AtletikaMuž uběhl maraton bosý a s desetikilovou vestou. Vše pro svou zesnulou...

Muž uběhl maraton bosý a s desetikilovou vestou. Vše pro svou zesnulou matku

Steven Smith, 34letý otec tří dětí, předvedl těžko uvěřitelný výkon. Slavný londýnský maraton odběhl bosý, navíc s téměř desetikilogramovou zátěžovou vestou. Důvod? Chtěl uctít památku své matky, která po devítiletém boji prohrála s rakovinou.

Smith se rozhodl, že si 1. října ztíží běh, aby symbolizoval bolest, kterou prochází pacienti s rakovinou, a zároveň tím také získal peníze pro charitativní organizaci Cancer Research UK, které se zabývá právě výzkumem rakoviny.

Třiačtyřicetiletý muž z Granthamu v hrabství Lincolnshire uvedl, že si zhruba v půlce trati myslel, že chodí po obalech od potravin, ale brzy zjistil, že jsou to kusy kůže z jeho totálně odřených nohou. Nebyly to pro Smithe úplně příjemné chvíle, protože kvůli tomu se mu začaly do puchýřů dostávat kamínky.

Přestože měl Smith nohy téměř nepoužitelné, dokázal se přes bolest dostat, protože ho ku předu stále hnala myšlenka na jeho zesnulou matku Patricii Pendletonovou, která před třemi lety podlehla rakovině.

„Celá myšlenka, proč jsem běžel londýnský maraton bosý, spočívala v tom, že jsem před třemi lety přišel o matku, která onemocněla rakovinou. A věřte tomu, nebo ne, ale za tím vším byl příběh,“ řekl Smith.

„Bosé nohy symbolizovaly bolest, kterou musí pacient s rakovinou projít. A já jsem věděl, že těch 42 kilometrů bude bolet. Neříkám, že to, co jsem udělal, se podobalo tomu, čím prochází pacient s rakovinou,“ pokračoval odhodlaný běžec.

„Byly chvíle, kdy máma nemohla ani vyjít schody, takový jednoduchý úkol byl její vlastní maraton, její vlastní Everest,“ doplnil Smith, jenž byl v cíli naprosto vyřízený.

„Zátěžová vesta symbolizovala tíhu, kterou musí člověk nést ve své mysli. Není minuty, kdy byste na tu tíhu nemysleli. Moje rada pro někoho, koho k něčemu podobnému inspiruji zní: ‚Najděte si důvod, proč to děláte. Protože pokud to děláte z marnivosti nebo kvůli egu, pokaždé prohrajete,‘“ přidal poselství 34letý muž.

Den po svém obdivuhodném výkonu napsal Smith příspěvek na svůj Facebook. „Je to všechno o překonávání mentálních bariér. Vaše mysl se zlomí dřív než vaše tělo nebo v mém případě nohy. Po polovině jsem si myslel, že stojím na obalu od energetického gelu, ale k mému překvapení se mi z nohy odlupovala kůže. V tu chvíli začal mentální boj. Bylo zaseto semínko pochybností,“ prozradil.

„Pak se mi stala další příhoda, která mě málem zlomila. Na levém chodidle se mi udělal obrovský puchýř, který praskl, ale pak se mi na kůži vytvořila kapsa, která sbírala kamínky a vypadalo to jak pytlík kuliček. Takže když jsem seděl u postranní čáry a vybíral si kamínky z chodidla, byl jsem připraven to vzdát,“ odhalil Smith pochybnosti, které ho během závodu provázely.

„Pak jsem si vzpomněl na mámu, která devět let bojovala s rakovinou a nikdy si nestěžovala. Když to dokázala ona, řekl jsem si, že ještě těch pár hodin bolesti vydržím. Nemám v krvi vzdávat se,“ doplnil.

Ihned se pod jeho příspěvkem vyrojila hromada oslavných komentářů a vlna podpory. Navíc to nebylo poprvé, co si Smith dal na první pohled nesplnitelný cíl. Už v srpnu vylezl na skotskou horu Ben Nevis, která se tyčí do výšky 1345 metrů nad mořem. Při jejím zdolání s sebou nesl 45kilovou činku.

Nejčtenější tento týden

Pražský maraton ovládli Tsegu a Jelim, české tituly mají Havlena a Brtníčková

Pražský maraton nabídl rychlé časy, silné příběhy i české obhajoby. Mezi muži zvítězil Etiopan Berehanu Wendemu Tsegu, který se přiblížil rekordu závodu. Ženský závod při své premiéře na maratonské trati vyhrála Keňanka Milicent Jelim. České tituly získali Yann Havlena a překvapivě Michaela Brtníčková.

Vladař s Flyers nestačil na Carolinu v úvodu druhého kola

Philadelphia vstoupila do druhého kola play off NHL porážkou. Carolina doma zvítězila 3:0 a ujala se vedení v sérii. Český brankář Daniel Vladař si připsal dvacet zákroků, ale Flyers doplatili na špatný začátek. Hlavní postavou zápasu se stal Logan Stankoven, který dal dva góly.

Kanada letos vynechá Spenglerův pohár po více než 40 letech

Tradiční vánoční turnaj v Davosu přijde o jednu ze svých největších značek. Kanada se letos Spenglerova poháru nezúčastní poprvé od roku 1984. Důvodem je konec dlouhodobé dohody mezi kanadským svazem a pořadateli, kteří nový kontrakt nestihli uzavřít včas.

Vendula Valdmannová dál vítězí. Po singlu slaví v Gruzii i deblový titul

Osmnáctiletá Vendula Valdmannová potvrzuje výbornou formu. Po nedávném triumfu ve dvouhře na turnaji ITF W50 v Roehamptonu přidala další trofej, tentokrát ve čtyřhře na podniku ITF W75 v gruzínské Lopotě, kde zvítězila po boku Polky Martyny Kubka.

Kladno představilo první posilu pro novou sezonu

Rytíři začali odhalovat nové tváře pro další extraligový ročník. První posilou se stal útočník Filip Přikryl, který přichází z Českých Budějovic. Pětadvacetiletý forvard má za sebou výrazné období v Motoru a na Kladně chce udělat další krok.

Zemřel Alex Zanardi, legenda motorsportu a paralympijský šampion

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 59 let zemřel bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi. Ital patřil k největším bojovníkům moderního sportu. Po těžké nehodě přišel o obě nohy, přesto se vrátil k závodění a později získal čtyři zlaté paralympijské medaile v paracyklistice.

Buffalo a Vegas slaví postup, Tampa si vynutila sedmý zápas

Play off NHL poznalo další dva postupující. Buffalo vyřadilo Boston po výhře 4:1, u které nechyběl gól Davida Pastrňáka po přihrávce Pavla Zachy. Vegas zvládlo šestý duel v Utahu jasně 5:1 a jde dál i s Tomášem Hertlem. Tampa Bay naopak přežila v Montrealu, kde rozhodla až v prodloužení a vynutila si sedmý zápas.

Čeští mladíci ztratili semifinále se Švédskem v prodloužení

Česká osmnáctka sahala na mistrovství světa po finále. V Trenčíně vedla nad Švédskem 3:1, jenže soupeř ve třetí třetině srovnal a v prodloužení rozhodl kapitán Bosse Meijer. Tým trenéra Jana Tomajka tak čeká zápas o bronz proti Lotyšsku.

Anaheim slaví postup, Dostál zastavil Edmonton

Lukáš Dostál si po nepovedeném pátém duelu spravil chuť ve velkém stylu. Český brankář pochytal 25 střel, pomohl Anaheimu k výhře 5:2 nad Edmontonem a Ducks poslal do druhého kola play off NHL. Spolu s nimi slaví také Minnesota, která stejným výsledkem vyřadila Dallas.

Aberdeen rozhodne. Michael Van Gerwen nastoupí proti Humphriesovi v klíčové bitvě o play-off

Premier League Darts vstupuje do závěrečné fáze a tlak stoupá. V Aberdeenu se na Night 13 střetnou dvě velká jména, Michael van Gerwen a Luke Humphries, v zápase, který může zásadně zamíchat pořadím v boji o elitní čtyřku.

Mohamed Salah se vrátí na Anfield. Liverpoolská legenda chce stihnout rozlučku 

Zranění přišlo v nejméně vhodný moment, kdy se jeho éra v Liverpoolu chýlí ke konci. Mohamed Salah ale podle prvních zpráv neřekl poslední slovo a fanoušci slavného klubu tak stále věří, že svou hvězdu uvidí na hřišti ještě jednou.

Vladař zazářil a poslal Flyers dál, druhou nulou řídil postup, Dobeš vychytal Montrealu mečbol

Čeští brankáři výrazně promluvili do play off NHL. Daniel Vladař zazářil v brance Philadelphie, proti Pittsburghu pochytal všech 42 střel a dovedl Flyers k výhře 1:0 v prodloužení i k postupu do druhého kola. Jakub Dobeš zase pomohl Montrealu k vítězství 3:2 nad Tampou Bay a Canadiens vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama