Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Haas vyrazil Mazepina mladšího i staršího. Stáj se distancuje od Ruska, končí jezdec i sponzor

  Dlouho se mluvilo o tom, zda by měl Nikita Mazepin stále jezdit ve formuli 1. FIA v průběhu týdne v návaznosti na události na Ukrajině zrušila Velkou cenu Ruska a rozvázala s pořadateli smlouvu. Ruským jezdcům ale účinkování v seriálu nezatrhla. Do hry se vložil až Haas, který se rozhodl vypovědět kontrakt jak jezdci, tak jeho otci.

  Přípravy na start nové sezony formule 1 vrcholí. Už jen patnáct dní schází do startu úvodní Grand Prix na okruhu v Bahrajnu. Stejně jako v ostatních sportech se ale i tady řeší situace na Ukrajině. Ruská vojenská agrese v zemi východní Evropy nezůstala bez povšimnutí ani tady.

  Nepojede se Velká cena Ruska, po dnešním prohlášení na Twitteru je také jasné, že se v seriálu neobjeví žádný Rus. Nikita Mazepin, který vloni působil v Haasu, skončil. Kromě nej se stáj loučí také s ruským sponzorem Uralkali, jehož majitelem je Mazepinův otec. Haas se tak od ruských vlajek distancoval.

  „Rozhodli jsme se s okamžitou platností ukončit partnerství s Uralkali i smlouvu s Nikitou Mazepinem. Stejně jako zbytek formule 1 jsme šokováni a zarmouceni invazí na Ukrajinu a přejeme si rychlý a mírový konec konfliktu,“ napsalo vedení Haasu na svůj Twitter.

  Mazepin ven, vnuk slavného Brazilce dovnitř

  Zpráva o konci Mazepina přišla jako blesk z čistého nebe. FIA povolila Rusovi závodit, sice bez své národní vlajky, ale přeci. Jenomže Haasu se zřejmě nelíbil jeho postoj. K situaci na Ukrajině se odmítl vyjádřit, prohlásil raději, že se chce soustředit na své výkony. A to bylo klíčové.

  Na jeho adresu se valila kritika ze všech stran. Třeba Jeremy Clarkson, bývalý moderátor pořadu Top Gear, nazval Mazepina „za**aným re**rdem“, ne takto drasticky, ale podobně, smýšlí také Ralf Schumacher, strýc Mazepinova stájového kolegy Micka Schumachera.

  „Jsem velmi zklamaný, že mi zrušili smlouvu. Chápu všechny komplikace i rozhodnutí FIA. Ale přistoupil jsem na všechny podmínky, abych mohl v týmu pokračovat, ale nikdo na to nebral ohled. Působení ve formuli jsem si užil a doufám, že se v ní v lepších časech zase potkáme,“ napsal Rus na své sociální sítě.

  Jaká bude náhrada? O tom už mají mnozí jasno. Nejžhavějším kandidátem by měl být Pietro Fittipaldi, vnuk slavného Emersona, který se stal v letech 1972 a 1974 mistrem světa F1. Kromě něj se zmiňují také jména jako Nico Hülkenberg nebo Antonio Giovinazzi, který jezdí ve formuli E.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.