Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Jedním slovem chaos. Africký pohár viděl nevídané, rozhodčí ukončoval zápas natřikrát

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Říká se, že Africký pohár národů je pro Afriku něco jako EURO pro Evropu. Tomu, co bylo k vidění v zápase Tuniska a Mali, by ale divák nevěřil snad ani v okresním přeboru. Rozhodčí rozdával karty, kontroloval video, odpískal dvě penalty, nenastavil ani minutu a vrcholem všeho je to, že ukončoval zápas hned třikrát.

  Africký pohár národů, takzvaný AFCON, je v plném proudu od konce minulého týdne. Do akce se včera dostali také obhájci titulu, Alžířané, kteří však na úvod jen remizovali se Sierrou Leone. Hlavním bodem programu je ale zatím dnešní utkání Tuniska a Mali.

  Co se v zápase dělo? Rozbor by klidně vydal na knihu. K vidění totiž bylo snad úplně všechno, co fotbalová pravidla nabízí. A vlastně také nenabízí. Do utkání vstupovalo jako favorit Tunisko, nakonec to ale byli hráči Mali, kdo po zápase slavili první body to tabulky.

  Bláznivá cesta k bodům

  Jindy poklidný zápas, na Africkém poháru národů ale nikoliv. První poločas ještě celkem ušel, góly nepadaly, žluté karty celkem tři. Mela se ale strhla až ve druhém poločase. Pojďme si celou situaci přiblížit.

  • 48. minuta: pokutový kop za jasnou ruku pro Mali, proměněno
  • 76. minuta: VAR, pokutový kop za ruku pro Tunisko, neproměněno
  • 85. minuta: první odpískaný konec zápasu, po protestech se pokračovalo
  • 87. minuta: VAR, červená karta pro Mali i přes to, že video radilo rozhodčímu červenou neudělovat
  • 89. minuta: druhý odpískaný konec zápasu, 10 vteřin před uplynutím 90 minut

  Seběhlo se toho mnohé, rozhodčí Janny Sikazwe ze Zambie ze sebe chrlil chaotická rozhodnutí, která korunoval dvěma konci, jedním úplně mimo, tedy v 85. minutě, a druhým o 10 vteřin dříve. Pískalo se, žlutilo, červenalo, celkem devětkrát střídalo, on ale nenastavil ani minutu navíc.

  Vrcholem všeho jsou protesty obou fotbalových táborů. Těm se verdikt kontroverzního sudího ani za mák nelíbil, takže chtěly zápas za každou cenu dohrát. Čtyřicet minut po druhém konci zápasu se tak na popud oficíru z Afrického svazu fotbalisté znovu převlékli a vběhli na hřiště.

  Tedy minimálně jedni, ti z Mali. Tunisané dohrání odmítli a zůstali v kabinách. Rozhodčí, který se v zápase spoléhal na to, že nikde na kamerunském stadionu nejsou časomíry, foukl do píšťalky potřetí. Ano, tohle se na Africkém poháru skutečně stalo.

  Mali vyhrálo 1:0, skvěle vstoupilo do turnaje, zápas se ale zapíše do dějin spíše kvůli rozhodčímu. Tohle se opravdu Zambijci, který už si zapískal i na mistrovství světa, nepovedlo. Sám měl při odchodu do šaten co dělat, aby se rozzuřeným davům ubránil.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS