-4.7 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
FotbalJedním slovem chaos. Africký pohár viděl nevídané, rozhodčí ukončoval zápas natřikrát

Jedním slovem chaos. Africký pohár viděl nevídané, rozhodčí ukončoval zápas natřikrát

Reklama

Říká se, že Africký pohár národů je pro Afriku něco jako EURO pro Evropu. Tomu, co bylo k vidění v zápase Tuniska a Mali, by ale divák nevěřil snad ani v okresním přeboru. Rozhodčí rozdával karty, kontroloval video, odpískal dvě penalty, nenastavil ani minutu a vrcholem všeho je to, že ukončoval zápas hned třikrát.

Africký pohár národů, takzvaný AFCON, je v plném proudu od konce minulého týdne. Do akce se včera dostali také obhájci titulu, Alžířané, kteří však na úvod jen remizovali se Sierrou Leone. Hlavním bodem programu je ale zatím dnešní utkání Tuniska a Mali.

Co se v zápase dělo? Rozbor by klidně vydal na knihu. K vidění totiž bylo snad úplně všechno, co fotbalová pravidla nabízí. A vlastně také nenabízí. Do utkání vstupovalo jako favorit Tunisko, nakonec to ale byli hráči Mali, kdo po zápase slavili první body to tabulky.

Bláznivá cesta k bodům

Jindy poklidný zápas, na Africkém poháru národů ale nikoliv. První poločas ještě celkem ušel, góly nepadaly, žluté karty celkem tři. Mela se ale strhla až ve druhém poločase. Pojďme si celou situaci přiblížit.

  • 48. minuta: pokutový kop za jasnou ruku pro Mali, proměněno
  • 76. minuta: VAR, pokutový kop za ruku pro Tunisko, neproměněno
  • 85. minuta: první odpískaný konec zápasu, po protestech se pokračovalo
  • 87. minuta: VAR, červená karta pro Mali i přes to, že video radilo rozhodčímu červenou neudělovat
  • 89. minuta: druhý odpískaný konec zápasu, 10 vteřin před uplynutím 90 minut

Seběhlo se toho mnohé, rozhodčí Janny Sikazwe ze Zambie ze sebe chrlil chaotická rozhodnutí, která korunoval dvěma konci, jedním úplně mimo, tedy v 85. minutě, a druhým o 10 vteřin dříve. Pískalo se, žlutilo, červenalo, celkem devětkrát střídalo, on ale nenastavil ani minutu navíc.

Vrcholem všeho jsou protesty obou fotbalových táborů. Těm se verdikt kontroverzního sudího ani za mák nelíbil, takže chtěly zápas za každou cenu dohrát. Čtyřicet minut po druhém konci zápasu se tak na popud oficíru z Afrického svazu fotbalisté znovu převlékli a vběhli na hřiště.

Tedy minimálně jedni, ti z Mali. Tunisané dohrání odmítli a zůstali v kabinách. Rozhodčí, který se v zápase spoléhal na to, že nikde na kamerunském stadionu nejsou časomíry, foukl do píšťalky potřetí. Ano, tohle se na Africkém poháru skutečně stalo.

Mali vyhrálo 1:0, skvěle vstoupilo do turnaje, zápas se ale zapíše do dějin spíše kvůli rozhodčímu. Tohle se opravdu Zambijci, který už si zapískal i na mistrovství světa, nepovedlo. Sám měl při odchodu do šaten co dělat, aby se rozzuřeným davům ubránil.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

José Mourinho pod palbou kritiky. Reakce na údajný rasismus vyvolala bouři

Evropská fotbalová unie UEFA zahájila vyšetřování poté, co útočník Real Madrid Vinicius Jr. uvedl, že byl během úterního utkání proti Benfice rasově urážen. Incident, k němuž mělo dojít během vítězství španělského klubu 1:0, nyní rozděluje fotbalovou veřejnost a pod palbou kritiky se ocitl také trenér Benfiky José Mourinho.

Manny Pacquiao znovu v akci. Legendárního Filipínce čeká exhibice s Ruslanem Provodnikovem

Boxerská legenda Manny Pacquiao se znovu vrací mezi provazy. Sedmačtyřicetiletý Filipínec nastoupí 18. dubna k desetikolové exhibici ve velterové váze proti bývalému světovému šampionovi Ruslanu Provodnikovovi. Duel se uskuteční v hale Thomas & Mack Center v Las Vegas a jeho konání oznámili promotéři Industry Media a společnost Banner Promotions vedená Arthurem Pelullem.

Coco Gauff otevřeně promluvila o dění v USA

Americká tenistka Coco Gauff přiznala, že je pro ni stále těžší sledovat zprávy z domova, a zdůraznila, že se chce dál vyjadřovat k tématům, která považuje za důležitá. Dvojnásobná grandslamová šampionka patří mezi skupinu amerických sportovců, kteří v poslední době veřejně komentují přísnou imigrační politiku prezidenta Donalda Trumpa.

Tyson Fury znovu na scéně. Těžká váha slibuje velikou show

Britský boxer Tyson Fury znovu rozvířil vody těžké váhy. Na tiskové konferenci k dubnovému zápasu s Arslanbekem Makhmudovem předvedl show, na jakou jsou fanoušci zvyklí: dlouhé odpovědi, sebevědomá prohlášení i typický humor. Sedmatřicetiletý ranař tvrdí, že se vrací proto, aby přinesl do boxu zábavu, která mu podle něj v posledních měsících chyběla.

F1 zachovala Barcelonu, závod se pojede jen v sudých letech

Okruh u Barcelony si udrží místo v kalendáři formule 1, i když se Grand Prix Španělska přesune do Madridu. Katalánský závod se od sezony 2028 pojede jen v sudých letech a bude se střídat s belgickým Spa Francorchamps. Nová dohoda prodlužuje setrvání barcelonské tratě až do roku 2032 a podnik ponese název Grand Prix Barcelony Katalánska.

Efe Ajagba poslal v Las Vegas jasný vzkaz soupeřům. Charlese Martina ukončil ve čtvrtém kole

Nigerijský boxer Efe Ajagba předvedl v Las Vegas jeden z nejvýraznějších výkonů své dosavadní kariéry, když tvrdě ukončil bývalého světového šampiona IBF Charlese Martina ve čtvrtém kole. Dominantní vítězství nejen potvrdilo Ajagbův rostoucí potenciál, ale zároveň vyslalo jasný signál směrem k elitě těžké váhy, že se v divizi objevuje další vážný vyzyvatel.

Švýcarský střelec Fiala se ozval z nemocnice po zlomenině nohy

Kevin Fiala má za sebou operaci zlomenin v dolní části levé nohy a olympijský turnaj pro něj skončil předčasně. Útočník s českými kořeny se fanouškům přihlásil z nemocničního lůžka a poděkoval za podporu. Los Angeles Kings už zároveň vědí, že o jednoho z lídrů přijdou minimálně do konce základní části.

Aston Martin na začátku sice ztrácí, Fernando Alonso ale stále věří v úspěch

Dvojnásobný mistr světa Formule 1 Fernando Alonso zůstává optimistou navzdory rozpačitému průběhu zimních testů před sezonou 2026. Zkušený Španěl je přesvědčený, že příchod legendárního konstruktéra Adriana Neweyho dává stáji Aston Martin jasný směr a že tým má potenciál v budoucnu postavit nejlepší vůz na startovním roštu.

Brito znovu získal titul v Oktagonu a Kozma se v Ostravě vrátil výhrou

Oktagon 84 v Ostravě přinesl změnu na trůnu welterové váhy i vítězný restart Davida Kozmy. Kaik Brito ve třetím kole po zásahu z otočky porazil Ronalda Paradeisera a získal zpět mistrovský pás. Na kartě se představila řada domácích jmen, ale z devíti českých zástupců vyhráli jen dva.

Muchová vyhrála tisícovku v Dauhá a dočkala se titulu po 2337 dnech

Karolína Muchová ovládla turnaj WTA 1000 v Dauhá a získala největší titul kariéry. Ve finále porazila Victoriu Mbokoovou 6:4, 7:5 a po téměř sedmi letech znovu zvedla nad hlavu trofej.

Krejčí zazářil na palubovce Utahu a Portland bere cennou výhru

Vít Krejčí v posledním zápase Portlandu před pauzou pro Utkání hvězd znovu ukázal, že si v novém působišti rychle našel místo. Proti Utahu dal 11 bodů, přidal pět doskoků a dvě asistence a pomohl k vítězství 135:119. V noci se psala i historie v Los Angeles, kde LeBron James posunul rekordy díky triple double.

Max Verstappen cítí rozpaky ohledně nové éry F1. Lando Norris má opačný názor

Úřadující čtyřnásobný mistr světa Max Verstappen vstupuje do nové sezony formule 1 s odhodláním, zároveň však otevřeně přiznává, že změny technických pravidel mu zatím příliš nesedly. Během testů v Bahrajnu nizozemský jezdec uvedl, že nové monoposty podle něj ztrácejí část charakteru tradiční F1. Jeho rival Lando Norris však reagoval s úsměvem a zdůraznil, že právě odlišnost nové generace vozů považuje za zábavnou výzvu.

Gerwyn Price ovládl Premier League v Belgii. Van Gerwenovi ukončil vítěznou sérii

Antverpy zažily premiérový večer šipkařské Premier League a fanoušci v zaplněném AFAS Dome rozhodně nelitovali. Hlavní roli si tentokrát přivlastnil Gerwyn Price, který ve finále druhého hracího večera porazil Michaela van Gerwena 6:3 a připsal si cenný triumf.

Tyson Fury míří zpět do ringu. Sní o trilogii s Usykem

Bývalý dvojnásobný mistr světa v těžké váze Tyson Fury se vrací mezi provazy s jasným cílem, a to znovu útočit na světové tituly. Podle promotéra Franka Warrena má britský obr po comebackovém zápase v hledáčku starého rivala Oleksandra Usyka, s nímž v roce 2024 dvakrát prohrál.

Nová rivalita v Premier League Darts. Gian van Veen se Littlera nebojí

Gian van Veen vstoupil do nové sezony Premier League Darts sebevědomě a hned na úvod ukázal, že se světové jedničky Luka Littlera nebojí. Nizozemský talent po cenné výhře otevřeně mluví o rostoucí rivalitě i nutnosti vracet soupeři psychologické výpady. Druhý večer v Antverpách tak slibuje nejen špičkové výkony, ale i další kapitolu napjatého souboje nové generace šipek.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama