Více
  20 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Od bitvy o Zlatou Niké uplynulo 60 let. Vedení Československa trvalo jen pár minut

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dnes je tomu přesně 60 let od doby, co se národní tým Československa utkal v rámci finále mistrovství světa v roce 1962 s Brazílií. Druhé finále mistrovství světa ve fotbale, druhé zklamání. Tak nějak by se dal popsat zápas v Chile. Do vedení prostřílel outsidery Masopust, favorit pak ale třemi góly otočil vývoj na svou stranu.

  Pouze dvakrát v historii se stalo, že by byla česká vlajka krok od zisku nejslavnějšího fotbalového titulu, který je vůbec k mání. Nejprve na pověstném šampionátu v roce 1934 v Itálii, kdy ve finále švédský sudí Eklind tlačili domácí výběr v zápase s Československem k titulu nechutným a krutým způsobem.

  A pak o několik let později v Chile. Tam se vypravila československá výprava s hvězdně nabitým kádrem. Nechyběl třeba Josef Masopust, který půl roku po šampionátu jako jeden ze dvou Čechů v historii získal Zlatý míč. Slovo „zlatý“ mu ale běželo hlavně při finále mistrovství v roce 1962, ve kterém na něj a na jeho kolegy čekala Brazílie.

  Československo prošlo skupinou s jednou výhrou, jednou remízou a prohrou. Fotbalisté porazili Španělsko, bez branek remizovali s Brazílií, pak nestačili na Mexiko. Na postup do čtvrtfinále to však stačilo. Tam přišla na řadu těsná výhra nad Maďarskem, v semifinále padla také Jugoslávie.

  Místo Zlaté Niké dostali stříbrný plecháč

  Všechno směřovalo k jednomu jedinému dnu, 17. červnu roku 1962. Tedy něčemu, co se odehrálo přesně před 60 lety. Na finálové utkání se na stadion Estadio Nacional v Santiagu de Chile dostavilo bezmála 70 tisíc diváků a ti sledovali mimořádně zajímavý souboj. Ne však ten, na konci kterého slavilo Československo.

  Do vedení se dostalo už v 15. minutě díky Masopustovi, vedení ale drželo jen dvě minutky. Pak udeřil Amarildo, toho pak doplnili Zito s Vávou a bylo po zápase. Na Zlatou Niké se Čechoslováci mohli jen zasněně dívat, zbyl na ně pouze stříbrný pohár a medaile. Věděli však, že už jen postupem do finále se zapíší do historie.

  A tak se stalo. Následujícím nejlepším výsledkem reprezentace Československa byl postup do čtvrtfinále v roce 1990. A samostatné Česko? Maximem je třetí místo v základní skupině MS v roce 2006, které je jediným šampionátem, na který se český tým podíval.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS