RagbyMS v ragby vrcholí. Repríza posledního finále, pobití All Blacks a senzace z Argentiny

MS v ragby vrcholí. Repríza posledního finále, pobití All Blacks a senzace z Argentiny

Mistrovství světa v ragby vrcholí. Už dnes pozná šampionát ve Francii prvního finalistu. Jeden účastník je očekávaný – Nový Zéland. Vyzyvatel už se tolik nečekal – Argentina. Druhé semifinále na předměstí Paříže slibuje vyrovnanější bitvu – střet posledních finalistů z Jižní Afriky a Anglie. Každopádně domácí fanoušci pláčou, galský kohout dokokrhal překvapivě už ve čtvrtfinále.

Pouze jedinkrát vyhrála mistrovství světa země se severní polokoule. A je to už pěkných pár let. Před 20 lety vítězným šampaňským stříkali Angličané. Letos byla situace nadějnější. Všechny čtyři skupiny ovládli poprvé v historii Evropané a velký rozmach starého kontinentu se měl potvrdit ve čtvrtfinále. Jenže chyba lávky.

Už první čtvrtfinále přineslo šok. Argentinci přetlačili Wales a postoupili do semifinále. Čímž vyrovnali své dosud nejlepší vystoupení. Shodou okolností to bylo v roce 2007 taktéž ve Francii. Druhé čtvrtfinále byl předčasný vrchol turnaje. A nejlepší tým poslední let a lídr světového žebříčku, Irové, chtěl zamávat ikonickým All Blacks. Jenže Zélanďané se nedali a další evropský tým tak letěl smutně domů.

Nabízí se, že Zéland má nyní cestu do finále umetenou, ale vyznavači haky končili zápas ve velikém fyzickém vypětí. Najdou síly a postoupí opět po osmi letech do finále světového šampionátu? Nebo budou poprvé juchat Argentinci, kteří by tak navázali na fotbalovou partu, která si zahrála o zlaté medaile loni na šampionátu v Kataru?

Jediné čtvrtfinále, které skončilo podle předpokladů, a jediné, kdy šli dál Evropané, bylo to mezi Anglií a Fidži. Ale ani zde se nekonala jasná záležitost. Naopak parta sympaťáků z maličkého ostrova živila dlouho naději na semifinále. Těsnou výhru favoritů zařídil až v závěru dvěma úspěšnými kopy kapitán Owen Farrell. Albion se tak utká v repríze posledního finále s Jižní Afrikou.

Ta ve vůbec nejdramatičtějším semifinále o bodík porazila domácí Francii. Ti sehráli jeden z nejlepších poločasů v historii ragby, ale krutě padli 28 ku 29. Francouzi končili v slzách a po zápase spílali sudímu Benu O´Keefovi z Nového Zélandu. „Jsme teď všichni zklamáni a frustrováni. Nechci být kyselým poraženým, ale rozhodování zaostávalo za úrovní zápasu,“ opřel se do rozhodčího kapitán Antoine Dupont.

Nic s tím ovšem neudělá, Francie na domácí půdě první světový titul nezíská. Naopak Jihoafričané mohou snít už o čtvrtém. Jestli postoupí opět po čtyřech letech do finále, odpoví sobotní semifinále.

Zbývající program mistrovství se odehraje už jen v Paříži.

Nejčtenější tento týden

Praha a Brno mají být dějištěm hokejového MS 2031

Český hokej udělal další krok směrem k pořádání mistrovství světa v roce 2031. Pokud kandidatura uspěje, zápasy se budou hrát v Praze a nově také v Brně. O konečném pořadateli rozhodne kongres Mezinárodní hokejové federace v květnu příštího roku.

Moses Itauma si projde peklem. Neporažený britský talent vyzve zkušeného Filipa Hrgoviče

Jeden z nejtalentovanějších boxerů těžké váhy současnosti Moses Itauma stojí před dosud nejtěžší výzvou své kariéry. Neporažený Brit se na konci srpna utká v londýnské O2 Areně s chorvatským ranařem Filipem Hrgovičem. Souboj může výrazně napovědět, kdo se v nejbližší době přiblíží titulovým zápasům.

Rob Cross ukončil čekání na titul. Ve Wiganu ovládl Players Championship 22

Bývalý mistr světa Rob Cross se po více než roce dočkal dalšího turnajového triumfu. Na Players Championship 22 ve Wiganu předvedl skvělé výkony, ve finále porazil Nizozemce Maika Kuivenhovena 8:5 a výrazně si přiblížil účast na prestižním World Matchplay.

Paddy Pimblett vyzval McGregora. Po Saint-Denisovi chce megazápas roku, ve hře je i odveta o titul

Paddy Pimblett míří do jednoho z nejdůležitějších zápasů své kariéry, ale už teď přemýšlí o dalších velkých výzvách. Pokud na turnaji UFC 329 porazí Saint-Denise, rád by se ještě letos utkal s Conorem McGregorem. Ve hře je také odveta s novým šampionem lehké váhy Justinem Gaethjem nebo dlouho očekávaný souboj s Iliou Topuriou.

Lurdes Gloria Manuel v Ostravě opět posunula své maximum

Lurdes Gloria Manuel potvrdila na Zlaté tretře v Ostravě mimořádnou formu. Česká čtvrtkařka vyhrála závod na 400 metrů v novém osobním rekordu 49,74 sekundy a znovu se posunula mezi nejlepší běžkyně současnosti. Dvacetiletá atletka navíc slavila své premiérové vítězství na prestižním ostravském mítinku.

Václav Prospal bude asistentem trenéra v St. Louis Blues

Bývalý český reprezentant Václav Prospal se vrací do NHL v nové roli. Od příští sezony rozšíří realizační tým St. Louis Blues, kde bude působit jako asistent hlavního trenéra Jima Montgomeryho. Dvojnásobný mistr světa naváže na tříleté angažmá v AHL a poprvé v kariéře usedne na lavičku klubu NHL jako trenér.

Lewis Hamilton znovu ožil. Ferrari konečně našlo cestu, jak dostat legendu zpět na vrchol

Ještě před rokem čelil Lewis Hamilton nepříjemným otázkám, zda má ve Formuli 1 stále co nabídnout. Po vítězství v Barceloně je ale sedminásobný mistr světa zpět mezi kandidáty na titul a Ferrari začíná těžit z největšího přestupu posledních let.

První přestup od Mourinhoova návratu. Real Madrid přivedl Cucurellu z Chelsea

Real Madrid získal španělského obránce Marca Cucurellu z Chelsea. Sedmadvacetiletý levý bek podepsal smlouvu na šest let a stal se první posilou madridského klubu od návratu Josého Mourinha na lavičku. Přestup zároveň zapadá do širší přestavby týmu po neúspěšné sezoně.

Trump proměnil Bílý dům v arénu UFC. Historický galavečer vyvolal nadšení i ostrou kritiku

Trávník před Bílým domem zažil něco, co Spojené státy ještě neviděly. Prezident Donald Trump uspořádal přímo v areálu prezidentské rezidence historicky první galavečer UFC, který spojil sport, politiku i velkolepou show. Zatímco tisíce fanoušků slavily unikátní podívanou, část veřejnosti i politiků označila akci za nevhodnou demonstraci moci a marketingu.

Anglie znovu kraluje šipkám. Luke Littler a Luke Humphries smetli Nizozemce a získali šestý titul

Angličané Luke Littler a Luke Humphries potvrdili roli největších favoritů a ve finále World Cup of Darts v německém Frankfurtu přehráli nizozemskou dvojici Michael van Gerwen – Gian van Veen 10:5. Anglie tak získala rekordní šestý titul v historii soutěže a zároveň definitivně umlčela pochybnosti, které se kolem slavného dua objevily po loňském nečekaném krachu.

Carolina po 20 letech znovu dobyla Stanley Cup

Hokejisté Caroliny získali druhý Stanley Cup v klubové historii. Hurricanes v šestém finálovém utkání porazili Vegas 3:0 a celou sérii ovládli 4:2 na zápasy. O rozhodující výhru se postarali Taylor Hall, Jackson Blake a Nikolaj Ehlers. Brankář Brandon Bussi udržel čisté konto díky 22 zákrokům a stal se jednou z hlavních postav večera.

Hamilton ovládl Velkou cenu Katalánska a zapsal premiérovou výhru za Ferrari

Lewis Hamilton se po dlouhém čekání dočkal. Sedminásobný mistr světa ovládl Velkou cenu Katalánska a připsal si první triumf v barvách Ferrari. V Barceloně zvítězil s výrazným náskokem před Georgem Russellem a ukončil téměř dvouleté čekání na další výhru ve formuli 1.

Krejčíková kvůli nemoci nenastoupila do finále

Barbora Krejčíková si v Hertogenboschi o titul nezahrála. Česká tenistka měla ve finále turnaje WTA 250 nastoupit proti Robin Montgomery, jenže krátce před zápasem odstoupila kvůli nemoci. Američanka tak získala premiérový titul na okruhu WTA bez boje.

Jesse „Bam“ Rodriguez ovládl třetí váhovou kategorii. Další zastávkou může být megasouboj s Inouem

Jesse „Bam“ Rodriguez znovu potvrdil, že patří mezi absolutní elitu světového boxu. V arizonském Glendale dominantně zastavil Antonia Vargase v šestém kole a získal titul mistra světa už ve třetí váhové kategorii. Neporažený Američan navíc okamžitě rozvířil debaty o možném supersouboji s japonskou ikonou Naoyou Inouem.

Knicks po 53 letech ovládli NBA a New York propadl euforii

Basketbalisté New York Knicks získali svůj první titul NBA od roku 1973. V pátém finále porazili na palubovce San Antonio Spurs 94:90 a celou sérii vyhráli 4:1 na zápasy. Hlavní postavou rozhodujícího utkání se stal Jalen Brunson, který nasázel 45 bodů a převzal také ocenění pro nejužitečnějšího hráče finále.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama