-2.7 C
Czech
Úterý 30. prosince 2025
Ostatní sportyHouston slaví. Astros ovládli Světovou sérii, ve finále proti Phillies dokonali otočku

Houston slaví. Astros ovládli Světovou sérii, ve finále proti Phillies dokonali otočku

Baseballisté Houstonu Astros podruhé v historii ovládli Světovou sérii MLB. V šestém finále dokázali porazit Philadelphii Phillies 4:1 a celou sérii ovládli otočili z 1:2 na 4:2 na zápasy. Na lavičce šampionů se z prvního titulu raduje trenér Dusty Baker, který se ve svých 73 letech stal vůbec nejstarším koučem, jenž svůj tým dovedl k triumfu.

Baker je teprve třetím trenérem tmavé pleti, který se raduje z titulu ve Světové sérii. Astros převzal v lednu 2020, aby týmu vrátil jméno po kauze z mistrovské sezony 2017, kdy byli tajně natáčeny signály pro nadhazovače soupeře. Místo to tehdy stálo kouče A. J. Hinche a generálního manažera Jeffa Luhnowa, kteří od vedení MLB dostali navíc roční zákaz činnosti.

„To, co se stalo dříve, to asi nikdy úplně nezmizí. Obrátili jsme ale list a doufám, že v této jízdě budeme i dál pokračovat,“ řekl trenér Baker po zápase. A jak zápas probíhal? O výsledku prakticky rozhodla šestá směna. Phillies poslal do vedení solo homerunem Kyle Schwarber, jenže dohrávka patřila šampionům z roku 2017.

O tříbodový homerun se postaral Yordan Álvarez, díky kterému tak Houston otočil skóre na 3:1. „Když jsem obíhal druhou metu, cítil jsem, jak se celý stadion v podstatě hýbe,“ prozradil hrdina šestého finále Álvarez. Na stadionu bylo 42 958 diváků. O pár chvil později navíc navýšil vedení domácích Christian Vázquez. Nadhazovači Astros navíc byli suverénní a v dalším průběhu už pálkaře soupeře k ničemu nepustili. Startující Framber Valdez a trio relieverů pustili hosty pouze ke třem hitům.

Po vítězství 4:1 a celkovém ovládnutí série 4:2 na zápasy získali Astros svůj druhý mistrovský titul. Po 25 letech trénování se navíc poprvé v kariéře dočkal i trenér Dusty Baker, a to ve svých 73 letech, čímž se stal historicky nejstarším koučem v historii MLB, který dotáhl tým k té nejcennější baseballové trofeji. „Snažil jsem se tím nezdržovat, ale snažil jsem se mít víru a vytrvalost a vědět, že se správným týmem a správným personálem to přijde. Kdyby se to povedlo před lety, možná bych tu ani nebyl,“ dodal Baker.

Astros kvůli kauze z roku 2017 byli vůbec nejnenáviděnějším týmem napříč celou MLB, Baker se k tomu ale postavil čelem. „To bučení a posměšky, které jsme dostávali po celé zemi, kluky trápilo, ale zároveň je to motivovalo,“ doplnil 73letý lodivod Houstonu.

Jedním z hrdinů celé série byl i nováček Jeremy Peňa, který play-off zakončil s pálkařským průměrem .345 a čtyřmi homeruny. Odnesl si také cenu pro nejužitečnějšího hráče Světové série a stal se tak teprve třetím nováčkem v historii, kterému se něco podobného povedlo.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

OKTAGON 81: Kincl je zpět, Fleury obhájil pás a hned přijal novou výzvu

Oktagon 81 v pražské O2 areně nabídl jedenáct zápasů, dvě titulové bitvy a osm českých bojovníků. Patrik Kincl se po dvou porážkách vrátil dominantním výkonem proti Robu Pukačovi, Will Fleury obhájil pás v těžké váze bleskovým TKO a přijal další výzvu. O titul v muší váze přišel útočit i David Dvořák, jenže duel s Žalgasem Žumagulovem zastavil lékař po třetím kole.

Cristiano Ronaldo ještě konec neplánuje. Kariéru ukončí až s tisícem gólů

Fotbalista Cristiano Ronaldo dal jasně najevo, že konec kariéry zatím nepřipadá v úvahu. Kapitán portugalské reprezentace prohlásil, že profesionální fotbal opustí teprve ve chvíli, kdy dosáhne hranice 1 000 vstřelených gólů v soutěžních zápasech.

Luke Humphries přežil drama na šampionátu PDC

Bývalý světový šampion Luke Humphries měl v neděli na mistrovství světa PDC pořádně namále, přesto se nakonec dokázal probojovat do čtvrtého kola. Spolu s ním slavili postup i další bývalí vítězové turnaje v čele s Michaelem van Gerwenem.

Raška ukončil Spicy Páju za 79 sekund a ukázal rozdíl mezi profíkem a celebritou

Zápas influencera Pavla Tótha s přezdívkou Spicy Pája proti profesionálovi Ondřeji Raškovi skončil bleskově. V pražské O2 areně se ukázalo, jak tvrdě umí realita MMA narazit do velkých slov i internetové sebejistoty. Raška dostal soupeře na zem, nenechal ho vstát a v prvním kole si došel pro TKO.

Čeští junioři zlomili Dánsko sedmi góly a poprvé vyhráli

Čeští hokejisté do 20 let si na mistrovství světa připsali první vítězství. Dánsko porazili 7:2, prosadilo se sedm různých střelců a výrazně pomohl i brankář Matyáš Mařík v klíčových chvílích. Zápas ale zhořkl kvůli tvrdé hře soupeře, na kterou si po utkání nahlas postěžoval Vojtěch Čihař. Další duel čeká národní tým v pondělí od 21:30 českého času proti Finsku.

Rittich zavřel bránu v derby a Nečas řídil další výhru Colorada

Vánoční pauza skončila a NHL se vrátila ve velkém stylu. David Rittich vychytal městské derby proti Rangers a Islanders vyhráli 2:0. Martin Nečas dal dva góly a v nájezdech rozhodl o výhře Colorada 6:5 nad Vegas. David Pastrňák sice skóroval v Buffalu, Boston ale padl 1:4.

Ferrero vysvětlil rozchod s Alcarazem, dohodu zlomila smlouva

Carlos Alcaraz jde do nové sezony bez trenéra, který ho dovedl na úplný vrchol. Juan Carlos Ferrero teď poprvé veřejně vysvětlil, proč skončil. Všechno se zlomilo na nové smlouvě. V pozadí ale běžel i spor o to, kdo bude určovat směr další kariéry.

Littler prošel do osmifinále. Turnaj má první velkou oběť, Bunting padl

Luke Littler dál drtí soupeře a v Alexandra Palace působí jako hráč z jiné ligy. Světová jednička si s přehledem zajistila místo v osmifinále mistrovství světa PDC. V třetím kole smetl Mensura Suljovice 4:0 a znovu ukázal, proč ho všichni berou jako hlavního favorita.

Zabystřan bodoval v Livignu, super G vyhrál Schwarz

Jan Zabystřan navázal na životní týden dalšími body. Osm dnů po senzačním triumfu ve Val Gardeně dojel v super G v Livignu jednadvacátý. V cíli ztratil 0,93 sekundy na vítěze, Rakušana Marca Schwarze. Český rychlostní lyžař znovu ukázal, že už do elitní společnosti nepatří jen na návštěvu.

Krejčí znovu bodoval dvojciferně, Atlanta ale dál padá

Vít Krejčí se proti Miami dostal na 11 bodů, jenže Atlanta doma prohrála 111:126 a natáhla sérii porážek už na pět zápasů. Hawks se dál trápí i po návratu Trae Younga, který tentokrát nasázel 30 bodů. Páteční program NBA přinesl také drama v Utahu, velké bodové večery v Portlandu i Indianě a další vítězství Phoenixu.

Pirát Krištofič končí v Oktagonu a není to kvůli zranění

Slovenský bojovník Samuel Pirát Krištofič oznámil, že po vypršení smlouvy už nepodepíše další kontrakt s organizací Oktagon MMA. Tvrdí, že ho k tomu dovedl zlomový moment před pražským galavečerem, kdy žádal jen o slevu na vstupenky pro sebe a svou manželku. „Mrzí ma, že som sa takto rozišiel s Oktagonom,“ vzkázal.

Hokejová dvacítka otevřela MS porážkou 5:7 s Kanadou

Čeští hokejisté do 20 let vstoupili do mistrovství světa v Minneapolisu divokou přestřelkou s Kanadou, favorit však nakonec vyhrál 7:5. Tým kouče Patrika Augusty přitom po 37 minutách vedl 3:2 a ve třetí třetině držel vyrovnaný stav 4:4. Dvakrát skóroval Tomáš Poletín, Vojtěch Čihař nasbíral tři body za gól a dvě nahrávky. Kapitán Petr Sikora a obránce Tomáš Galvas přidali shodně branku a asistenci. Další zápas čeká český výběr v noci na neděli od 2:30 SEČ proti Dánsku.

Jokič přepsal historii NBA vánočním triple-doublem

Nikola Jokič prožil jeden z největších večerů své kariéry. Na Boží hod dovedl Denver Nuggets k výhře 142:138 nad Minnesotou Timberwolves. Zapsal 56 bodů, 16 doskoků a 15 asistencí. Takový triple-double NBA ještě nezažila.

Karlos Vémola je ve vazbě a řeší akutní zdravotní komplikace

Český MMA přišel o hlavní postavu posledních dnů. Karlos Vémola čelí obvinění v drogové kauze a soud ho poslal do vazby. Do toho řeší akutní zdravotní problém a míří na operační sál.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama