9.2 C
Czech
Neděle 22. března 2026
FotbalIkona Walesu překvapila. Gareth Bale se ve 33 letech rozhodl ukončit kariéru

Ikona Walesu překvapila. Gareth Bale se ve 33 letech rozhodl ukončit kariéru

Nejlepší fotbalista Walesu v historii ukončil kariéru. Trochu překvapivě, ve 33 letech ještě spousta hráčů pokračuje. Gareth Bale si ale řekl dost. „Po pečlivém a uváženém rozhodnutí oznamuji, že okamžitě končím s klubovým i mezinárodním fotbalem,“ napsal Bale na Twitter.

Se 111 starty a 41 vstřelenými góly je velšským rekordmanem. Rodák z Cardiffu začal s velkým fotbalem v Southamptonu, pak zazářil v Tottenhamu Hotspur, kde byl dvakrát vyhlášen fotbalistou roku. V září 2013 pak přestoupil do Realu Madrid za tehdy rekordní částku přesahující 80 milionů liber. S Realem získal tři ligové tituly a pětkrát triumfoval v Lize mistrů, což se žádnému jinému britskému hráči nepodařilo. „Díky fotbalu jsem zažil jedny z nejlepších okamžiků svého života,“ řekl Bale. V červnu 2022 se Bale přesunul za moře a Los Angeles FC pomohl k titulu v MLS.

„Cítím se neuvěřitelně šťastný, že jsem si splnil svůj sen dělat profesionálně sport, který tolik miluji. Během 17 sezón jsem dosáhl těch nejvyšších met, které už nebude možné zopakovat, ať už mě čeká jakákoli další kapitola,“ dodal Bale.

Výrazně se prosadil i v národním týmu. Walesu pomohl na Euro 2016 a 2020, a letos přivedl jako kapitán svoji zemi na mistrovství světa, poprvé od roku 1958. Wales vypadl ve skupinové fázi a prohra s Anglií se stala posledním vystoupením Balea v kariéře.

„Jak mám popsat, co pro mě znamená být součástí této země a týmu? Jak vyjádřit dopad, který to mělo na můj život? Jak vyjádřit slovy to, jak jsem se cítil pokaždé, když jsem oblékl velšský dres? Odpovídám, že ani jednu z těchto věcí bych nedokázal vyjádřit slovy.“

Teď se Bale rozhodl ukončit svoji kariéru i na klubové úrovni. „Cítím se zavázán mnoha lidem za to, že mi pomohli změnit život a utvářet kariéru způsobem, o kterém se mi v devíti letech, kdy jsem začínal, ani nesnilo.“ Bale poděkoval všem trenérům, manažerům, agentům i spoluhráčům. Nezapomněl ani na rodiče a sestru, a taky na manželku. „Moje žena a děti, vaše láska a podpora mě provází. Přímo vedle mě při všech vzestupech a pádech mě na této cestě držíte při zemi, inspirujete mě, abych byl lepší a abyste na mě byli hrdí. A tak s očekáváním přecházím do další etapy svého života, do období změn a příležitostí k novému dobrodružství.“

Co přesně bude Gareth Bale dělat, ještě možná neví ani on sám. Jedno je ale jisté. Určitě teď bude mít víc času na svůj další milovaný sport – golf.

Nejčtenější tento týden

Amálie Švábíková získala na halovém mistrovství světa bronz

Česká atletika má z halového mistrovství světa v Toruni druhou medaili. O cenný kov se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která po čistém výkonu do 470 centimetrů vybojovala bronz. Na stupních vítězů se zařadila po bok Angelica Moser a Imogen Ayris, zlato si odvezla Molly Caudery.

Lehečka v Miami poprvé prošel do osmifinále

Jiří Lehečka zvládl v Miami další důležitý krok. Ve třetím kole porazil domácího Ethana Quinna 6:3 a 7:6, navázal na povedený výkon na servisu a na floridském Masters si poprvé v kariéře zahraje osmifinále. Český tenista tak potvrdil, že i proti rozjetému soupeři umí udržet klid v klíčových chvílích.

Manuel vyhrála halové mistrovství světa na 400 metrů

Lurdes Gloria Manuel v Toruni potvrdila, že patří mezi největší talenty české atletiky. Dvacetiletá čtvrtkařka doběhla pro zlato v osobním rekordu 50,76 sekundy a ukončila osmileté čekání české výpravy na medaili z halového světového šampionátu. Česká atletika má navíc po dlouhých letech další ženskou světovou šampionku.

Pastrňák gólem a jubilejní asistencí řídil výhru Bostonu

David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a asistencí k vítězství 4:2 na ledě Detroitu. Český útočník zároveň dosáhl na metu 500 asistencí v NHL a zařadil se mezi šestici českých hráčů, kterým se to povedlo. Výrazný večer prožil také Daniel Vladař, jenž dovedl Philadelphii k výhře nad San Jose.

Růžička přepsal rekord play off

Martin Růžička prožil v Hradci Králové večer, který se v extraligovém play off zapíše do historie. Kapitán Třince si při výhře 3:2 po prodloužení připsal asistenci u rozhodujícího gólu Miloše Romana a dostal se na 134 bodů ve vyřazovací části samostatné české extraligy. Na čele historického pořadí se dotáhl na Ondřeje Kratěnu a díky vyššímu počtu gólů se posunul před něj.

James a Durant přepsali historické tabulky NBA

LeBron James a Kevin Durant prožili v NBA noc, která se zapisuje do kronik. James se stal novým rekordmanem ligy v počtu zápasů v základní části. Durant se zase posunul před Michaela Jordana na páté místo historické tabulky střelců. Oba milníky navíc přišly ve vítězných zápasech jejich týmů.

Sinner v Miami vyrovnal Djokovičův rekord

Jannik Sinner vstoupil do turnaje v Miami přesně tak, jak si přál. Damira Džumhura porazil hladce 6:3 a 6:3 a ani na chvíli nepustil zápas do větších komplikací. Po triumfu v Indian Wells tak zvládl i rychlý přesun na další velký turnaj a potvrdil, že v úvodu amerického jara drží mimořádně vysoký standard.

Arsenal a Manchester City hrají o Ligový pohár

Arsenal může získat první velkou trofej po šesti letech. Manchester City naopak bojuje o to, aby nepřišel o jednu z posledních šancí zachránit sezonu. Nedělní finále ve Wembley navíc přidává silný osobní příběh, protože proti sobě stojí Mikel Arteta a Pep Guardiola.

Laura Pirovano si dojela pro glóbus za sjezd, Ester Ledecká uzavřela sezonu devátým místem

Italská lyžařka Laura Pirovano poprvé ovládla hodnocení sjezdu ve Světovém poháru. Malý křišťálový glóbus potvrdila vítězstvím ve finále v Kvitfjellu. Ester Ledecká dojela v posledním sjezdu sezony devátá a v konečném pořadí disciplíny obsadila 14. místo.

Nečas dovedl Colorado k výhře a Dostál zazářil v českém souboji gólmanů

Martin Nečas prožil další výrazný večer v NHL. Gólem a dvěma asistencemi táhl Colorado k výhře 4:1 na ledě Chicaga, posunul se na 84 bodů a překonal své dosavadní maximum v základní části. Výborný zápas odchytal také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k vítězství 4:1 nad Utahem. První bod v sezoně zapsal Tomáš Nosek, Adam Klapka zase podpořil výhru Calgary nad Floridou.

Australský plavec Cameron McEvoy překonal světový rekord na 50 metrů volným způsobem

Australský sprinter Cameron McEvoy přepsal historii plavání. Na padesátce volným způsobem zaplaval v Šen čenu čas 20,88 sekundy a o tři setiny zlomil světový rekord Cesara Ciela z roku 2009. Padl tak jeden z nejodolnějších výkonů slavné éry polyuretanových plavek.

LeBron James dorovnal historický rekord a dál vzdoruje času

Ve 41 letech, po více než dvou dekádách na palubovkách, LeBron James znovu přepsal historii. Legendární basketbalista Los Angeles Lakers dorovnal rekord v počtu odehraných zápasů základní části a potvrzuje, že jeho „motor“ stále běží na plný výkon.

Z nuly na sto za pár minut. Luke Littler otočil zápas a šokoval Price

Když už se zdálo, že je finále rozhodnuté a Gerwyn Price míří suverénně za vítězstvím, přišel obrat, který připomínal legendární stíhací jízdy z motorsportu. Luke Littler v Dublinu předvedl výkon, na který se jen tak nezapomene.

Vejmelka vychytal nulu, Pastrňák se Zachou řídili výhru Bostonu

Čeští hokejisté zanechali v nočním programu NHL výraznou stopu. Karel Vejmelka zavřel bránu Utahu a při výhře 4:0 ve Vegas zapsal druhé čisté konto v sezoně. David Pastrňák a Pavel Zacha zase dvěma body pomohli Bostonu k jasnému triumfu 6:1 nad Winnipegem. Méně důvodů k radosti měl Jakub Dobeš, jehož Montreal padl v Detroitu 1:3.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama