Reprezentace státu z jihu Afriky byla nesmírně blízko historickému momentu. Namibie v utkání s Uruguayí dlouho vedla a od vůbec první výhry na mistrovství světa v dějinách jí nechybělo mnoho. Avšak vinou osobních trestů a špatného závěru se jihoamerickému celku podařilo stav obrátit a strhnout duel na svou stranu. Tým ve žlutém vyhrál 36:26 a Namibie se s turnajem loučí.

Svatostánek Parc Olympique Lyonnais hostil s bezmála padesáti tisíci diváky v ochozech souboj outsiderů ze skupiny A. Namibie, jež byla po třech duelech bez bodu, čelila Uruguayi, které se body v prvních dvou bitvách také vyhýbaly.

Výběr z Afriky začal naprosto famózně. Mouton položil hned v první minutě úvodní pětku, načež toho dne ve skvělé formě hrající Swanepoel proměnil kop za dva body. Totožný scénář následoval o deset minut později, kdy pětku položil Greyling a zmíněný kopáč opět skóroval precizní trefou mezi dvě tyče.

Stav 0:14 po čtvrthodině hry čekal na stadionu v Lyonu jen málokdo. Uruguay sice snížila v 19. minutě na 5:14, jenže neproměnila kop na „háčko“, a tak o několik chvil později dal Namibii znovu větší náskok Swanepoel z trestného kopu.

Ve 28. minutě už Uruguayci položili pětku, kterou potvrdili úspěšným kopem, nicméně svou nedisciplinovaností nabídli soupeři ještě jeden trestný kop před pauzou. A sedmadvacetiletý Tiaan Henk Swanepoel jej neomylně proměnil.

Červená karta a obrat

Jakkoli mohli ragbisté z Namibijské republiky sahat po historicky první výhře na MS, svými chybami se o vysněný triumf připravili. Na další úspěšný kop mladého Namibijce navázali hráči z Jižní Ameriky dvěma pětkami a dvěma prokopnutími a rázem byli zpět ve hře.

Mužstvo ze země o rozloze 824 292 kilometrů čtverečních navíc přišlo o Sethieho, jenž viděl v 63. minutě červenou kartu. I proto ani další proměněný kop Swanepoelem neznamenal triumf Namibie. Uruguay podtrhla své vítězství ještě jednou pětkou, úspěšným kopem po položení a povedenou trestnou brankou v závěru.

Namibie na turnaji končí, ve skupině A se nyní diváci těší na souboj mezi Novým Zélandem a Itálií, který je na programu v pátek 29. září. Čtvrteční program patří bitvě mezi Japonskem a Samoou.

ZDROJRugby World Cup 2023, X, Foto: Reuters
Předchozí článekPrvní triumf Komety, show Pardubic. Ligu vedou sparťané
Další článekDouble in, double out. Šipkařská anomálie na majoru se blíží