4 C
Czech
Pondělí 2. března 2026
FotbalMS žen odstartovalo překvapeními. Ztratily Norky i Kanaďanky

MS žen odstartovalo překvapeními. Ztratily Norky i Kanaďanky

Reklama

Včera odstartovalo mistrovství světa v ženském fotbale. Velkolepá akce, kterou mnozí označují za průlomovou v tomto sportovním odvětví. První zápasy nabídly zajímavou podívanou, ale také překvapení. Hned na úvod klopýtly favoritky z Norska, které padly se Zélandem, a Kanaďanky. Ty remizovaly s Nigérií.

Ženský fotbal se dere do popředí. Jasným důkazem toho jsou rekordní počty diváků, kteří přišli na zápasy nejrůznějších klubů v loňské sezoně, ale také mistrovství světa. To v letošním roce hostí Austrálie a Nový Zéland, kam se upínají zraky desetitisíců lidí. Minulostí už jsou první zápasy, které toho nabídly až, až.

Ztráty pro Norsko a Kanadu

Mistrovství světa rozjely na úvod hráčky domácího Nového Zélandu a Norska. Favorit zápasu? Celkem jasný, Norky dlouhodobě patří mezi nejlepší reprezentantky na světě a o útok na nejcennější trofej se chtějí pokusit i letos. Jenomže v prvním zápase klopýtly. Souboj vyhrály Novozélanďanky nejtěsnějším rozdílem.

Zaplněný stadion v Aucklandu čekal na rozhodující branku do 48. minuty. Tým české trenérky Jitky Klimkové prostřílela ke třem bodům Wilkinsonová. Norky tlačily, své soupeřky přehrávaly, branku se jim ale vstřelit nepodařilo. Na první zápas tak raději budou chtít hodně rychle zapomenout a soustředit se na další. Štěstím naopak zářily domácí fotbalistky, které v posledních 15 zápasech nevyhrály ani jednou, třikrát remizovaly a dvanáctkrát prohrály.

Stejně jako Kanada, která nedokázala porazit Nigérii. Také v této bitvě bylo o favoritovi jasno, bezbranková remíza ale plány Kanaďanek na vítězný vstup do turnaje zhatila. O dělbě bodů rozhodla zejména neproměněná kanadská penalta. Další šance zůstaly neproměněné, oba týmy se tak musely spokojit s remízou.

Na svůj první zápas stále čekají nejžhavější kandidátky na zisk světového zlata. Reprezentační výběr Spojených států amerických vyzve v noci na zítřek Vietnam a bude doufat, že se výsledek bude odvíjet pouze od toho, kolik favorit nasází branek. Kromě Asiatek se USA porvou ve skupině ještě s Portugalskem a Nizozemskem.

Zítra půjdou do akce také Angličanky, Dánky nebo Japonky. Všechno týmy, které chtějí pomýšlet na mistrovství světa žen na výraznější úspěch.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Čech našel adrenalin v hokeji a trenérskou kariéru plánuje na později

Petr Čech si po konci fotbalové kariéry našel nové hřiště, jen je z ledu a branka je o dost menší. V Británii chytá za Haringey Huskies, baví ho rychlost i tlak v brankovišti a říká, že mu to připomíná velké fotbalové večery. Zároveň otevřeně mluví o tom, že se chce jednou naplno pustit do trenérské práce, ale zatím tomu dává čas kvůli rodině.

Plíšková stále čeká na návrat, Samson vyhrála Trnavu a míří do elitní dvoustovky

Český tenis má za sebou víkend dvou kontrastních příběhů. Laura Samson v Trnavě otočila semifinále přes čtyři mečboly, pak zvládla i finálové derby a slaví sedmý titul na okruhu ITF, který ji posune na nové žebříčkové maximum kolem 172. místa. Karolína Plíšková naopak po zranění kolena stále není připravená ani trénovat a visí otazník nad startem v Miami.

Vladař zhasl Bruins, Dobeš slavil a Nečas táhl Colorado

Sobotní program NHL měl výraznou českou stopu. Daniel Vladař chytil 26 střel, vychytal i Davida Pastrňáka a dovedl Philadelphii k domácí výhře 3:1 nad Bostonem. Martin Nečas pokračuje ve skvělé formě po olympijské pauze, dvěma asistencemi pomohl Coloradu k vítězství 3:1 nad Chicagem. Jakub Dobeš zase podpořil 27 zákroky výhru Montrealu 6:2 nad Washingtonem, Canadiens navíc prodloužili dlouhou bodovou šňůru.

Ledecká v Soldeu ztratila tempo a skončila šestá, vyhrála Goggia

Ester Ledecká po sobotním čtvrtém místě v Soldeu navázala dalším solidním výsledkem, tentokrát ale na ještě větší úspěch nedosáhla. V nedělním super G rozjela jízdu skvěle, ve druhé polovině však nabrala ztrátu a dojela šestá. Z vítězství se radovala Sofia Goggia, druhá skončila Emma Aicher a třetí Kaisa Vickhoff Lie.

Salač po těžké kolizi v Thajsku dojel devatenáctý

Filip Salač vstoupil do sezony Moto2 v Buriramu smolně. Vážná havárie v úvodu závodu ho poslala k restartu do boxové uličky a po dalším přerušení se jelo už jen krátkých sedm kol. Český jezdec nakonec projel cílem na 19. místě, vítězství bral Manuel González. V MotoGP vyhrál Marco Bezzecchi, Marc Márquez kvůli defektu nedojel.

Hertl dosáhl na 600 bodů v NHL, Vejmelka s Dostálem slavili výhry

Páteční noc v NHL přinesla výraznou českou stopu. Tomáš Hertl vstřelil gól a jako 18. Čech v historii se dostal na metu 600 bodů, i když Vegas ve Washingtonu padlo 2:3. Brankáři Karel Vejmelka a Lukáš Dostál naopak dotáhli své týmy k vítězstvím, Vejmelka navíc bral ocenění třetí hvězdy zápasu.

Maděrová znovu mezi elitou, v paralelním obřím slalomu bere druhé místo

Zuzana Maděrová se při prvním startu po olympijském triumfu vrátila na pódium Světového poháru. V paralelním obřím slalomu v polské Krynici dojela druhá, když ve finále nestačila na Japonku Cubaki Miki. Právě ona byla jediná, kdo českou snowboardistku porazil i v kvalifikaci.

Ledecká byla v Soldeu čtvrtá a od medaile ji dělilo šestnáct setin

Ester Ledecká dojela v super G v andorském Soldeu čtvrtá a na pódium jí chybělo jen 0,16 sekundy. Na vítěznou Emmu Aicher ztratila 1,14 sekundy, přesto zapsala druhý nejlepší výsledek sezony. Závod poznamenaly pády a nedokončené jízdy, nejhůř dopadla Ricarda Haaser.

Salač odstartuje v Thajsku z třetí řady, sprint vyhrál Acosta

Filip Salač začne novou sezonu Moto2 osmým místem v kvalifikaci na Velkou cenu Thajska, což znamená start z třetí řady. V MotoGP si pole position vyjel Marco Bezzecchi, jenže sobotu mu pokaždé zkazil pád. Sprint nakonec přinesl první vítězství v kariéře Pedru Acostovi po trestu pro Marca Márqueze.

Stephen Bunting umlčel kritiky. V Belfastu předvedl večer kariéry

Anglický šipkař Stephen Bunting zažil v belfastské SSE Arena Belfast večer, který může zásadně změnit jeho sezonu v Premier League. Po třech týdnech bez jediné výhry a sílící kritice ze strany fanoušků odpověděl nejlepším možným způsobem, tedy suverénním triumfem, během něhož porazil hned několik elitních soupeřů a umlčel všechny pochybovače.

Krejčí přispěl 14 body k výhře Portlandu nad Chicagem

Vít Krejčí odehrál v NBA druhý střelecky nejlepší zápas v dresu Portlandu a pomohl k výhře 121:112 na palubovce Chicaga. Český rozehrávač zapsal 14 bodů, k tomu přidal tři doskoky a dvě asistence. Trail Blazers navázali na povedené venkovní období, zatímco Bulls dál čekají na výhru.

Josh Rock rozjásal Belfast. V domácí aréně trefil svůj první nine-darter v Premier League

Šipkař Josh Rock ze Severního Irska zažil ve čtvrtek večer okamžik, na který nikdy nezapomene. V rámci večera Premier League v belfastské SSE Arena Belfast trefil svůj první nine-darter v této prestižní soutěži a přiznal, že šlo o „speciální pocit“. Dokonalý leg rozburácel celou arénu. 

Nečas dal dva góly, Pastrňák zapsal padesátou asistenci sezony

Martin Nečas pokračuje ve skvělé formě i po návratu soutěže. Ve čtvrtečním programu NHL vstřelil oba góly Colorada, jenže domácí celek přesto padl s Minnesotou 2:5. David Pastrňák naopak pomohl asistencí k výhře Bostonu 4:2 nad Columbusem a do statistik si připsal už padesátou přihrávku v sezoně.

Crosby se ozval po zranění, Gudase neobviňuje

Sidney Crosby dohrál olympijské čtvrtfinále s Českem jen pár minut a zbytek turnaje už vynechal. Teď ví, že nepomůže ani Pittsburghu, mimo hru má být nejméně čtyři týdny. Přesto Radko Gudase neobviňuje a odmítá, že by český obránce překročil hranici. Mluví klidně a bere to jako součást hokeje.

Jonny Clayton znovu vyzve Littlera. Premier League míří do Belfastu

Jonny Clayton vyzve v Belfastu světovou jedničku Lukea Littlera v očekávané repríze nedávného souboje z Glasgow. Další večer šipkařské Premier League slibuje napínavé bitvy o klíčové body i návrat Michaela van Gerwena po zdravotní pauze. Průběžné pořadí je mimořádně vyrovnané a každý zápas může zásadně zamíchat kartami.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama