Francouzský národní tým zvládl na Mistrovství světa v ragby 2023 i čtvrtý zápas ve skupině a kromě postupu do čtvrtfinále si pojistil i první místo. Itálii porazil poměrem 60:7, dvacet bodů zařídil bek Thomas Ramos. Jistotu vyřazovacích bojů mají už i ragbisté Nového Zélandu, ti zcela deklasovali Uruguay 73:0. Poslední skupinová utkání jsou na plánu tento víkend.

Play-off na světovém šampionátu ve Francii se blíží, Anglie i Wales už déle jak týden mají jasno o postupu. Podobně jako zmíněný domácí celek a také All Blacks společně s Jihoafrickou republikou.

Francouze čekalo poslední klání ve skupině v pátek 6. října, hrálo se v Lyonu. A pořadatelská země na Itálii pořádně vlétla, během prvního poločasu stihla čtyřikrát položit a pokaždé úspěšně proměnit kop na „háčko“. Navíc Ramos, jenž měl kopy na starost, přidal ještě jednu branku z trestného pokusu.

Druhý poločas začal krásnou akcí Jalibert, který po obdivuhodném zmatení obrany položil pětku. Následoval Ramosem proměněný kop. Do konce bitvy se pak balon ocitl položený na zemi za brankovou čárou Itálie ještě třikrát, Francouzi nasázeli za zápas celkem 60 bodů. Itálie zapsala jen 7, konkrétně za pětku a úspěšnou branku v 73. minutě.

Postup si zařídili i hráči, kteří proslavili ragby tím, že před každou bitvou potěší oko diváka bojovým tancem zvaným haka. Novozélanďané převálcovali Uruguay rozdílem třídy, zvítězili 73:0.

Program skupin vrcholí

Jak bylo uvedeno, několik favoritů už má jisté vyřazovací boje. Avšak k velkému překvapení všech fanoušků se například trojnásobní finalisté MS z Austrálie možná ani do čtvrtfinále nedostanou.

Fidži totiž zemi plnou klokanů v průběhu šampionátu porazilo a v případě zisku minimálně jednoho bodu v nedělním duelu s Portugalskem jej vystřídá na druhém místě ve skupině C. A vzhledem ke kvalitě ostrovního státu z Oceánie se nejedná o tak nepravděpodobný scénář. Portugalsko navíc všechny tři dosud odehrané zápasy prohrálo.

Dramatický boj čeká i na favorizované Irsko, derby se Skotskem totiž rozhodne o druhém postupujícím mužstvu do čtvrtfinále ze skupiny B. Souboj je naplánován na sobotu 7. října, hrát se bude na hlavním svatostánku Stade de France v Paříži od 21h.

ZDROJRugby World Cup 2023, X, Foto: Reuters