9.8 C
Czech
Pondělí 23. března 2026
Katar 2022Kamerun musí porazit Brazílii. Za trenéra má muže, jehož příběh udivuje svět

Kamerun musí porazit Brazílii. Za trenéra má muže, jehož příběh udivuje svět

Pokud chce sebevědomý Kamerun pokračovat v katarském dobrodružství, musí odvalit z cesty Brazilce. To se na mistrovství světa v základních skupinách nikomu nepodařilo už 24 let. Nepřemožitelné lvy ale vede člověk, který překonal nejednu životní překážku. Tohle je story Rigoberta Songa. Národního hrdiny, který píše nevšední příběh.

Člověk, který byl u velkých afrických triumfů – zároveň ale i u těch tragických, i tak by se dal charakterizovat Rigobert Song. Takový místní Forrest Gump. Chlápek, který byl u všeho a psal přitom dějiny. Slávu okusil již jako teenager. Kamerunci přijeli na mistrovství světa v roce 1994 jako černý kůň. Pakovali se ale už po skupině. Mladý stoper na sebe upoutal tím, že obdržel červenou kartu v 17 letech, a to z něj činí nejmladšího držitele na mistroství světa. Zároveň si ve stejném zápase zahrál s legendárním útočníkem Rogerem Millou a věkový rozdíl činil 24 let, což je další rekord finálových bojů.

Song má ale vavřínů daleko více. I když ne všechny jsou k chlubení. Zúčastnil se hned čtyř mistrovství světa, v tom mu mezi Kamerunci patří primát. Zároveň ale na šampionátu ve Francii v roce 1998 dostal další červenou kartu, což z něj činí opět rekordmana. Na dvě vyloučení už se dostal pouze legendární Zinedine Zidane, který kromě technických fines proslul i několika „blikanci.“

Song ovšem nebyl žádný surovec. Na klubové úrovni si udělal největší jméno ve Francii a Turecku. Na přelomu tisíciletí si ale zahrál i za Liverpool, s kterým zvítězil v poháru UEFA (dnešní Evropská liga).

Na hřišti byl také svědkem události, která otřásla celým fotbalovým světem. Kamerun, jako vítěz Afrického poháru národů (do kterého mimochodem Song zasáhl osmkrát, což je rekord, jak jinak) se zúčastnil poháru FIFA v roce 2003, který se odehrál ve Francii. A Song byl přímo na hřišti svědkem tragické události. Sám od sebe se v 72. minutě v zápase s Kolumbií skácel k zemi jeho spoluhráč Marc-Vivien Foé a i přes časný zásah lékařů, se ho nepodařilo zachránit. Zemřel ve věku 28 let.

Song se s reprezentační kariérou rozloučil na mistrovství světa v roce 2010. Kamerun díru do světa neudělal, ale Rigobert si na hřišti zahrál se synovcem Alexem, který v době největší slávy hrával za Arsenal a Barcelonu. V zemi milovaný Rigobert vyhrál nejtěžší boj v roce 2016. To už jako zasloužený penzista bohužel dostal mrtvici a několik měsíců byl v kómatu. Z nejhoršího se ovšem dostal, mohl vést normální život a vrhl se na trenéřinu.

A v lednu letošního roku na příkaz prezidenta země se stal hlavním trenérem reprezentačního áčka. Možná za to mohly nedobré zkušenosti s evropskými kouči, mezi nimiž byl například i Clarence Seedorf. Tak se do hlavní role „instaloval“ národní hrdina.

Afričané se nikdy nebáli velkých prohlášení. Například jiná kamerunská legenda Samuel Eto´o před mistrovstvím světa vypálil do světa (v)tip, že se ve finále utká právě Kamerun s Marokem. Maročané ve čtvrtek odpoledne skutečně postoupili do osmifinále a o zlatém grálu můžou tak nadále snít. Jestli chtějí postoupit i Nepřemožitelní lvi, tak musí v pátek večer porazit Brazilce. A ti prohráli v základních skupinách naposledy v roce 1998 s Norskem. Ale nyní proti nim bude stát jeden lev, který je skutečně nepřemožitelný. Takový, který už doslova přežil větší tragédie, než je prohraný fotbalový zápas. Tohle je čas Afriky, čas Rigoberta Songa.

Nejčtenější tento týden

Luke Humphries zvítězil na Belgian Darts Open

Luke Humphries ovládl Belgian Darts Open a připsal si už devátý titul na European Tour. Po finálové výhře nad Jonnym Claytonem však zaujal i svým humorem, když s nadsázkou poznamenal, že v éře Luka Littlera mu možná připadne „jen“ role světové dvojky.

Nečas znovu úřadoval, Vejmelka pomohl Utahu k cenné výhře

Martin Nečas znovu ukázal výbornou formu. Při výhře Colorada 3:2 po prodloužení na ledě Washingtonu připravil dva góly a v produktivitě se dotáhl na Davida Pastrňáka. Výrazný večer prožil také Karel Vejmelka, který 33 zákroky pomohl Utahu k triumfu 4:3 po prodloužení nad Los Angeles.

Amálie Švábíková získala na halovém mistrovství světa bronz

Česká atletika má z halového mistrovství světa v Toruni druhou medaili. O cenný kov se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která po čistém výkonu do 470 centimetrů vybojovala bronz. Na stupních vítězů se zařadila po bok Angelica Moser a Imogen Ayris, zlato si odvezla Molly Caudery.

Lehečka v Miami poprvé prošel do osmifinále

Jiří Lehečka zvládl v Miami další důležitý krok. Ve třetím kole porazil domácího Ethana Quinna 6:3 a 7:6, navázal na povedený výkon na servisu a na floridském Masters si poprvé v kariéře zahraje osmifinále. Český tenista tak potvrdil, že i proti rozjetému soupeři umí udržet klid v klíčových chvílích.

Manuel vyhrála halové mistrovství světa na 400 metrů

Lurdes Gloria Manuel v Toruni potvrdila, že patří mezi největší talenty české atletiky. Dvacetiletá čtvrtkařka doběhla pro zlato v osobním rekordu 50,76 sekundy a ukončila osmileté čekání české výpravy na medaili z halového světového šampionátu. Česká atletika má navíc po dlouhých letech další ženskou světovou šampionku.

Pastrňák gólem a jubilejní asistencí řídil výhru Bostonu

David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a asistencí k vítězství 4:2 na ledě Detroitu. Český útočník zároveň dosáhl na metu 500 asistencí v NHL a zařadil se mezi šestici českých hráčů, kterým se to povedlo. Výrazný večer prožil také Daniel Vladař, jenž dovedl Philadelphii k výhře nad San Jose.

Růžička přepsal rekord play off

Martin Růžička prožil v Hradci Králové večer, který se v extraligovém play off zapíše do historie. Kapitán Třince si při výhře 3:2 po prodloužení připsal asistenci u rozhodujícího gólu Miloše Romana a dostal se na 134 bodů ve vyřazovací části samostatné české extraligy. Na čele historického pořadí se dotáhl na Ondřeje Kratěnu a díky vyššímu počtu gólů se posunul před něj.

James a Durant přepsali historické tabulky NBA

LeBron James a Kevin Durant prožili v NBA noc, která se zapisuje do kronik. James se stal novým rekordmanem ligy v počtu zápasů v základní části. Durant se zase posunul před Michaela Jordana na páté místo historické tabulky střelců. Oba milníky navíc přišly ve vítězných zápasech jejich týmů.

Sinner v Miami vyrovnal Djokovičův rekord

Jannik Sinner vstoupil do turnaje v Miami přesně tak, jak si přál. Damira Džumhura porazil hladce 6:3 a 6:3 a ani na chvíli nepustil zápas do větších komplikací. Po triumfu v Indian Wells tak zvládl i rychlý přesun na další velký turnaj a potvrdil, že v úvodu amerického jara drží mimořádně vysoký standard.

Arsenal a Manchester City hrají o Ligový pohár

Arsenal může získat první velkou trofej po šesti letech. Manchester City naopak bojuje o to, aby nepřišel o jednu z posledních šancí zachránit sezonu. Nedělní finále ve Wembley navíc přidává silný osobní příběh, protože proti sobě stojí Mikel Arteta a Pep Guardiola.

Laura Pirovano si dojela pro glóbus za sjezd, Ester Ledecká uzavřela sezonu devátým místem

Italská lyžařka Laura Pirovano poprvé ovládla hodnocení sjezdu ve Světovém poháru. Malý křišťálový glóbus potvrdila vítězstvím ve finále v Kvitfjellu. Ester Ledecká dojela v posledním sjezdu sezony devátá a v konečném pořadí disciplíny obsadila 14. místo.

Nečas dovedl Colorado k výhře a Dostál zazářil v českém souboji gólmanů

Martin Nečas prožil další výrazný večer v NHL. Gólem a dvěma asistencemi táhl Colorado k výhře 4:1 na ledě Chicaga, posunul se na 84 bodů a překonal své dosavadní maximum v základní části. Výborný zápas odchytal také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k vítězství 4:1 nad Utahem. První bod v sezoně zapsal Tomáš Nosek, Adam Klapka zase podpořil výhru Calgary nad Floridou.

Australský plavec Cameron McEvoy překonal světový rekord na 50 metrů volným způsobem

Australský sprinter Cameron McEvoy přepsal historii plavání. Na padesátce volným způsobem zaplaval v Šen čenu čas 20,88 sekundy a o tři setiny zlomil světový rekord Cesara Ciela z roku 2009. Padl tak jeden z nejodolnějších výkonů slavné éry polyuretanových plavek.

LeBron James dorovnal historický rekord a dál vzdoruje času

Ve 41 letech, po více než dvou dekádách na palubovkách, LeBron James znovu přepsal historii. Legendární basketbalista Los Angeles Lakers dorovnal rekord v počtu odehraných zápasů základní části a potvrzuje, že jeho „motor“ stále běží na plný výkon.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama