Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Lyžařská legenda promluvila o boji s depresemi. Ušla jsem dlouhou cestu, přiznala Vonnová

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dva roky po ukončení profesionální kariéry se Lindsey Vonnová rozhodla, že znovu promluví o svých problémech. Lyžařka se rozpovídala nejen o vrcholech a pádech své slavné kariéry, ale hlavně o svém duševním zdraví.

  Vonnová se o svém dlouholetém boji s depresemi rozpovídala v roce 2012, tedy před deseti lety. Přiznala se, že se svým duševním zdravím zabývá ve větší míře už od svých 18. „Ušla jsem dlouho cestu a jsem na sebe hrdá. Ale ještě pořád je to nedokončená práce a každý den na sobě pracuji,“ svěřila se lyžařka.

  Na kontě má 82 vítězství ve světovém poháru, 3 olympijské medaile a 20 titulů ve světovém poháru. Sjezdařská legenda přiznává, že právě rychlost, se kterou překonávala kopce, se stalo jejím hlavním útočištěm.  

  „Bylo to jako mechanismus vyrovnávání se se všemi ostatními aspekty mého života. Tam jsem se cítila nejvíc pod kontrolou, tichá a v klidu,“ prozradila Vonnová.

  Temnota ji téměř pohltila

  Ani lyžování ale nedokázalo vyrovnat temnou díru, u které hrozilo, že ji pohltí. V osmnácti letech její rodiče oznámili, že se rozvádějí. Vonnová vzpomíná, že na tom v této době byla opravdu špatně. Nemohla spát a musela plakat, aby dokázala usnout.

  Když si neochotně domluvila schůzku s lékařem, dozvěděla se, že její příznaky odpovídají depresi a byl jí předepsán Zoloft. Do měsíce se cítila zase jako dřív. Kromě toho, že brala antidepresiva, Vonnová podle svých slov také chodila do práce a dělala vše, co mohla, aby byla zdravá. Psala si deníky a trávila spoustu času s přáteli.

  Její nemoc však vždy číhala v pozadí a její nejhorší čas nastal v roce 2014. Poté, co její čtyřleté manželství s olympijským lyžařem Thomasem Vonnem skončilo rozvodem. Do toho ještě utrpěla vážné zranění kolena, kvůli kterému musela vynechat olympiádu v Soči.

  „Bylo to pro mě rozhodně nejtěžší období,“ říká Vonnová, jejíž četná zranění v průběhu let si vyžádala devět velkých operací.

  Obecně si Vonnová myslí, že sportovci jsou často považováni za superhrdiny, ale jsou lidé jako všichni ostatní. Naštěstí od doby, co Vonnová vyšla se svým ďáblem ven, se věci začaly měnit. Přiznala, že se jí ulevilo a nyní je šťastná.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS