Katar 2022Je nám zima, reptají diváci na stadionech v Kataru. Pro hráče je teplota...

Je nám zima, reptají diváci na stadionech v Kataru. Pro hráče je teplota ideální

Počasí a fotbalové mistrovství světa v Kataru? Právě kvůli němu se nehraje v tradičním létě, jak tomu bylo při všech předchozích šampionátech, ale v zimě. FIFA se obávala šíleně vysokých teplot v průběhu jednotlivých zápasů, nakonec je ale vše jinak. Klimatizace na stadionech pořízená za miliardy podle fanoušků chladí až moc.

Není zrovna obvyklé, aby se mistrovství světa ve fotbale hrálo jindy než v létě. Ano, odchylky občas byly, někdy se hrálo v jen v červnu, někdy se startovalo v květnu a končilo v červenci. V zimním období se ale šampionát koná úplně poprvé. Důvodem jsou hrozivé teploty, které v průběhu léta v dějišti turnaje panují.

O moc lepší to ale není ani v zimě. Teploty se často pohybují přes den kolem 30 až 40 stupňů, takže se pořadatelé turnaje rozhodli na každý stadion umístit několik klimatizací. Aby měli pohodlí fanoušci i samotní hráči. Zatímco jedna strana investici miliard do měničů teploty vítá, ta druhá si stěžuje. Fanouškům je prý v ochozech zima.

Jde zejména o zápasy, které se hrají v pozdějších hodinách. Teplota klesne ze 30 na zhruba 19 stupňů, k tomu se přidá klimatizace a máte zaděláno na nachladnutí. I proto si někteří fanoušci nosí na zápasy mikiny nebo bundy. „Je tady docela zima,“ řekl agentuře AP katarský fanda Faisal Rašíd, který navlékl mikinu v barvách svého týmu.

Pro hráče je teplota optimální

Důvodem, proč je mnohým fanouškům na tribunách zima, jsou obří fukary, které tvoří uvnitř stadionu vánek. Ten má za úkol chladit, některé ale chladí až moc.

Kdo s teplotou na stadionu problém nemá, jsou samotní fotbalisté. Třeba Jordan Pickford z anglické reprezentace pronesl, že mu teplota přijde naprosto ideální. „Na tribuně asi byla zima. Ale pro nás jako hráče tu je ideální teplota. Díky systému klimatizace je to v pořádku,“ řekl brankář, který chytá na klubové úrovni na Everton.

Jeho Anglie se představí v dalším ostrém zápase už dnes večer. Fanoušky čeká zajímavý souboj mezi ostrovním gigantem a Spojenými státy americkými. Hrát se bude až v osm hodin večer našeho času, takže by mohla být zima o něco větší. Opět.

Nejčtenější tento týden

Jeff Bezos chce Liverpool. Zakladatel Amazonu chce získat třetinu slavného klubu

Liverpool může brzy získat jednoho z nejbohatších investorů na světě. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je podle dostupných informací blízko dohody o koupi zhruba třetinového podílu v anglickém velkoklubu. Hodnota celé transakce může Liverpool ocenit na přibližně 4,4 miliardy liber.

Donald Trump se zastal Infantina. Jeho odvolání by podle prezidenta bylo „hroznou chybou“

Donald Trump se veřejně postavil za šéfa FIFA Gianniho Infantina. Americký prezident tvrdí, že jeho případné odvolání by bylo zásadním omylem a že pod Infantinovým vedením zažila FIFA nejúspěšnější mistrovství světa ve své historii.

Siniaková v Torontu září a útočí na šestý titul sezony

Kateřina Siniaková pokračuje ve skvělé deblové sezoně. Světová jednička postoupila společně s Čang Šuaj do semifinále turnaje v Torontu. Ve čtvrtfinále si poradily se Storm Hunter a Desirae Krawczyk 6:4 a 6:3. Česká tenistka tak zůstává ve hře o šestou letošní trofej.

Rada v Eugene ovládl 400 metrů překážek a získal světové zlato

Český atlet Michal Rada v neděli zazářil na juniorském mistrovství světa v Eugene. Devatenáctiletý překážkář vybojoval zlato na 400 metrů překážek a časem 48,59 sekundy vytvořil nový evropský juniorský rekord. Navázal tak na loňský evropský titul a zároveň vylepšil stříbro z předchozího světového šampionátu v Limě.

