K unikátnímu okamžiku došlo během nedělního večera ve francouzském Toulouse. Na ragbyovém mistrovství světa porazili Portugalci tým Fidži 24:23 a začaly oslavy. Ovšem probíhaly na obou stranách. Evropský celek navíc slavil se slzami v očích, neboť zařídil vůbec první portugalskou výhru na MS v historii. Oceánský stát naopak oslavoval postup do čtvrtfinále, kam se probojoval přes favorizovanou Austrálii.

Světový šampionát v ragby vrcholí. Poslední bitvu skupinové fáze obstaralo Fidži s Portugalskem a bitva to byla vskutku pohledná. Zprvu opatrné drama otevřel první pětkou po pauze Storti a Marques položení potvrdil úspěšným kopem. Fidži brzy odpovědělo, zaznamenalo také sedm bodů.

Hráč ostrovního státu Botia ale dostal v 51. minutě oranžovou kartu a Portugalsko přesilovku bleskurychle využilo dalšími sedmi body. Trest pro ragbistu z Fidži nakonec zežloutl, a tak se Botia do hry vrátil. Zanedlouho i jeho spoluhráči prokopli pětku.

Zdálo se, že dvěma proměněnými trestnými kopy v závěru druhého poločasu nasměřoval Lomani Fidži k vítězství. Jenže to by nesmělo Portugalsko vykombinovat akci snů. Vynikající práci na pravé straně hřiště završil Rodrigo, jenž položením nabídl Marquesovi přepsat portugalské dějiny.

A čtyřiatřicetiletý kopáč šancí nepohrdl. Kop po pětce z úhlu proměnil a po úspěšném mlýnu mohly začít portugalské oslavy. Slzy dojetí byly k vidění na nejedné tváři. A to jak hráčů, tak i fanoušků. Radost měli ale i poražení, ti neprohráli o více než sedm bodů, a tak brali bonusový bod, který je posunul do čtvrtfinále.

Argentina přetlačila Japonsko

Další nesmírně atraktivní souboj celou neděli odšpuntoval. V přímém souboji o postup ze skupiny D se poprala Argentina s Japonskem. Klíčové bitvy o přímé postupy či sestupy bývají napříč sporty často měřením defenzivních sil a rozvážných strategií, v Nantes ale bylo k vidění ofenzivní a pohledné ragby.

Oba celky se předháněly v kráse akcí a položených pětek, Japonec Lemeki dokonce jako teprve druhý hráč na turnaji po Fordovi předvedl drop goal. Utkání nakonec strhli na svou stranu ragbisté jihoamerického mužstva, ale potlesk sklidily obě strany.

Čtvrtfinálové dvojice tak jsou kompletní. V sobotu 14. října si zahraje Wales právě s Argentinou, večer pak bude Irsko čelit Novému Zélandu. Neděli bude zdobit klání mezi Anglií a Fidži, později pak mezi Francií a Jihoafrickou republikou.

ZDROJRugby World Cup 2023, X, Foto: Reuters
Předchozí článekNová hvězda. World Grand Prix opanoval Humphries, přehrál Price
Další článekOslabená Sparta vyloupila Hradec, Slavii spasila Csaplárova past