-3.7 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
GolfGolfisté střádají síly na Ryder Cup. Mám úplně zničené ruce, přiznal DeChambeau

Golfisté střádají síly na Ryder Cup. Mám úplně zničené ruce, přiznal DeChambeau

Už zítra startuje golfový svátek s názvem Ryder Cup. Ti nejlepší hráči z Evropy a Spojených států amerických změří síly v bitvě dvou hvězdami napěchovaných týmů. Další ročník se měl konat už vloni, kvůli pandemii nemoci covid-19 se ale akce přesunula až na letošní rok. Startuje se v pátek odpoledne na hřišti Whistling Straits ve Wisconsinu.

Golfová veřejnost směřuje svou pozornost na majory, Masters, PGA Championship, US Open nebo slavné The Open. Když ale přijde řeč na turnaje týmů, není většího turnaje než Ryder Cup. Výběry Spojených států a Evropy měří síly každé dva roky už od roku 1927.

Letos je na programu už 43. edice. I když letos? Měla se konat už v loňském roce, covid ale sportovnímu svátku zamezil. Golfová smetánka už se tak nemůže dočkat a hlavně Evropané hlásí velký útok. „Starý“ kontinent ovládl 7 z posledních 9 ročníků.

Naposledy z toho v roce 2018 byla jasná záležitost, Evropu tehdy dovedl ve Francii k titulu kapitán Thomas Bjørn. Na počínání jeho výběru teď bude chtít navázat tenhle kádr.

  • Evropa: Jon Rahm, Sergio Garcia (oba Španělsko), Tommy Fleetwood, Tyrrell Hatton, Paul Casey, Matthew Fitzpatrick, Lee Westwood, Ian Pouler (všichni Anglie), Bernd Wiesberger (Rakousko), Rory McIlroy (Severní Irsko), Viktor Hovland (Norsko), Shane Lowry (Irsko).
  • USA: Collin Morikawa, Dustin Johnson, Bryson DeChambeau, Brooks Koepka, Justin Thomas, Patrick Cantlay, Tony Finau, Xander Schauffele, Jordan Spieth, Harris English, Daniel Berger, Scottie Scheffler.

Kdo je favoritem?

Co se týče historické bilance, je na tom lépe USA. Spojené státy ovládly 26 duelů, zatímco Evropa jen 14. I když bylo řečeno, jakou mají Evropané formu, letos se věří spíš Americe. Podle samotných hráčů bude klíčovým faktorem také prostředí.

„Všude okolo nás bude červeno. Bude to těžké, ale jdeme do toho jako outsideři, musíme se soustředit jen a jen na sebe a o to to bude na konci hezčí, když to zvládneme,“ říká Ian Poulter. Čeká se bouřlivá atmosféra, která požene USA kupředu.

„Dříve jsme měli v týmu hráče s tunami zkušeností a nefungovalo to dobře. Tentokrát máme i talentované kluky, kteří nemají v paměti prohrané Ryder Cupy, což by mohlo fungovat. To by mohl být recept,“ říká Dustin Johnson z amerického týmu.

Evropa naopak na zkušenost tentokrát vsadí. Turnaj startuje zítra 24. září odpoledne a končit bude v neděli 26. září.

Trénink bolel zejména DeChambeaua

Jakmile se loňský vítěz US Open dozvěděl, že bude reprezentovat Ameriku na Ryder Cupu, rozhodl se začít s tréninkem. Ten nebyl z jeho strany žádnou procházkou, ale naopak tvrdou dřinou. Sám Bryson DeChambeau přiznal, že si úplně zničil ruce.

DeChambeau, kterému se v golfových kruzích přezdívá „Vědec“, trénuje dlouhé odpaly. A to tak, že si musí často pomáhat i náplastmi. „Zničil jsem si při tom ruce,“ prozradil Američan. „Dlouhé odpaly jsou v golfu jedinou věcí, kde můžete své úspěchy posuzovat podle čísel,“ dodal.

I on bude chtít na Ryder Cupu uspět.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Sen se rozplynul v slzách. Francesca Jones nedohrála při premiéře v Melbourne

Melbourne zažilo na druhý den Australian Open emotivní chvíle i nečekané konce zápasů. Britská tenistka Francesca Jones se rozplakala přímo na kurtu, když jí zranění zhatilo sen o prvním vítězství v hlavní soutěži grandslamu. Brzké skreče se staly nepříjemným leitmotivem dne. Dohráno předčasně měli i osmý nasazený Felix Auger-Aliassime či kanadská kvalifikantka Marina Stakusic, kterou museli z kurtu odvézt na vozíku.

Nosková a Muchová zvládly start Australian Open a jsou ve druhém kole

Linda Nosková i Karolína Muchová prošly v Melbourne přes první překážku a otevřely české účty na Australian Open. Nosková smetla Lotyšku Darju Semenistaja za 58 minut a nadělila jí i „kanára“. Muchová si poradila s Jaqueline Cristian po dvou setech, druhý rozhodl tie break.

Tampa Bay v Dallasu vyhrála 4:1 a dál vede Východ

Tampa Bay prodloužila bodovou sérii na třináct zápasů a po výhře 4:1 v Dallasu se drží na špici Východní konference. V hlavní roli stál Andrej Vasilevskij, který pustil za záda jediný kotouč z 20 střel a zapsal už dvacáté vítězství v sezoně. Ve stejný večer uspěl i Edmonton, který smetl St. Louis 5:0, a Detroit urval duel s Ottawou 4:3 po prodloužení.

Ester Ledecká je zpátky na stupních vítězů

Ester Ledecká dojela třetí v superobřím slalomu Světového poháru. V italském Tarvisiu ztratila 0,94 sekundy na vítěznou Emmu Aicher a o 0,67 sekundy ji předčila Lindsey Vonn. Pro českou lyžařku šlo o první pódium v sezoně a zároveň důležitý signál směrem k olympiádě v Miláně a Cortině.

Reshtenko vybojoval bronz na mistrovství Evropy v Sheffieldu

České krasobruslení má po dlouhých třinácti letech medaili z mistrovství Evropy. Georgii Reshtenko získal v Sheffieldu bronz a udělal to způsobem, který si o slovo řekl sám. Po krátkém programu byl až osmý, ve volné jízdě ale vystřihl výkon, který ho katapultoval mezi nejlepší tři.

Loprais dojel na Dakaru druhý, Prokop skončil 23. a Engel uzavřel dvacítku

Rallye Dakar vyvrcholila českými výsledky na čele i v první stovce. Aleš Loprais dotáhl kamion do celkového druhého místa, Martin Prokop uzavřel čtvrtou desítku mezi auty a Milan Engel se v motorkách vešel do elitní dvacítky. V kamionech slavil premiérový triumf Vaidotas Žala, v autech si pro šesté vítězství dojel Násir Attíja a motorky rozhodly až poslední kilometry o pouhé dvě sekundy.

Australian Open přivítá rekordní českou výpravu

Tenisový rok se rozjíždí naplno a Australian Open odstartuje s nebývale početnou českou stopou. V hlavní soutěži dvouhry se v Melbourne představí rekordní počet českých hráčů a hráček, což ještě víc zvýrazňuje, jak silnou pozici teď český tenis má.

Češi bodovali od Sappora po Tarvisio, Adamczykovou zastavil pád soupeřky

Zimní sobota nabídla české stopy napříč disciplínami od skoků na lyžích přes snowboardcross až po alpské lyžování. Roman Koudelka se v Sapporu dostal na nejlepší výsledek téměř za dva roky, Eva Adamczyková v Číně vypadla ve čtvrtfinále po kolizi a Ester Ledecká se ve sjezdu v Tarvisiu držela ve druhé desítce.

Coloradu nestačil gól Nečase a Carolina zničila Floridu devíti trefami

Martin Nečas skóroval, přesto Colorado doma tvrdě narazilo na Nashville a prohrálo 3:7. Predators táhl Ryan O´Reilly hattrickem a asistencí. Lukáš Dostál pomohl Anaheimu k výhře 3:2 po nájezdech v Los Angeles, chytil 26 střel a v rozstřelu uspěl proti dvěma ze tří střelců. A Carolina předvedla výjimečný večer, Floridu smetla 9:1, tři góly a nahrávku zapsal Nikolaj Ehlers.

Zabystřan ve Wengenu dojel čtrnáctý a Franzoni slavil první výhru

Jan Zabystřan skončil v superobřím slalomu ve Wengenu na 14. místě a vyrovnal svůj druhý nejlepší výsledek sezony v této disciplíně. Na Lauberhornu ztratil 1,77 sekundy a po závodě mluvil o náročném rytmu tratě i jedné kritické chybě, kterou ustál. Pro premiérové vítězství ve Světovém poháru si dojel Ital Giovanni Franzoni, který potvrdil formu z wengenských tréninků.

Luke Littler zahájil sezonu dominantně. V Bahrajnu ho čeká odveta s Pricem

Dvojnásobný mistr světa Luke Littler vstoupil do turnaje Bahrain Darts Masters ve velkém stylu. Osmnáctiletý Angličan si v úvodním kole poradil s legendárním Paulem Limem jasně 6:1 a postoupil do čtvrtfinále, kde ho čeká atraktivní souboj s Gerwynem Pricem. Fanoušci si rozhodně přijdou na své.

Anthony Joshua se konečně vrátil do posilovny

Britský boxer a bývalý šampion těžké váhy Anthony Joshua se po tragické autonehodě, při níž zahynuli dva jeho blízcí přátelé a členové týmu, znovu objevil v posilovně. Návrat k tréninku naznačuje, že bývalý mistr světa se snaží vyrovnat s jedním z nejtěžších období své kariéry i osobního života.

Loprais znovu vyhrál na Dakaru a stáhl ztrátu na Žalu

Aleš Loprais na Rallye Dakar dotáhl vítězný hattrick, když ovládl třetí etapu v řadě a dál tlačí na průběžně vedoucího Vaidotase Žalu. V kamionech zůstává druhý, ale po 11. etapě ztrácí už jen 16 minut a 24 sekund, přičemž do cíle zbývají dvě rychlostní zkoušky. V autech zaujal Martin Prokop i jinak než výsledkem, v kamenité pasáži pustil před sebe Naniho Romu, aby ho nezdržoval v boji o celkové prvenství.

Vladař odstoupil po první třetině kvůli zranění a Philadelphia v Buffalu padla

Philadelphia řeší nepříjemnou starost. Brankář Dan Vladař nedochytal duel NHL v Buffalu a po první třetině přepustil místo Samuelu Erssonovi. Flyers pak prohráli 2:5, zatímco Sabres dál drží vítěznou vlnu. Ve středečním programu zaujalo i páté vítězství Vegas v řadě a další tvrdý večer Rangers v Madison Square Garden.

Tyson Fury míří zpět do ringu. Dubois by mohl představovat příliš velké sousto

Boxerský svět netrpělivě čeká, až se Tyson Fury vrátí do ringu, ale už nyní se objevují hlasy, které varují, že comeback bývalého mistra světa v těžké váze by mohl skončit fiaskem. Podle trenéra Tonyho Simse by totiž Fury nemusel ustát „fenomenální“ úderovou sílu Daniela Duboise, jenž se po nedávných neúspěších snaží znovu nastartovat svou kariéru.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama