Více
  11.6 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Maradonův rekord vzal za své. Ceně nejdražší sportovní relikvie všech dob neuvěříte

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když se v květnu letošního roku prodával v aukci dres Diega Maradony z MS v roce 1986 a zápasů s Anglií, ve kterém Argentinec uhranul svět „gólem století“ a „boží rukou“, mluvilo se o tom, šlo o senzaci. Titul nejdražší sportovní relikvie už ale trikotu nenáleží. Dres překonala baseballová kartička, která se na konci srpna prodala za v přepočtu 309 milionů korun.

  Jakmile se někde zmíní jméno Diega Maradony, všem se vybaví skandály, drogy, ale také fotbalová genialita. Drobný argentinský útočník ji světu představil mimo jiné třeba na mistrovství světa v roce 1986, kdy vstřelil ve čtvrtfinále dva góly Anglii. Jeho „boží ruku“ a „gól století“ budou znát fotbaloví nadšenci ještě za několik generací.

  Dres, ve kterém Maradona zmiňovaný zápas odehrál, se v letošním květnu prodal za rekordních 9,3 milionu dolarů, v přepočtu asi 228 milionů korun. Tehdy se mluvilo o tom, že relikvii nemá nic šanci překonat. Minimálně v následujících letech. Jenomže experti se spletli, rekord padl hned na konci srpna, kdy zamířila do dražby baseballová kartička Mickeyho Mantela.

  Co je na ní tak zajímavého? Vyobrazen je na ní legendární hráč MLB, člen Baseballové síně slávy a borec, který hrál 17 let za slavný tým New York Yankees. To hlavní se ale skrývá ve stavu karty. Vyrobila jí společnost Topps už v roce 1952, překvapivě ale nemá téměř žádné známky stárnutí nebo opotřebení.

  I proto se prodala za šílených 12,6 milionů dolarů, což je asi 309 milionů korun, a stala se nejdražší sportovní relikvií všech dob.

  Kvalita hraje prim

  „Má tu nejlepší možnou kvalitu, jakou může Topps karta z roku 1952 mít. To, že je Mantleho karta po 70 letech v takovém stavu, je skutečný zázrak,“ prozradil serveru BBC ředitel sportovních aukcí aukční síně Heritage Auctions Chris Ivy. Karta skoro dvojnásobně převýšila svou částkou předchozí rekord nejdražší baseballové karty. Sada kartiček se slavným Honusem Wagnerem se minulý rok prodala za 6,6 milionu dolarů.

  „Osmimístná suma na aukci ve sportovním trhu byla ještě před deseti lety něčím, o čem jsme mohli maximálně snít. Jde o mimořádný úspěch našeho skvělého týmu sportovních expertů. Samozřejmě bychom toho nedosáhli bez našeho odesílatele Anthonyho Giordana, který vložil důvěru do Heritage, aby přivedl tuto úžasnou kartu na trh,“ doplnil.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS