Více
  27.7 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Jistý pravý bek, zastánce fair play. Nový trenér Sparty si zkusil i Premier League

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hledání nového trenéra Sparty je u konce. Nepřijde Němec, vedení klubu nevsadí ani na Slováka. Představení dánského lodivoda Briana Priskeho mnohé zaskočilo, pravdou ale je, že zase tak neznámá persona to pro české publikum není. Kat Slavie na cestě do Ligy mistrů těží také z bohatých hráčských zkušeností.

  S profi fotbalem začínal v roce 1997 v dánském Horsensu, pak si postupně zahrál za Aarhus, Aalborg, se kterým vyhrál ligu, nebo belgický Gent. Pomyslným vrcholem kariéry se stal rok 2005, kdy si Priske vysloužil transfer na Ostrovy. Premier League si vyzkoušel celkem jednu sezonu v dresu Portsmouthu, vyzkoušel si zápasy proti Manchesteru United, Chelsea, Liverpoolu, Arsenalu nebo West Hamu, proti kterému dokonce nahrál na gól.

  Během své kariéry platil Priske za pravého beka, ze kterého vyzařuje duch fair play. Odehrál totiž celkem 304 zápasů a v nich ani jednou jedinkrát neviděl červenou kartu, žlutých dostal bývalý obránce celkem 29, což také není špatné číslo. Po konci v Anglii se vrátil do Belgie, kde vyhrál pohár s Bruggami. Ke druhému hráčskému titulu už pak nepřidal žádný. Kariéru dohrával v dánských Velje a Midtjyllandu a norském Startu.

  Pět let v roli asistenta

  Přenastavení z hráče na trenéra trvalo Priskemu jen pár dní. Jakmile pověsil kopačky na hřebík, putoval na lavičku Midtjyllandu, kde pracoval od roku 2011 do roku 2016 jako asistent hlavního kouče. Pak si zkusil tu samou pozici jeden rok v Kodani, od roku 2018 do roku 2021 pak spojil síly s Midtjyllandem.

  Nejprve jako asistent, pak jako dočasný trenér a pak v pozici toho stálého. Před Spartou zkoušel Priske štěstí ještě v Antverpách, tam ale po jediném roce zase skončil. A právě toho využil pražský klub, kterým skončil v loňské sezoně FORTUNA:LIGY na třetím místě. Priske má úkol jediný, dostat Spartu zpátky na vrchol.

  Největší úspěchy Briana Priskeho:

  Hráčské:

  • Mistr dánské ligy ze sezony 1998/99
  • Vítěz belgického poháru ze sezony 2003/04
  • Člen kádru Dánska pro EURO v roce 2004

  Trenérské:

  • Mistr dánské ligy ze sezony 2019/20
  • Postup do Ligy mistrů v sezoně 2020/21

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS