Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Létající stařík nebo královna stromů. Příběhy olympijských hrdinů berou dech

  Přípravy vrcholí. Do zimní olympiády v Pekingu zbývá už jen pár dní. Oficiálně XXIV. zimní Olympijské hry započnou 4. února 2022 a skončí o 16 dní později. Přehled těch n nejlepších a nejpropracovanějších sportovních zážitků si nechá ujít jen málo kdo. Každé hry sebou také nesou spoustu dechberoucích příběhů či životních zklamání. My jsme si dnes pár z té minulé v roce 2018 vybrali.

  Objímačka stromů

  Jamie Andersonová, americká snowboardistka, je označována jako „americká olympijská hippie“. Dvojnásobná zlatá medailistka ze zimních Olympijských her vyrůstala v Lake Tahoe a její maminka jí vyučovala doma. Celková výchova Jamie je velmi zajímavá. Její rodiče věřili, že děti patří spíše do hor a lesů než do města a školy. Proto můžeme Jamie potkat před závodem, jak v lese objímá stromy.

  První gay Olympionici

  Gus a Adam první homosexuálové, kteří přiznali svůj vztah a oba se účastní zimních olympijských her. Oba bojují za svá práva a za to, aby se lidé nebáli otevřeně o své orientaci mluvit.

  „Hrozně si přeju, aby to v budoucnu už nebyla „velká věc“, aby bylo normální vyjít s něčím takovým napovrch.  Nebude to už titulek, gay lyžař, gay Olympionik ale prostě jen lyžař. Olympiáda má být o tom, poznat nové lidi a spřátelit se, ukázat co ve vás je,“ uvedl Gus.

  Hrdinka

  Spencer O’Brienová je kanadská snowboardistka, které si prošla peklem, aby se mohla postavit na startovní čáru zimních her. Úspěchy během roku udělaly ze Spencer hlavní kandidátku na vítězku olympiády v roce 2014. Bohužel během roku přišla rána, se kterou nikdo nepočítal.

  Během listopadu roku 2013 jí byla diagnostikována revmatoidní artritida. Pro mladou sportovkyni bylo těžké úplně všechno. Nemohla zvednout hlavu z polštáře, ztuhlost a otoky kloubů jí vyřadily na více než půl roku. Spencer překonávala velké deprese kvůli absenci na tréninku. Přes všechno kolem se ale rozhodla to nevzdat a bojovat! Nakonec se Spencer her zúčastnila a probojovala se až do finále olympijské jízdy.

  Rekordman

  Řeč je o japonském sportovci Noriaki Kasaiovi, který reprezentuje svoji zemi ve skocích na lyžích. Ve svých 49 letech se stal nejstarším soutěžícím na olympijských hrách. V roce 2018 byl navíc prvním sportovcem, který prožil své osmé hry. Mezi lidmi se šušká o tom, že by Noriaki chtěl dokonce nastoupit i na hry v roce 2026, kde mu bude 53 let.

   

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.