3.8 C
Czech
Pondělí 30. března 2026
Ostatní sportyMaradonův rekord vzal za své. Ceně nejdražší sportovní relikvie všech dob neuvěříte

Maradonův rekord vzal za své. Ceně nejdražší sportovní relikvie všech dob neuvěříte

Když se v květnu letošního roku prodával v aukci dres Diega Maradony z MS v roce 1986 a zápasů s Anglií, ve kterém Argentinec uhranul svět „gólem století“ a „boží rukou“, mluvilo se o tom, šlo o senzaci. Titul nejdražší sportovní relikvie už ale trikotu nenáleží. Dres překonala baseballová kartička, která se na konci srpna prodala za v přepočtu 309 milionů korun.

Jakmile se někde zmíní jméno Diega Maradony, všem se vybaví skandály, drogy, ale také fotbalová genialita. Drobný argentinský útočník ji světu představil mimo jiné třeba na mistrovství světa v roce 1986, kdy vstřelil ve čtvrtfinále dva góly Anglii. Jeho „boží ruku“ a „gól století“ budou znát fotbaloví nadšenci ještě za několik generací.

Dres, ve kterém Maradona zmiňovaný zápas odehrál, se v letošním květnu prodal za rekordních 9,3 milionu dolarů, v přepočtu asi 228 milionů korun. Tehdy se mluvilo o tom, že relikvii nemá nic šanci překonat. Minimálně v následujících letech. Jenomže experti se spletli, rekord padl hned na konci srpna, kdy zamířila do dražby baseballová kartička Mickeyho Mantela.

Co je na ní tak zajímavého? Vyobrazen je na ní legendární hráč MLB, člen Baseballové síně slávy a borec, který hrál 17 let za slavný tým New York Yankees. To hlavní se ale skrývá ve stavu karty. Vyrobila jí společnost Topps už v roce 1952, překvapivě ale nemá téměř žádné známky stárnutí nebo opotřebení.

I proto se prodala za šílených 12,6 milionů dolarů, což je asi 309 milionů korun, a stala se nejdražší sportovní relikvií všech dob.

Kvalita hraje prim

„Má tu nejlepší možnou kvalitu, jakou může Topps karta z roku 1952 mít. To, že je Mantleho karta po 70 letech v takovém stavu, je skutečný zázrak,“ prozradil serveru BBC ředitel sportovních aukcí aukční síně Heritage Auctions Chris Ivy. Karta skoro dvojnásobně převýšila svou částkou předchozí rekord nejdražší baseballové karty. Sada kartiček se slavným Honusem Wagnerem se minulý rok prodala za 6,6 milionu dolarů.

„Osmimístná suma na aukci ve sportovním trhu byla ještě před deseti lety něčím, o čem jsme mohli maximálně snít. Jde o mimořádný úspěch našeho skvělého týmu sportovních expertů. Samozřejmě bychom toho nedosáhli bez našeho odesílatele Anthonyho Giordana, který vložil důvěru do Heritage, aby přivedl tuto úžasnou kartu na trh,“ doplnil.

Nejčtenější tento týden

Pyfer umlátil Adesanyu na zemi a uštědřil mu další porážku

Israel Adesanya chtěl po dlouhé pauze zastavit sérii porážek a vrátit se mezi největší hvězdy střední váhy UFC. V hlavním zápase turnaje v Seattlu ale narazil. Joe Pyfer s ním svedl tvrdou bitvu v postoji, pak duel strhl na zem a ve druhém kole ho ukončil technickým knockoutem. Bývalý šampion tak prohrál počtvrté za sebou.

Moses Itauma rozdrtil Franklina. Brutální KO v Manchesteru volá po titulové šanci

Naprostá demonstrace síly. Moses Itauma v Manchesteru zničil dosud nezdolného Jermainea Franklina a jako první ho ukončil před limitem. Dominantní výkon mladého Brita znovu potvrzuje, že boj o světový titul už není otázkou „jestli“, ale „kdy“.

Antonelli v Japonsku zvítězil a stal se nejmladším lídrem šampionátu

Kimi Antonelli ovládl Velkou cenu Japonska a ve 19 letech se stal nejmladším lídrem šampionátu formule 1 v historii. Ital v Suzuce vytěžil maximum ze safety caru po tvrdé havárii Olivera Bearmana, navázal na triumf z Číny a upevnil silný vstup Mercedesu do nové sezony. Druhý dojel Oscar Piastri, třetí skončil Charles Leclerc.

Sabalenka se po triumfu v Miami omluvila divačce

Aryna Sabalenka po vítězném finále v Miami neřešila jen trofej a zisk prestižního Sunshine Doublu. Po zápase se vrátila také k momentu, který vzbudil pozornost během rozhodujícího setu. Běloruská tenistka se omluvila divačce, na niž během vypjaté chvíle ostře reagovala.

Pražské mistrovství světa v krasobruslení sklidilo velkou chválu

Pražské mistrovství světa v krasobruslení se zařadilo mezi akce, na které se jen tak nezapomíná. Nadšení neskrývali závodníci, pořadatelé ani prezident Mezinárodní bruslařské federace Kim Če-jol. Vyprodaná O2 arena, silná atmosféra a mimořádný zájem fanoušků ukázaly, že se šampionát do české metropole nevrátil jen jako velká sportovní událost. Proměnil se i v jasný signál, že Praha zvládne akci nejvyšší úrovně.

Siniaková může v Miami získat Sunshine Double

Kateřina Siniaková stojí v Miami před dalším velkým zápisem do tenisové historie. Společně s Taylor Townsend může ovládnout i druhou velkou březnovou tisícovku v USA a doplnit tak vzácný Sunshine Double. Po triumfu v Indian Wells jí k tomu chybí už jen poslední výhra.

Jágr kariéru oficiálně ještě neukončil

Jaromír Jágr ještě nevyslovil definitivní konec, ale zároveň dává jasně najevo, že další start už se rychle neblíží. V 54 letech už nechce podřizovat hokeji tolik času, energie a každodenní přípravy jako dřív. Hra ho stále baví, jenže poměr mezi obětí a tím, co mu dnes zápasy dávají, se podle něj změnil.

Růžička odehrál v extralize tisící zápas

Martin Růžička si v Hradci Králové připsal další mimořádný milník. Kapitán Třince nastoupil k tisícímu extraligovému utkání a hned v úvodu večera posunul i rekord produktivity v play off. Jeho tým navíc vyhrál 3:2 ve druhém prodloužení a po pátém čtvrtfinále slaví postup do semifinále.

Antonelli ovládl kvalifikaci v Japonsku před Russellem a Piastrim

Mercedes potvrdil v Suzuce velkou formu a obsadil první dvě místa na startu. Pole position získal Andrea Kimi Antonelli, který porazil George Russella o 298 tisícin sekundy. Třetí skončil Oscar Piastri, do závěrečné části se naopak nedostal Max Verstappen.

Jiří Lehečka si v Miami zahraje o největší titul kariéry

Český tenista Jiří Lehečka dál prožívá skvělý turnaj v Miami. V semifinále smetl Arthura Filse 6:2 a 6:2, znovu si podržel servis v celém zápase a poprvé v kariéře postoupil do finále podniku Masters 1000. O titul si zahraje s Jannikem Sinnerem, který v druhém semifinále přehrál Alexandera Zvereva.

Chmelař asistoval, Sýkora dal první gól v NHL

New York Rangers po šesti porážkách zabrali a doma smetli Chicago 6:1. Do povedeného večera výrazně promluvili i mladíci z farmy. Jaroslav Chmelař zapsal první asistenci v NHL, Adam Sýkora zase premiérový gól. Detroit mezitím vyhrál v Buffalu 5:2 a český brankář Michal Postava zůstal na střídačce jako náhradník.

Letná se plní, finále baráže s Dánskem táhne fanoušky

Úterní zápas českých fotbalistů proti Dánsku se blíží vyprodání. Na Letné už zbývají jen desítky vstupenek, hlavně v rohových sektorech. Reprezentace tak může v klíčovém duelu o mistrovství světa čekat mimořádně silnou kulisu.

Dvakrát 170. Luke Littler v Berlíně ohromil drtivou nominací 

Angličan Luke Littler v Berlíně předvedl výkon na hranici dokonalosti, když ve finále Premier League dvakrát zavřel maximální 170 a zlomil odpor Michaela van Gerwena. Devatenáctiletý mladík tak potvrdil, že patří k největším hvězdám současných šipek.

Sabalenka porazila Rybakinu a zahraje si finále Miami Open

Aryna Sabalenka postoupila podruhé za sebou do finále turnaje v Miami a dál útočí na mimořádný double. Světová jednička v semifinále přehrála Elenu Rybakinu 6:4, 6:3 a po triumfu v Indian Wells zůstává jediný krok od takzvaného Sunshine Double. Ve finále ji čeká domácí Coco Gauff.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama