Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  30 let extraligy. 1998: Ve světě Nagano, doma známá Vsetínská dominance

  Na události byl ročník 1997/1998 opravdu bohatý. Vše ale zastínil jeden mezinárodní mezník. Čeští hokejisté se stali olympijskými vítězi! Nečekaný triumf se dostavil v dalekém japonském Naganu. A výraznou stopu na turnaji měla i česká extraliga. V ní už počtvrté v řadě triumfoval Vsetín, kterého nedokázal zastavit a ani potrápit čtvrtý finálový vyzyvatel.

  Domácí suverén z Valašska se před sezonou opět vydatně posílil. Celý ročník zůstal Beránek, z Českých Budějovic přišel mistr světa z roku 1996 Radek Bělohlav, do obrany ze Zlína Radim Tesařík a ke Kratěnovi další mladící z Olomouce Michal Broš a Jan Tomajko.

  Poměrně rychle se Vsetín trhl s Třincem a Vítkovicemi a bylo jen otázkou, kdo z nich bude první po základní části. Zajímavější byly vnitřní vztahy v kabině mistra. Po 20. kolech se sebral a do slovenské Skalice odešel kapitán Vlach. Céčko na dres dostal překvapivě Rus Alexej Jaškin. Jenže Na Lapači to stále vřelo. Vrátily se rok staré problémy s trenérem Nelibou. Ten neměl daleko k potyčce s Beránkem a Sršněm a na konci roku 1997 byl odvolán. Bouřlivák byl pryč a jediným trenérem týmu až do konce ligy byl klidný Zdislav Tabara. Ten dostal „áčko“ na starost poprvé v kariéře. To ale ještě nebylo všechno. Čelní duo představitelů Husička – Štefl bylo obviněno z krácení daně. Oba dva soud zprostil obžaloby, ale pro veřejnost to nebyl pozitivní signál. V tu dobu už byli doma hrdinové z Nagana – Dopita, Beránek a Čechmánek.

  Základní část vyhrál Vsetín o prsa před Vítkovicemi. Ve čtvrtfinále čekaly superfavorita Pardubice. A po roce to opět slízly. První zápas prohrály 0:7 a Dopita se trefil čtyřikrát! Série skončila hladce 3:0 pro Valachy. V semifinále došlo vůbec poprvé v play off na duel Vsetína se Spartou. Pražané chtěli ukázat, že už jsou připraveni krále strhnout z trůnu. Jeden zápas zvládli, ale jinak se Vsetín příliš nenadřel.

  Ve finále čekal Třinec, který byl oslabený o Krále a Kaděru. V prvním zápase se navíc zranil Ujčík… To se to pak Vsetínu hrálo! Valaši ovládli finálovou sérii 3:0 na zápasy a počtvrté v řadě se stali mistry. Poslední gól sezony vstřelil kapitán Jaškin. „Ukázali jsme, že jsme nejlepší v republice. Naše tituly mohou klidně přibývat dál,“ předpověděl gólman Roman Čechmánek. Ten zažil skvostnou sezonu. Kromě zlata z olympiády si v základní části připsal hned osm nul, nikdy v kariéře už neměl víc. Mohlo to vypadat jako nuda, ale na Vsetín skutečně nikdo neměl. To potvrdil i sportovní psycholog Miroslav Vaněk. „Ten tým vynikal neuvěřitelnou soudržností. Funguje tam princip regionálního vlastenectví. Hokejisté jsou na Vsetín hrdí a ochotni za něj padnout.“ Byl to velký úspěch i pro trenéra Tabaru. „Hráči jako Dopita nebo Čechmánek se jako hvězdy nechovali. Byli to úplně normální kluci, nad nikoho se nevyvyšovali. Občas jsem měl problémy spíš s těmi, kterým vyšla jedna sezona a už si mysleli, že umějí všechno,“ usmál se klidný Valach.

  Pro Třinec bylo finále nadplán, což potvrdil i boss Móder. Celý klub pochválil. Dalším důležitým borcem byl ofenzivní bek Lubomír Sekeráš. „Byla to fantastická sezona! Na Vsetín jsme byli hodně nažhaveni, v koutku duše jsme věřili. Ale on byl opravdu neporazitelný. Dal jsem ve finále gól brankáři Čechmánkovi. A překonat čerstvého zlatého olympionika, to se opravdu cení,“ smál se Sekeráš.  

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.