Bojové sporty"MMA je antisemitské." Slavný novinář se stal terčem kritiky muslimských zápasníků

„MMA je antisemitské.“ Slavný novinář se stal terčem kritiky muslimských zápasníků

Slavný MMA novinář Ariel Helwani se stává terčem kritiky za podporu Izraele. Sledují ho miliony lidí, nyní však muslimští zápasníci odmítají rozhovory.

Ariel Helwani, vlivný novinář v oblasti smíšených bojových umění (MMA), se stal terčem kritiky za svou podporu Izraele. Helwani, který je sledován miliony lidí na sociálních sítích a je deset let v řadě vyhlašován za nejlepšího novináře MMA. Po nedávném teroristickém útoku Hamásu vyjádřil svou podporu Izraeli.

Jeho postoj vyvolal reakce některých bojovníků, včetně neporaženého britského zápasníka Muhammada Mokaeva, který napsal: „Nebudu s Helwanim dělat žádné rozhovory.“

Helwani, který je kanadským Židem libanonského původu, se na sociálních sítích otevřeně vyjádřil k situaci v Izraeli. „Nepopsatelný týden. Brečím šestkrát denně a každé další video mi srdce rve víc než to předešlé. Nemůžu to strávit, připadám si jako v nekončící noční můře,“ napsal na Instagramu. „Když smutek ustoupí, objeví se nové pocity. Hrdost v mou víru, v můj lid a v mou domovinu. Nikdy jsem nebyl hrdější na to, že jsem žid a že bezpodmínečně podporuji Izrael,“ cituje Helwaniho příspěvek na Instagramu server iDNES.cz.

Helwaniho postoj vyvolal reakce i mimo MMA komunitu. Farid Basharat, afghánský zápasník žijící v Británii, který v roce 2021 zápasil v česko-slovenském Oktagonu, napsal: „Izraelci páchají válečné zločiny. Pokud chcete znát něčí etické hodnoty a jeho charakter, zeptejte se ho na současnou situaci v Palestině.“

Kritizuje například i Chamzata Čimajeva, který je velmi blízkým přítelem čečenského diktátora Kadyrova.

Helwani si uvědomuje, že jeho postoj může mít dopad na jeho práci. „Jen kdyby Čimajev neklamal. Ať ukazuje pravou tvář, aby lidi mohli rozlišit, kdo je kdo a co reprezentuje. A pak se mohli rozhodnout, jestli se nám líbí, jestli ho chceme podporovat. Spousta lidí tyhle věci prostě ignoruje, ale umíte si představit, že by se tohle stalo v NBA? Že by nejlepší hráč tohle udělal? Jak by se na to dívala veřejnost?“ uvádí Helwani.

Tento konflikt ukazuje, že MMA se nevyhne politickým a náboženským otázkám, které dosud úspěšně odklánělo. „Nevím, jestli je nějaký sport více antisemitský,“ prohlásil Helwani, čímž si získal nové nepřátele.

Nejčtenější tento týden

Češi ve Vídni přehráli Rakousko a dál ladí formu bez porážky

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný zápas před mistrovstvím světa. Ve Vídni porazili Rakousko jasně 5:1, navázali na dvě výhry nad Německem a dál drží neporazitelnost. V brance si úspěšnou premiéru v seniorském národním týmu odbyl Jan Bednář.

Boston doma nestačil na Buffalo a v sérii ztrácí

Boston nezvládl první domácí zápas série s Buffalem a po porážce 1:3 prohrává v úvodním kole play off NHL 1:2 na utkání. David Pastrňák ani Pavel Zacha se bodově neprosadili, přestože patřili k nejaktivnějším střelcům Bruins. Výrazně blíže k postupu má Carolina, která přehrála Ottawu 2:1 a vede už 3:0 na zápasy.

Lando Norris věří, že Max Verstappen zůstane déle, než si myslíme. Formule 1 by bez něj ztratila tvář

Budoucnost Maxe Verstappena ve Formuli 1 je v posledních týdnech velkým tématem. Lando Norris i Oscar Piastri se shodli, že odchod čtyřnásobného mistra světa by byl pro celý sport citelnou ztrátou. Věří však, že nizozemský fenomén jen tak nezmizí.

Bouře v Liverpoolu. Stephen Bunting čeká domácí euforii, Littlera možná vypískají

Šipkařská Premier League míří na slavnou adresu a domácí Stephen Bunting se připravuje na večer plný emocí. Zatímco jeho jméno bude halou rezonovat v pozitivním duchu, jiní hráči v čele s Lukem Littlerem mohou zažít mnohem chladnější přijetí.

Rallye Šumava otevře domácí šampionát, Kopecký útočí na dvanáctý titul

Nová sezona mistrovství České republiky v automobilových soutěžích začíná v Klatovech. Jubilejní 60. ročník Rallye Šumava nabídne silné startovní pole, návrat velkých jmen i první důležitý test před dalším bojem o titul. Největší pozornost znovu míří na Jana Kopeckého, který chce rozšířit svou sbírku o dvanáctý domácí triumf.

Vladař dovedl Philadelphii k třetí výhře, Dostál vrátil Anaheim do série

Daniel Vladař znovu podržel Philadelphii a Flyers po výhře 5:2 nad Pittsburghem vedou v sérii už 3:0. První radost v letošním play off prožil také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k výhře 6:4 v Edmontonu a Ducks srovnali stav série na 1:1. Dallas pak po druhém prodloužení udolal Minnesotu 4:3 a ujal se vedení 2:1 na zápasy.

Kopřiva dominoval V Madridu na antuce, Čanga vyprovodil kanárem

Vít Kopřiva zvládl první kolo antukového turnaje Masters v Madridu bez nejmenších potíží. Český tenista porazil Čang Č'Čena 6:2 a 6:0, a ve druhém kole ho čeká těžká zkouška proti Andreji Rubljovovi.

Richard Riakporhe po drtivém triumfu hlásí útok na elitu těžké váhy

Britský boxer Richard Riakporhe vstoupil do těžké váhy razantně a hned získal domácí titul. Po dominantním vítězství nyní otevřeně mluví o světové šanci a vysílá jasný vzkaz zavedeným jménům. Přichází nová generace hladových bojovníků.

Tlak na férovost. Toto Wolff varuje před zásahem do vyváženosti Formule 1

Nová pravidla Formule 1 pro sezonu 2026 mají pomoci vyrovnat výkonnost motorů, zároveň však otevírají prostor pro kontroverze. Šéf Mercedesu Toto Wolff vyzývá Mezinárodní automobilovou federaci, aby pečlivě dohlédla na jejich uplatňování a zabránila narušení současného rozložení sil.

Boston srovnal sérii s Buffalem, Pastrňák znovu bodoval a Zacha dal gól

Boston zvládl druhý zápas osmifinálové série na ledě Buffala a po výhře 4:2 vyrovnal stav na 1:1. David Pastrňák přidal dvě asistence a po dvou duelech vede produktivitu play off. Pavel Zacha vstřelil důležitý gól v přesilovce. Ve stejný večer uspěli také Karel Vejmelka s Utahem a Colorado, naopak Jakub Dobeš s Montrealem padl po prodloužení.

Laura Samson zvládla premiéru v Madridu a je ve druhém kole

Osmnáctiletá Laura Samson zvládla v Madridu další cenný krok. Česká tenistka při debutu v hlavní soutěži tisícovky porazila zkušenou Tatjanu Maria 6:4 a 6:2. Na antuce strávila jen hodinu a čtvrt a poprvé v kariéře prošla na turnaji této úrovně do druhého kola.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama