-6.7 C
Czech
Čtvrtek 25. prosince 2025
BasketbalLegendární trenérka basketbalové NCAA Tara VanDerveer oznámila odchod do důchodu

Legendární trenérka basketbalové NCAA Tara VanDerveer oznámila odchod do důchodu

Po 38 sezónách vedení ženského týmu Stanfordu a celkem 45 letech trenérské práce oznámila Tara VanDerveer, nejúspěšnější basketbalová trenérka v historii NCAA, odchod do důchodu.

Sedmdesátiletá členka Síně slávy v lednu překonala rekord Mikea Krzyzewského v počtu vítězství. Odchází s úctyhodným počtem 1216 vítězství, jichž dosáhla během svého působení v Idahu, Ohiu a Stanfordu.

„Basketbal je největší skupinový projekt, jaký existuje. A já jsem nesmírně vděčná za každého člověka, který mě a naše týmy podporoval po celou dobu mé trenérské kariéry,“ prohlásila VanDerveer. Vyjádřila vděčnost za to, že měla možnost „téměř čtyři desetiletí trénovat ty nejlepší a nejchytřejší na jedné z nejvýznamnějších světových institucí“.

V souladu s dlouhodobým plánem je připravena převzít otěže programu nejlepší asistentka Cardinalů Kate Paye. Hrála za VanDerveer v letech 1991-95 a byla součástí jejího trenérského štábu 17 let. Stanford potvrdil, že jednání s Paye v současné době probíhají.

Tituly, Final Four i olympijské zlato

Vliv VanDerveer na tento sport je nepopiratelný. Důsledně věnovala čas mentoringu ostatních trenérů, sdílela s nimi záznamy zápasů a nabízela jim slova povzbuzení a pochopení. Trenérka UCLA Cori Close, která byla konkurentkou i žákyní VanDerveer, její vliv ocenila slovy: „Moje trénování bylo na mnoha úrovních ovlivněno Tařiným příkladem a přímým mentorstvím na mnoha křižovatkách. Gratuluji Taře k úžasné kariéře. Naše hra, konference Pac-12 i moje trenérská práce jsou díky tobě lepší. Užij si odchod do důchodu. Určitě sis ho zasloužila.“

VanDerveer odchází do důchodu 8. května, kdy uplyne 39 let od jejího nástupu do funkce. Plánuje však nadále přispívat škole a sportovnímu oddělení v roli poradce. Její slavná kariéra zahrnuje vedení týmů Stanfordu k titulům NCAA v letech 1990, 1992 a 2021, 14krát se dostala do Final Four a v roce 1996 dovedla neporažený olympijský tým žen USA ke zlaté medaili na hrách v Atlantě.

VanDerveer při vzpomínce na svou kariéru řekla: „Radost pro mě byla v cestě každou sezónou, když jsem viděla skupinu mladých žen, jak pro sebe tvrdě pracují a vytvářejí si nezničitelné pouto. Vítězství bylo vedlejším produktem. Basketbal jsem milovala už jako malá holka a dal mi toho v životě tolik. Doufám, že jsem mu to mohla alespoň trochu vrátit.“

Pro mnohé v ženském basketbalu, včetně kalifornské trenérky a bývalé hráčky a asistentky Stanfordu Charmin Smith, je odpověď jednoznačná. „Je to legenda,“ napsala Smith agentuře AP. „Hře bude chybět.“

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

McDavid odskočil na čele bodování a Nečas se drží v elitní šestce

Connor McDavid dál diktuje tempo produktivity NHL a po 38 zápasech má na kontě 67 bodů. Využil další výrazný večer Edmontonu, kdy proti Calgary nasbíral pět bodů a rozdal asistence u všech gólů svého týmu. Martin Nečas mezitím potvrzuje výbornou sezonu v Coloradu a drží se mezi nejlepšími.

Krejčí nasázel 19 bodů, Atlanta ale nezvládla koncovku a znovu padla

Vít Krejčí navázal na povedený výkon z předchozího duelu a proti Chicagu nastřílel 19 bodů. Atlanta přesto doma prohrála 123:126 a natáhla sérii nezdarů na čtyři zápasy. Hawks klesli na bilanci 15 a 16, Bulls se přiblížili na 14 a 15 a mají navíc dva zápasy k dobru.

Rittich byl první hvězdou večera a Hertl skóroval při demolici San Jose

NHL uzavřela poslední hrací den před vánoční pauzou silnou českou stopou. David Rittich dovedl Islanders k výhře 2:1 nad New Jersey a po 31 zákrocích bral ocenění pro první hvězdu utkání. Tomáš Hertl skóroval při demolici San Jose 7:2 a Vegas tím ukončilo sérii tří porážek. David Pastrňák zapsal asistenci, jenže Boston doma znovu inkasoval šestkrát, tentokrát proti Montrealu. Vítek Vaněček chytal výborně, přesto Utah v Denveru padl 0:1.

Trpišovský zůstává ve Slavii do léta 2029 a má opci na další roky

Jindřich Trpišovský prodloužil ve Slavii smlouvu do léta 2029 a součástí dohody je opce na další tři roky. Stejný kontrakt podepsali i jeho dlouholetí spolupracovníci Zdeněk Houštecký a trenér brankářů Štěpán Kolář. Klub oznámil novinku na Štědrý den a fanouškům ji naservíroval jako sváteční zprávu.

Luke Humphries suverénně přehrál legendu Lima a postoupil do 3. kola

Obhájce titulu Luke Humphries potvrdil na mistrovství světa PDC roli jednoho z hlavních favoritů, když suverénně přehrál 71letou legendu Paula Lima a bez větších potíží postoupil do třetího kola. Večer v Alexandra Palace toho ale přinesl mnohem víc. Fanoušci byli nadšení. 

Hokejová dvacítka otočila generálku se Slovenskem a znovu rozhodla v prodloužení

Čeští hokejisté do 20 let zvládli poslední přípravný zápas před mistrovstvím světa. V americkém Bemidji porazili Slovensko 2:1 v prodloužení, když smazali jednogólové manko a pak potrestali risk soupeře bez brankáře. Vítěznou trefu dal v čase 62:43 Maximilian Curran, u obou českých gólů asistoval Adam Benák.

Vladař v brance Philadelphie pomohl k výhře nad Vancouverem 5:2

Daniel Vladař v pondělí dotáhl Philadelphii k vítězství 5:2 nad Vancouverem. Český brankář zapsal 23 zákroků a třináctou výhru v sezoně. Flyers rozhodli ve třetí třetině, kdy soupeři nasázeli čtyři góly. Canucks naopak ukončili šňůru čtyř vítězství.

Tyson Fury vs. Anthony Joshua? Ano, ale za správnou cenu

Vysněný britský boxerský duel Tyson Fury vs. Anthony Joshua by se mohl konečně stát realitou. Podle promotéra Franka Warrena je Fury připraven nastoupit do ringu, ovšem pouze v případě, že dostane finanční nabídku, která bude odpovídat velikosti zápasu.

Luke Littler pokračuje dál, Price nečekaně skončil už ve druhém kole

Obhájce titulu Luke Littler potvrdil v dalším kole mistrovství světa šipek svou suverenitu a míří za obhajobou. Bývalý šampion Gerwyn Price mezitím zažil v Alexandra Palace šokující konec už ve druhém kole. Turnaj nabídl nejen senzační vyřazení nasazených hráčů, ale i kontroverzi kolem pomalé hry Mensura Suljovice a další dramatické příběhy z nejslavnější šipkařské scény světa.

Hertl táhl Vegas třemi body, Pastrňák a Nečas zapsali góly

Čeští hokejisté znovu výrazně promluvili do dění v NHL. Tomáš Hertl nasbíral gól a dvě asistence, Vegas ale i přes mohutný finiš prohrálo v Edmontonu 3:4. David Pastrňák skóroval v přesilovce po přihrávce Pavla Zachy, jenže Boston doma padl s Ottawou vysoko 2:6. Martin Nečas navázal na předchozí zápas a další brankou pomohl Coloradu k výhře 5:1 v Minnesotě.

Biatlonista Krčmář konečně zabral a v masáku zajel výkon sezony

Michal Krčmář absolvoval v závodě s hromadným startem nejlepší vystoupení sezony a poprvé se vešel do první dvacítky. Na střelnici minul jediný terč, přesto musel na trati dohánět ztrátu. Vítězslav Hornig přidal solidní výsledek, naopak české ženy tentokrát na přední příčky nedosáhly.

Ledecká ve Val d’Isere znovu do top 10, super-G ovládla Goggia

Ester Ledecká navázala ve Val d'Isere na sobotní sjezd a v dalším rychlostním závodě znovu pronikla mezi elitu. V super-G se podělila o deváté místo a na vítěznou Sofiu Goggia ztratila 0,94 sekundy. Italka si spravila chuť po předchozím dni, na stupně vítězů ji doprovodily Alice Robinson a Lindsey Vonn.

NHL: Zacha a Klapka skórovali, Dostál vychytal výhru Anaheimu

Čeští hokejisté se v noci znovu výrazně zapsali do dění v NHL. Pavel Zacha skóroval druhý zápas po sobě, Boston ale nakonec padl s Vancouverem 4:5 po nájezdech. Adam Klapka pomohl Calgary gólem k výhře 6:3 nad Vegas. Lukáš Dostál zase podpořil Anaheim 23 zákroky a Ducks udolali Columbus 4:3, u vítězné trefy asistoval Radko Gudas. David Rittich dotáhl Islanders do nájezdů v Buffalu, extra bod však domácí získali.

Kyrgios se vrátí na ATP Tour v Brisbane

Nick Kyrgios znovu míří na okruh ATP. Po devíti měsících bez turnajového tenisu přijal divokou kartu na Brisbane International a v lednu se ukáže fanouškům doma v Austrálii. Naposledy hrál v březnu v Miami, kde vypadl ve druhém kole s Karenem Chačanovem. Od té doby řešil hlavně zdraví a návrat plánoval po krocích. Teď má první konkrétní zastávku.

Kämpf dal první gól za Vancouver, Faksa i Hronek zapsali po dvou asistencích

David Kämpf ukončil čekání na první bod ve Vancouveru gólem na ledě Islanders a Canucks vyhráli 4:1. Dvě asistence přidal Filip Hronek, dvakrát nahrál i Radek Faksa a skóroval také Martin Nečas. Večer poznamenalo i střídání Lukáše Dostála a porážka Karla Vejmelky v brance Utahu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama