4.7 C
    Sobota 27. dubna 2024

Lisabon slaví, Portugalci si pochutnali na Češích. Ronaldo ale po ostrém faulu neměl dohrát

Nejprve triumf nad Švýcary, následně smolná plichta se Španělskem a nyní první prohra. Výběr kouče Jaroslava Šilhavého podlehl na stadionu Sportingu Lisabon domácím Portugalcům 0:2, a poprvé tak v letošním ročníku Ligy národů nezapíše do tabulky ani jeden bod.

Český národní tým vyrukoval do boje s oživenou sestavou. Mezi tři tyče se postavil Jindřich Staněk, od začátku hrál také Milan Havel či Adam Hložek. Naneštěstí byli hned od začátku aktivnější domácí. Prvních pár závarů ještě zvládla naše obrana vyřešit, nicméně ve 33. minutě už vybouchl stadion v hlavním městě Portugalska nadšením.

Na pravé straně hřiště se k luxusnímu balonu od Silvy dostal pohotový obránce Joao Cancelo a poslal svůj tým do vedení. Navíc ještě veseleji bylo o pět minut později, kdy se z podobného místa ve vápně prosadil ranou na zadní tyč, shodou okolností taktéž po Silvově přihrávce, Goncalo Guedes.

Češi do druhé půle nasadili tři čerstvé muže, avšak výrazný efekt tato změna nakonec neměla. Střídající Adam Vlkanova s Václavem Jurečkou sice šance na snížení měli, meruna ale po jejich pokusech pokaždé končila za brankou.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce pak hlavní hvězda domácího výběru Cristiano Ronaldo předvedla nechutný zákrok. Forvard Manchesteru United chtěl Jemelkovi vzít balon, ale protože byl český šikula rychlejší, Ronaldo musel do souboje skluzem. Věhlasný útočník však zajel kopačkou přímo na kotník českého obránce a ten se ihned skácel k zemi.

Zákrok, jenž mohl způsobit i nehezkou zlomeninu, byl ohodnocen pouze žlutou kartou. Je záhadou, proč ani hlavní sudí, ani videoasistent neudělili Ronaldovi kartu červenou. Jediným pozitivem na celé situaci je fakt, že Václav Jemelka by měl být v pořádku.

Utkání domácí ale jinak perfektně zvládli a porazili Česko hladce 2:0.

Musíme se poučit, říká stoper Brabec

Bitvu pak hodnotil Jakub Brabec: „Na jednu stranu je to výzva, na tu druhou si člověk ze všech těch velikých jmen, proti kterým hraje, nesmí dělat hlavu. Pokaždé jdeme vyhrát a je jedno, kdo proti vám stojí,“ říkal po zápase s Ronaldem a spol. zkušený stoper.

Pilíř naší obrany poté hodnotil i to, že se „repre“ nepodařilo vsítit branku: „Měli jsme tam několik šancí, dnes jsme jen nebyli produktivní. Mohli jsme to zamotat, nicméně oproti těm prvním dvěma zápasům se nám nedařilo tutovky proměňovat. Musíme se poučit,“ dodal Brabec.