Více
  1.6 C
  Czech
  Úterý, 25 ledna, 2022

  Olympiáda bez sněhu, smůla pro jih. Tady je 15 zajímavých faktů o zimních hrách

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zimní olympiáda se kvapem blíží a všem nezbývá nic jiného, než popřát našim sportovcům hodně štěstí. Ale ještě, než se vrhneme na dojemné příběhy a sportovní výsledky, dovolme si objevit pár nových informací o zimní olympiádě. Od Ester Ledecké k 35 párům lyžím Mikaely Shiffrinové.

  Už jen necelý měsíc zbývá do startu olympijských her v Pekingu. Čínská metropole bude hostit nejprestižnější sportovní akci planety už podruhé, v roce 2008 se totiž právě tady konala letní edice olympiády. Tenhle fakt už možná znáte, zbylých 15 vás ale jistě uvidí.

  1. V Innsbrucku roku 1964 hrozilo, že bude nedostatek sněhu. Rakouská armáda však dodala 50 000 kubíků načechrané bílé hmoty a hry zachránila.
  2. Nejstarším člověkem, který kdy dostal medaili na zimních olympijských hrách, je Anders Haugen. Soutěžil v roce 1924, ale bronzová medaile mu byl přidělena až o 50 let později. Chybu udělali v bodování.
  3. Curling je pojmenován podle kličky, ke které dochází v konečné fázi při pohybu kamene na ledě.
  4. Americká alpská lyžařka Mikaela Shiffrinová si s sebou do Pchjongčchangu v roce 2018 přivezla 35 párů lyží.
  • Oficiálním maskotem zimních olympijských her v Innsbrucku byl Schneemann, v němčině to znamená sněhulák.
  • Jediná země, která získala zlatou medaili na všech zimních olympijských hrách, jsou Spojené státy americké.
  • Název pochodně na olympijských hrách v roce 2022 zní „Flying“, čínsky Fei Jang.
  • Zakladatel Olympijského hnutí Pierre de Coubertin zemřel v roce 1937. Jeho ostatky byly pohřbeny v Lausanne, až na jeho srdce, které bylo na jeho pokyn pohřbeno v památníku poblíž trosek starověké Olympie.
  • Finský reprezentant v běhu na lyžích Kalle Jalkanen, vyhrál v roce 1936 štafetu. Při ranní hygieně si do úst jako každé ráno strčil zubní protézu. Během svého výkonu protézu omylem vyplivl do sněhu.
  • Do roku 1992 se letní olympijské hry i zimní olympijské hry konaly ve stejném roce.
  • Zimní olympijské hry se nikdy nekonaly na jižní polokouli.
  • Nejmladší snowboardovou zlatou medailistkou je Američanka Chloe Kimová. V 17 letech v Pchjongčchangu v roce 2018 vyhrála zlato.
  • Olympijské hokejové puky jsou vyrobeny z vulkanizované gumy a musí být zmraženy, aby se před každým zápasem snížilo tření.
  • Ester Ledecká se stala první osobou, která získala dvě zlaté medaile na stejných zimních olympijských hrách ve dvou sportech – alpském lyžování a snowboardingu.
  • Znak pro Peking 2022 je inspirován čínským znakem vyjadřujícím zimu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Bobistky Jamajky

  Kokosy na sněhu, edice Peking. Jamajská výprava na olympiádě přepíše dějiny sportu

  Téměř každý sportovní fanoušek ví o olympiádě v Calgary a čtyřbobu, který se tehdy postaral o senzaci. Dějiny sportu sepsala parta čtyř Jamajčanů, kteří vyměnili Karibik za sníh. Na hrách v Pekingu se čeká něco podobného, pouze s tím rozdílem, že tentokrát už budou posádky hned tři.
  Pomník Emiliana Saly v Nantes

  Od tragické smrti Emiliana Saly uběhly přesně 3 roky. Viník letecké nehody dostal směšný trest

  Psal se leden roku 2019, když fandové Cardiffu City slavili. Do klubu, jenž se v té době potácel na dně Premier League, měl přijít za rekordní částku argentinský kanonýr Emiliano Sala. Ten ale bohužel nikdy neviděl stadion, tréninkové centrum, ani zástupce klubu. Fotbalista po pádu letadla, které mířilo na Ostrovy, zemřel.
  Oscar Pistorius

  Podobně jako Robinho putovaly za mříže i další hvězdy. Mezi jmény nechybí ani Tyson

  Ani velké sportovní osobnosti se neřadí mezi úplné svatoušky. Mnozí fotbalisté, hokejisté či boxeři sice možná jsou považováni za vzory, z těchto chlapíků si ale příklad rozhodně neberte. Přinášíme vám pět těch nejznámějších sportovních hvězd, které skončily v rukou policie a následně ve vězení.
  Tom Brady

  Smutek stranou. Mladík po smrti své matky zářil, dojemný příběh uhranul i Toma Bradyho

  Středoškolský quarterback Alex Brown ztratil po čtrnáctiletém boji s rakovinou prsu svoji matku. Smutek se ale nekonal, nadějný sportovec se hned další den ukázal v zápase svého týmu a skóroval osmi touchdowny. Jeho příběh zasáhl Daniela Jonese, ale i hvězdu amerického fotbalu Toma Bradyho.
  Občerstvení před zápasem

  Děsivá pizza, mizející párek. Občerstvení na fotbalech je často gastronomickým „zážitkem“

  Dobré jídlo a pití patří neodmyslitelně k prožití toho nejlepšího fotbalového zážitku. Neexistuje nic lepšího, než se zakousnout do šťavnaté klobásky, usrknout dobrého piva a u toho sledovat oblíbený tým. V některých zemích a na některých stadionech však není vše zalito sluncem. Podívejme se na ty nejšílenější gastronomické výtvory, které byly divákům naservírovány.
  Simon Ammann

  Číslo sedm. Skokanský veterán Simon Ammann míří do Pekingu, srovná účet Ahonena

  Během posledních sezon o něm není slyšet tak výrazně, jako tomu bylo v letech minulých, pravdou však je, že Simon Ammann tu stále je a závodí. Skokanská legenda a čtyřnásobný vítěz olympijských her se kvalifikoval také do Pekingu, pod pěti kruhy tak bude startovat posedmé. Čímž vyrovná Janneho Ahonena.
  Reklama
  Reklama
  Reklama