Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Olympiáda bez sněhu, smůla pro jih. Tady je 15 zajímavých faktů o zimních hrách

  Zimní olympiáda se kvapem blíží a všem nezbývá nic jiného, než popřát našim sportovcům hodně štěstí. Ale ještě, než se vrhneme na dojemné příběhy a sportovní výsledky, dovolme si objevit pár nových informací o zimní olympiádě. Od Ester Ledecké k 35 párům lyžím Mikaely Shiffrinové.

  Už jen necelý měsíc zbývá do startu olympijských her v Pekingu. Čínská metropole bude hostit nejprestižnější sportovní akci planety už podruhé, v roce 2008 se totiž právě tady konala letní edice olympiády. Tenhle fakt už možná znáte, zbylých 15 vás ale jistě uvidí.

  1. V Innsbrucku roku 1964 hrozilo, že bude nedostatek sněhu. Rakouská armáda však dodala 50 000 kubíků načechrané bílé hmoty a hry zachránila.
  2. Nejstarším člověkem, který kdy dostal medaili na zimních olympijských hrách, je Anders Haugen. Soutěžil v roce 1924, ale bronzová medaile mu byl přidělena až o 50 let později. Chybu udělali v bodování.
  3. Curling je pojmenován podle kličky, ke které dochází v konečné fázi při pohybu kamene na ledě.
  4. Americká alpská lyžařka Mikaela Shiffrinová si s sebou do Pchjongčchangu v roce 2018 přivezla 35 párů lyží.
  • Oficiálním maskotem zimních olympijských her v Innsbrucku byl Schneemann, v němčině to znamená sněhulák.
  • Jediná země, která získala zlatou medaili na všech zimních olympijských hrách, jsou Spojené státy americké.
  • Název pochodně na olympijských hrách v roce 2022 zní „Flying“, čínsky Fei Jang.
  • Zakladatel Olympijského hnutí Pierre de Coubertin zemřel v roce 1937. Jeho ostatky byly pohřbeny v Lausanne, až na jeho srdce, které bylo na jeho pokyn pohřbeno v památníku poblíž trosek starověké Olympie.
  • Finský reprezentant v běhu na lyžích Kalle Jalkanen, vyhrál v roce 1936 štafetu. Při ranní hygieně si do úst jako každé ráno strčil zubní protézu. Během svého výkonu protézu omylem vyplivl do sněhu.
  • Do roku 1992 se letní olympijské hry i zimní olympijské hry konaly ve stejném roce.
  • Zimní olympijské hry se nikdy nekonaly na jižní polokouli.
  • Nejmladší snowboardovou zlatou medailistkou je Američanka Chloe Kimová. V 17 letech v Pchjongčchangu v roce 2018 vyhrála zlato.
  • Olympijské hokejové puky jsou vyrobeny z vulkanizované gumy a musí být zmraženy, aby se před každým zápasem snížilo tření.
  • Ester Ledecká se stala první osobou, která získala dvě zlaté medaile na stejných zimních olympijských hrách ve dvou sportech – alpském lyžování a snowboardingu.
  • Znak pro Peking 2022 je inspirován čínským znakem vyjadřujícím zimu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.