Druhým postupujícím výběrem do čtvrtfinále se stává Anglie. Japonsko totiž přetlačilo v přímém souboji o druhou příčku oslabenou Samou, a zařídilo tak zmíněným evropským ragbistům jistotu vyřazovacích bojů. Hrdinou reprezentace z východu Asie byl zejména kopáč Rikiya Matsuda, jenž nasázel 13 bodů. Japonce čeká ještě Argentina, nicméně postup mají ve vlastních rukou.

Duel mezi Samoou a Japonskem hostilo město letadel Toulouse na svatostánku Stadium Municipal před bezmála 32 tisíci fanoušky. Sázkové kanceláře favorizovaly malý stát z Oceánie, který vede kouč Mapusua.

Hned na úvod měl D’Angelo Leuila možnost poslat Samou do vedení z trestného kopu, jenže jeho pokus z 60 metrů byl krátký. Ve 14. minutě zazlobili Japonci. Položili první pětku a prokopli „háčko“. 

Z dalšího přímého pokusu na branku už se Leuila nemýlil, jenže soupeř kontroval dalšími deseti body. Matsuda zařídil tři trestným kopem, načež Japonsko opět položilo a následně proměnilo pokus na bránu po pětce.

Samoa oslabení neustála

Seilala Lam vykouzlil ještě před pauzou pět bodů, jenže náskok vrátil východoasijskému mužstvu zkraje druhé půle pětkou Himeno. Navíc Ben Lam, křídelník s číslem 11, byl za ostrý atak ramenem na bradu vyloučen a Samoa musela hrát téměř celý druhý poločas v oslabení.

Japonská opora Rikiya Matsuda sice neproměnila pokus po položení, avšak následnou nabídku v podobě dvou trestných kopů už ano. Polynésané se nevzdávali a i ve 14 lidech bojovali. Tlak vyvrcholil pětkou položenou v 66. minutě a následnými dvěma body. 

Samoa sice skórovala položením ještě jednou, kopáč Lealiifano si navíc po pětce vzal na starost i pokus na branku, který s přehledem proměnil, jenže stav 22:28 z pohledu týmu z Tichého oceánu už vydržel do závěrečného hvizdu sudího z Jihoafrické republiky.

Japonsko je tak s devíti body blízko přímému postupu do čtvrtfinále, naopak Samoa přišla o možnost uzmout si nyní pro sebe druhé místo ve skupině D. Čtvrtá je se čtyřmi body Argentina, pátá příčka patří národnímu týmu Chile.

Program Mistrovství světa v ragby 2023 pokračuje v pátek 29. září bitvou mezi Novým Zélandem a Itálií, víkend pak ozdobí třeba Fidži s Gruzií nebo Austrálie s Portugalskem.

ZDROJRugby World Cup 2023, X, Foto: Reuters
Předchozí článekKalle Rovanperä může v Chile obhájit titul šampiona v rallye
Další článekSlaboučký AS Řím dál tápe. Kouč Mourinho odbyl kritiky vzpomínkami