnaje WTA 1000 v Torontu. Světová jednička podlehla Ekaterině Alexandrova po dvou a půl hodinách 6:7, 6:4, 4:6. Pro jednu z hlavních favoritek turnaje tak přišel konec podstatně dříve, než naznačovaly její výsledky z úvodu sezony.

Infantino čelí další aféře. FIFA tvrdí, že jde o koordinovaný útok

Krize kolem vedení světového fotbalu dál sílí. FIFA se ostře ohradila proti snahám oslabit pozici prezidenta Gianniho Infantina a tvrdí, že jeho odpůrci se snaží obejít standardní demokratické postupy organizace.

Salač odstartuje v Silverstonu ze šestého místa

Filip Salač zajel v kvalifikaci Moto2 na Velkou cenu Británie šestý čas. Český jezdec týmu OnlyFans American Racing tak v nedělním závodě odstartuje ze druhé řady. Na nejrychlejšího Izana Guevaru ztratil 0,795 sekundy.

Arsenal získal Bruna Guimarãese z Newcastlu

Arsenal dokončil přestup brazilského záložníka Bruna Guimarãese z Newcastlu United. Osmadvacetiletý kapitán Newcastlu přichází do týmu úřadujícího anglického mistra za částku, která podle obou zdrojů činí 75 milionů liber, tedy přibližně 2,1 miliardy korun. Na Emirates Stadium má pokračovat jako jedna z hlavních postav středu pole.

Čeští hokejisté na Hlinka Gretzky Cupu končí šestí

Česká hokejová osmnáctka zakončila Hlinka Gretzky Cup vysokou porážkou. Svěřenci Jaroslava Nedvěda podlehli Švýcarsku 1:5 a obsadili šesté místo. Na prestižním turnaji tak vyhráli jediný ze čtyř zápasů a vyrovnali nejhorší český výsledek v historii této akce.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama