Více
  21.9 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  1/2 Maratonu Praha poběží dvojnásobný vítěz nebo elitní závodnice

  Pořádný dav lidí se vydá v sobotu do pražských ulic. 1/2 Maraton Praha se vrací po roce, a v plné parádně! Ozdobou budou nejenom tisíce běžců, ale také elitní atleti. O svůj třetí triumf v tomto závodě bude usilovat Keňan Benard Kimeli, vpředu chtějí být také další jeho krajané nebo domácí Jiří Homoláč. Jednu z největších hvězd na startovní listině představuje Irine Jepchumba Kimais, která letos na půlmaratonské trati dokázala zvítězit v Barceloně časem 1:04:37. Oblíbený závod odstartuje z Náměstí Jana Palacha v sobotu od 10:00.

  Kimeli útočil na svůj třetí triumf na 1/2 Maratonu Praha už v minulém roce, nakonec ale v mrazivém počasí doběhl na třetím místě. Praha je pro něj velmi oblíbené místo a v letošním ročníku bude opět největší favorit. Nejvíce se připravuje v Japonsku, kde tráví více než šest měsíců během roku jako profesionální sportovec Fujitsu Corporation. Kimeli je zároveň člen týmu RunCzech Racing.

  Svého nejlepšího času dosáhl v roce 2019, kdy v Praze zaběhl 59:07, mužský traťový rekord je stále 58:47 minut. Vysoko chce být také Roncer Kipkorir Konga, který zaběhl čas 59:38 v Paříži, nebo další Keňan Geoffrey Kimutai Koech, který půlmaraton zvládl o dvě vteřiny rychleji v Houstonu v roce 2020. Dále dorazí elitní závodníci z celého světa, z  Velké Británie Paulos Surafel nebo Ukrajinec Oleksandr Mokliak. Kromě domácího Jiřího Homoláče chce být vidět také Patrik Vebr, nový člen RunCzech Racing týmu, pro kterého to bude na této trati premiéra.

  Velmi zajímavá jména jsou v ženské kategorii. Ve velké formě je zejména Keňanka Irine Jepchumba Kimais – v letošním roce vyhrála v Barceloně s působivým časem pod hodinu a pět minut. V minulém roce skončila na třetím místě na Berlínském půlmaratonu nebo vyhrála ve vyprahlé Saudské Arábii. Vítězství bude obhajovat Keňanka Nesphine Jepleting, která v minulém roce zaznamenala čas 1:06:57.

  Diváci budou na trati sledovat a určitě podporovat Moiru Stewartovou, držitelku českého národního rekordu na půlmaraton (1:10:14) a na 10 kilometrů. Ta bude v sobotu útočit na překonání vlastního českého rekordu, k čemuž jí bude vypomáhat další z domácích vytrvaleckých es Vít Pavlišta. Představí se také Tereza Hrochová, vítězka půlmaratonu v Českých Budějovicích 2022 v rámci Runczech běžecké ligy nebo vicemistryně světa v běhu do vrchu z roku  2022 Barbora Macurová.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.