Více
  18.8 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Kokosy na sněhu, edice Peking. Jamajská výprava na olympiádě přepíše dějiny sportu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Téměř každý sportovní fanoušek ví o olympiádě v Calgary a čtyřbobu, který se tehdy postaral o senzaci. Dějiny sportu sepsala parta čtyř Jamajčanů, kteří vyměnili Karibik za sníh. Na hrách v Pekingu se čeká něco podobného, pouze s tím rozdílem, že tentokrát už budou posádky hned tři.

  Ať už sledujete sport přímo v dějišti, doma u televize nebo v hospodě, nesměl vám uniknout kousek z roku 1988 a olympiády v Calgary. Příběh čtyř jamajských bobistů inspiroval také filmaře, kteří na jeho námět vytvořili snímek zvaný Kokosy na sněhu. Což je dnes naprostá klasika.

  O zajímavou podívanou tehdy nebyla nouze a podobné to bude i tentokrát v Pekingu. Políbí jeden ze členů čtyřbobu vejce pro štěstí, stejně jako ve filmu? To se dozvíme už za pár týdnů. Jamajka navíc v čínské metropoli hodlá přepsat dějiny.

  Kokosy krát tři, možná i čtyři

  Calgary mělo mu možnost vidět Jamajčany v bobu jako první, v Pekingu ale budou letos fanoušci, kdyby tam nějací byli, jásat ještě víc. Exotická země vysílá do dějiště olympiády poprvé v historii čtyřbob mužů, dvojbob mužů a ženský monobob, který bude mít pod pěti kruhy premiéru.

  Ještě navíc, her se teoreticky může zúčastnit v případě potřeby i ženský dvojbob. Ten neuspěl v kvalifikaci, plní však roli prvního náhradníka. Připravte se, v Národním ledovém korytu Sia-chaj-tchuo to bude za pár týdnů pořádně jiskřit.

  „Náš tým je demonstrací toho, že nic není nemožné. Nemáme žádný sníh, přesto jsme tady a soutěžíme proti těm nejlepším,“ prohlásila jamajská ministryně sportu Olivia Grangeová. Nejsou to ale jen boby, které budou pod vlajkou Jamajky poutat pozornost.

  Poprvé jsem sedmadvacetkrát spadl, směje se lyžař

  Na lyže si bývalý model a DJ poprvé stoupl teprve před šesti lety, i on se ale letos představí na olympijských hrách. Benjamin Alexander se pokusí navázat na úspěchy skikrosaře Errola Kerra, který se představil na olympiádě ve Vancouveru před 12 lety.

  „Chtěl jsem to zkusit, našel jsem sjezdovku a sjížděl ji pořád dokola. Když jsem jel poprvé, sedmadvacetkrát jsem spadl,“ popisuje své začátky člen startovní listiny pro lyžařský závod ve sjezdu. 38letý borec z Londýna udělal za pár let pokrok, teď bude chtít zkusit štěstí na největší akci.

  Olympijské hry v Pekingu startují 4. února.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