Menšík zvládl další překážku a v Montrealu vyzve Sheltona

Jakub Menšík pokračuje na Masters v Montrealu mezi nejlepší osmičkou. Dvacetiletý český tenista porazil ve čtvrtém kole zkušeného Nizozemce Botice van de Zandschulpa 6:4, 7:5. V boji o semifinále ho čeká Ben Shelton. Proti americké světové desítce má Menšík pozitivní vzájemnou bilanci.

Conor Benn slibuje tvrdou válku. Proti Ryanu Garciovi chce získat titul, který kdysi držel jeho otec

Conor Benn má před sebou největší zápas kariéry. Britský boxer se 12. září v Las Vegas utká s Ryanem Garciou o titul WBC ve welterové váze a před očekávaným soubojem neskrývá ambice. Chce Američana zastavit a odnést si pás, který v minulosti patřil jeho otci Nigelu Bennovi.

Vollering podruhé ovládla ženskou Tour de France, Nosková po pádu odstoupila

Demi Vollering završila Tour de France Femmes dominantním výkonem. Nizozemská cyklistka vyhrála závěrečnou etapu v Nice a podruhé v kariéře slaví celkový triumf. Jediná česká účastnice Nikola Nosková naopak závod nedokončila. Po sobotním pádu sice nastoupila do poslední etapy, krátce po startu ale odstoupila.

Salač slaví životní vítězství, v Británii poprvé ovládl Moto2

Filip Salač dosáhl největšího úspěchu své dosavadní kariéry. Čtyřiadvacetiletý český motocyklový jezdec ovládl závod Moto2 ve Velké ceně Velké Británie v Silverstonu. Na nejvyšší stupeň se v této kategorii postavil poprvé. Zároveň ukončil šestnáctileté čekání na české vítězství, naposledy se radoval Karel Abraham v roce 2010.

Kanada ve finále Hlinka Gretzky Cupu rozdrtila USA a slaví zlato

Kanadští hokejisté ovládli letošní Hlinka Gretzky Cup. Ve finále turnaje hráčů do 18 let v Edmontonu nedali šanci Spojeným státům a zvítězili vysoko 8:1. Kanada tak po loňském bronzu znovu vystoupala na vrchol. Hned tři její hráči vstřelili ve finále po dvou gólech.

Jaissle začal v Newcastlu výhrou nad Valencií

Matthias Jaissle má za sebou vítěznou premiéru na lavičce Newcastlu. Anglický celek v přípravném utkání otočil zápas na stadionu Mestalla a porazil Valencii 2:1. Nový trenér přesto výsledek nepřeceňoval a zdůraznil, že jeho mladé mužstvo čeká ještě hodně práce.

Tyčkařka Krutilová slaví světové zlato, desetibojař Juliš přidal bronz

Česká atletika slaví na juniorském mistrovství světa v Eugene další velké úspěchy. Tyčkařka Nicole Krutilová ovládla finále výkonem 445 centimetrů a získala zlato. Desetibojař Adam Juliš se během druhého dne výrazně posunul pořadím a nakonec vybojoval bronz. Osobní rekord vylepšil na 7877 bodů.

Sabalenka v Torontu skončila už v osmifinále

Aryna Sabalenka nezvládla osmifinále turnaje WTA 1000 v Torontu. Světová jednička podlehla Ekaterině Alexandrova po dvou a půl hodinách 6:7, 6:4, 4:6. Pro jednu z hlavních favoritek turnaje tak přišel konec podstatně dříve, než naznačovaly její výsledky z úvodu sezony.

Infantino čelí další aféře. FIFA tvrdí, že jde o koordinovaný útok

Krize kolem vedení světového fotbalu dál sílí. FIFA se ostře ohradila proti snahám oslabit pozici prezidenta Gianniho Infantina a tvrdí, že jeho odpůrci se snaží obejít standardní demokratické postupy organizace.

Salač odstartuje v Silverstonu ze šestého místa

Filip Salač zajel v kvalifikaci Moto2 na Velkou cenu Británie šestý čas. Český jezdec týmu OnlyFans American Racing tak v nedělním závodě odstartuje ze druhé řady. Na nejrychlejšího Izana Guevaru ztratil 0,795 sekundy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama