13.6 C
Czech
Středa 25. března 2026
FotbalEmoce k fotbalu patří, míní Arnautović. Kvůli oslavě přijde na EURU o...

Emoce k fotbalu patří, míní Arnautović. Kvůli oslavě přijde na EURU o duel s Holandskem

Rakušané v neděli dokráčeli k první výhře na mistrovství Evropy v dějinách. Výběr ze země našich jižních sousedů předčil Severní Makedonii, po zápase se ale neřešil jen výsledek. Středem zájmu byla i velice nesportovní oslava Marca Arnautoviće, za kterou si fotbalista vysloužil trest.

Ve Švýcarsku vydolovalo za celou skupinu bod, stejný údaj pak svítil u Rakouska i po základních skupinách EURA ve Francii. Až v neděli se Rakušané dočkali premiérového vítězství. Proti Severní Makedonii potvrdili roli favorita.

Debutanty z Balkánského poloostrova porazili 3:1 a poslední branku obstaral Marco Arnautović. Kanonýr šanghajského SIPG se trefil po pohledné akci, následná oslava už ale moc krásy nepobrala. Terčem se totiž stali hráči soupeře.

Politika k fotbalu nepatří

Arnautović pronesl několik slov na adresu Egzona Bejtulaie a názory si vyměnil i s Gjannim Alioskim. Oba fotbalisté jsou albánského původu, zatímco Rakušanovi koluje v žilách srbská krev.

Srbsko a Albánie, to jsou nesmiřitelní nepřátelé. Srbové nemohou Albáncům přijít na jméno zejména kvůli Kosovu, které vyhlásilo v roce 2008 nezávislost. Většina tamní populace se skládá právě z Albánců, Srbsko ale samostatnost státu neuznává.

Za nevhodné chování se Arnautović omluvil na sociálních sítích a popřel jakýkoliv rasismus. „V emocích tam padla nějaká vzrušená slova, za což bych se rád omluvil, zvlášť mým přátelům ze Severní Makedonie a Albánie. Jedno bych chtěl říct jasně – nejsem rasista. Máme přátele téměř v každé zemi a jsem pro rozmanitost. Každý, kdo mě zná, to ví,“ napsal útočník na svůj Instagram.

Trestu se nevyhne

UEFA nejprve naznačila, že nic vyšetřovat nebude, následně ale po kritice ze strany vedení Severní Makedonie otočila. Arnautović, kterého ihned po oslavě pacifikoval kapitán David Alaba, si nezahraje proti Nizozemsku.

Mluvilo se o finančním postihu nebo vyřazení z kádru, „stopka“ ale bude trvat pouhý jeden zápas EURA. Pak se Arnautović k týmu znovu připojí, rakouskou družinu čeká v posledním utkání nepříjemná Ukrajina, která jen těsně prohrála s Nizozemci.

Proti ní si snad někdejší forvard West Hamu podobné „excesy“ odpustí.

Nejčtenější tento týden

Muchová je v Miami v semifinále, Lehečka zvládl velký skalp

Karolína Muchová pokračuje na turnaji v Miami ve výborné formě a po výhře nad Victorií Mboko si zahraje semifinále. Jiří Lehečka na stejném podniku vyřadil světovou sedmičku Taylora Fritze a poprvé v kariéře prošel na Floridě mezi nejlepší osmičku. Český tenis tak na prestižním turnaji dál drží velmi silnou stopu.

Dobeš zářil proti Carolině, prosadili se i Nečas a Hronek

Jakub Dobeš dovedl Montreal k cenné výhře 5:2 nad Carolinou a 41 zákroky patřil k hlavním postavám večera. Výrazně pomohl i Juraj Slafkovský, který zapsal gól a asistenci. Povedenou noc ale prožili také další Češi, Martin Nečas dal za Colorado dva góly a Filip Hronek si v dresu Vancouveru připsal dvě asistence.

Šulc poprvé ovládl anketu Fotbalista roku

Pavel Šulc prožil mimořádný rok a dočkal se dalšího velkého ocenění. Ofenzivní záložník Lyonu poprvé vyhrál anketu Fotbalista roku, v níž s velkým náskokem předčil Patrika Schicka i Ladislava Krejčího. Po přestupu do Francie navíc rychle potvrdil, že umí obstát i na vyšší úrovni.

Jannik Sinner přepsal dějiny. Překonal rekord v počtu vyhraných setů

Italský tenista Jannik Sinner je ve fantastické formě. Na turnaji Miami Open nejen postoupil do osmifinále, ale zároveň překonal rekord Novaka Djokoviče v počtu vyhraných setů v řadě na turnajích Masters 1000. Znovu tak potvrdil, že patří mezi největší hvězdy současného tenisu. 

Ottawa uspěla na ledě Rangers a dál živí naději na play off

Senators vyhráli v jediném pondělním zápase NHL na ledě NY Rangers 2:1 a v tabulce Východní konference zůstali ve hře o divokou kartu. Newyorský celek prožil další nepovedený večer, doma vyslal na branku jen devět střel a neoslavil ani tisící zápas Mikaa Zibanejada v NHL.

Jake Paul vyhlíží velkou výzvu. Francis Ngannou je další na řadě

Kontroverzní influencer a boxer Jake Paul se po těžkém zranění vrací do hry. Navzdory zlomené čelisti z posledního zápasu už vyhlíží další velké jméno, a to rovnou bývalého šampiona UFC Francise Ngannoua, kterého ostře kritizuje.

Krejčí se stal kapitánem české reprezentace

Česká fotbalová reprezentace má před baráží o mistrovství světa nového kapitána. Pásku převzal Ladislav Krejčí, který patří mezi přirozené lídry týmu už delší dobu. Trenér Miroslav Koubek tak před duelem s Irskem udělal důležité rozhodnutí a naznačil, že změna nebude jen krátkodobá.

Luke Humphries zvítězil na Belgian Darts Open

Luke Humphries ovládl Belgian Darts Open a připsal si už devátý titul na European Tour. Po finálové výhře nad Jonnym Claytonem však zaujal i svým humorem, když s nadsázkou poznamenal, že v éře Luka Littlera mu možná připadne „jen“ role světové dvojky.

Nečas znovu úřadoval, Vejmelka pomohl Utahu k cenné výhře

Martin Nečas znovu ukázal výbornou formu. Při výhře Colorada 3:2 po prodloužení na ledě Washingtonu připravil dva góly a v produktivitě se dotáhl na Davida Pastrňáka. Výrazný večer prožil také Karel Vejmelka, který 33 zákroky pomohl Utahu k triumfu 4:3 po prodloužení nad Los Angeles.

Amálie Švábíková získala na halovém mistrovství světa bronz

Česká atletika má z halového mistrovství světa v Toruni druhou medaili. O cenný kov se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která po čistém výkonu do 470 centimetrů vybojovala bronz. Na stupních vítězů se zařadila po bok Angelica Moser a Imogen Ayris, zlato si odvezla Molly Caudery.

Lehečka v Miami poprvé prošel do osmifinále

Jiří Lehečka zvládl v Miami další důležitý krok. Ve třetím kole porazil domácího Ethana Quinna 6:3 a 7:6, navázal na povedený výkon na servisu a na floridském Masters si poprvé v kariéře zahraje osmifinále. Český tenista tak potvrdil, že i proti rozjetému soupeři umí udržet klid v klíčových chvílích.

Manuel vyhrála halové mistrovství světa na 400 metrů

Lurdes Gloria Manuel v Toruni potvrdila, že patří mezi největší talenty české atletiky. Dvacetiletá čtvrtkařka doběhla pro zlato v osobním rekordu 50,76 sekundy a ukončila osmileté čekání české výpravy na medaili z halového světového šampionátu. Česká atletika má navíc po dlouhých letech další ženskou světovou šampionku.

Pastrňák gólem a jubilejní asistencí řídil výhru Bostonu

David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a asistencí k vítězství 4:2 na ledě Detroitu. Český útočník zároveň dosáhl na metu 500 asistencí v NHL a zařadil se mezi šestici českých hráčů, kterým se to povedlo. Výrazný večer prožil také Daniel Vladař, jenž dovedl Philadelphii k výhře nad San Jose.

Růžička přepsal rekord play off

Martin Růžička prožil v Hradci Králové večer, který se v extraligovém play off zapíše do historie. Kapitán Třince si při výhře 3:2 po prodloužení připsal asistenci u rozhodujícího gólu Miloše Romana a dostal se na 134 bodů ve vyřazovací části samostatné české extraligy. Na čele historického pořadí se dotáhl na Ondřeje Kratěnu a díky vyššímu počtu gólů se posunul před něj.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama