Po konci základní skupin se na mistrovství světa naplno rozjely zápasy vyřazovací fáze. A k vidění bylo hned několik překvapení. USA porazilo Česko, Kanada si poradila s Finskem. To asi většina fandů čekala, vítězství Německa nad suverénním Švýcarskem a triumf Lotyšska nad Švédskem asi vůbec nikdo.

Pořadatelská země se na letošním mistrovství světa předvádí ve skvělém světle. V základní skupině skončilo Lotyšsko třetí, dokonce i před českými hokejisty, které porazila po prodloužení ve třetím zápase a v závěrečném dokázalo zdolat také první Švýcary. Pak přišlo čtvrtfinále proti Švédsku. A outsider překvapil znovu.

Do vedení šlo v první třetině Lotyšsko. Sice nemělo moc střel a čelilo během celého zápasu velkému náporu, ani to ho ale nezastavilo. Domácí celek nepřibrzdil ani vyrovnávající gól ve druhé třetině. I po něm se Lotyši dokázali nakopnout a ve třetím dějství si pro sebe uzmuli vedení znovu. Tentokrát dvoubrankové, které už nepustili.

Slavilo se až do dnešního rána. Lotyšsko se nikdy ve své hokejové historii do semifinále mistrovství světa nedostalo a letos si premiérově zahraje o medaile. V semifinále ho bude čekat Kanada, se kterou Lotyši v základní skupině prohráli hned v prvním zápase vysoko 0:6. Během turnaje se ale tým zvedá a znovu bude chtít překvapit.

Euforie v Rize

Postup do semifinále slavilo celé Lotyšsko. Postup do semifinále tam nikdy v dějinách nikdo nezažil a to bylo v hlavním městě znát. Jedinou kaňkou na hře o medaile je to, že bude Lotyšsko hrát s Kanadou v Tampere, druhém pořadatelském městě. Fandové apelovali na sociálních sítích na vedení IIHF, ať celý zbytek turnaje přesune do Lotyšska, to ale s největší pravděpodobností neprojde.

A s pozitivní odezvou se nesetká ani odpověď na to, zda by nemohly letecké společnosti stáhnout letadla mířící do finského města. Lotyšsko vyzve Kanadu zítra ve 13:20.

Čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji:

• Švédsko vs. Lotyšsko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2). Branky a nahrávky: 30. Liljegren (Raymond, A. Lindholm) – 13. Ločmelis (Rihards Bukarts, Cibulskis), 46. Indrašis (Rihards Bukarts, Jaks), 54. Jaks (Indrašis, Rihards Bukarts).
ZDROJIIHF, Sport, Twitter, foto: Reuters
Předchozí článekZázrak se neudál. Rozjeté USA ukončily Česku pouť světovým šampionátem
Další článekDo Monte Carla pro vítězství. Pérez bude chtít stáhnout náskok na Verstappena