FotbalDres spojený s „boží rukou“ Diega Maradony jde do dražby. Cenovka rozmetá...

Dres spojený s „boží rukou“ Diega Maradony jde do dražby. Cenovka rozmetá rekordy

O sportovní předměty je v současné době nebývalý zájem. Kartičky legend NBA nebo NHL, hokejky, kopačky či dresy. Potenciální zájemci o relikvie sportovních hvězd jsou ochotní zaplatit cokoliv. Jen ti nejmovitější si ale budou moct dovolit specialitu v podobě dresu Diega Maradony ze zápasu s Anglií na mistrovství světa v roce 1986. Aukční síň ocenila dres na 117 milionů korun.

Asi každý fotbalový fanoušek tenhle zápas zná. Mnozí ho sami zažili, někteří ho viděli v sestřizích na internetu, nebo o něm slyšeli z vyprávění. Čtvrtfinále fotbalového mistrovství světa v roce 1986 si bude historie navždy pamatovat jako zápas, ve kterém byl k vidění „gól století“ a „boží ruka“.

Strůjcem dvou památných okamžiků byl Diega Maradony. Argentinský génius, který dvěma góly zajistil Anglii letenky domů a nakonec dotáhl svůj národní tým ke zlatu. Ať už vnímáte jeho pozdější roky, kdy propadal drogám a alkoholu, jakkoliv, jedno mu odepřít nemůžete. Fotbalista to byl sakra jedinečný.

Maradona zemřel v listopadu roku 2020 ve věku 60 let po dlouhých zdravotních patáliích, jeho odkaz ale zůstává patrný dodnes. Ještě navíc, když se bude v dohledné době dražit jeho dres ze čtvrtfinále šampionátu v Mexiku. Aukční společnost Sotheby’s požaduje za trikot neskutečné množství peněz.

Kde se dres vzal?

Všichni tušili, kde se nachází, nikdo ale nečekal, že se dostane do rukou někomu jinému. Majitelem dresu je bývalý anglický fotbalista Steve Hodge. Právě někdejší záložník Nottinghamu nebo Tottenhamu byl tím mužem, který si po zápase v roce 1986 vyměnil s „božským“ Diegem dres.

Před pár lety se nechal slyšet, že se dresu nikdy nebude chtít vzdát, teď ale otočil a nabídl ho aukční společnosti. Ta si teď mne ruce, neboť ocenila dres na neskutečné 4 miliony liber, tedy asi 117 milionů korun. Je jasné, že pokud se cenovka jen minimálně přiblíží odhadu, půjde o nejdražší dres historie.

Jen pro představu, prvenství drží v současné době dres Pelého. Brazilský útočník v něm odehrál finále světového šampionátu v roce 1970, po kterém zvedl jako první a jediný fotbalista nad hlavu třetí trofej pro vítěze mistrovství. Dres se prodal před pár lety za v přepočtu 4,5 milionu korun.

Nejčtenější tento týden

Messi po smrti otce pochybuje o pokračování kariéry

Lionel Messi prožívá jedno z nejtěžších období svého života. Po smrti otce Jorgeho zveřejnil emotivní dopis, ve kterém se s dlouholetou oporou rozloučil. Devětatřicetiletý Argentinec zároveň připustil, že nyní pochybuje o své další fotbalové kariéře.

Max Verstappen zkritizoval novou F1, vedení mu odpovědělo. Domenicali připomněl, že sport je větší než kterýkoliv jezdec

Nová technická pravidla Formule 1 dál rozdělují paddock. Mezi jejich nejhlasitější kritiky patří Max Verstappen, kterému vadí především charakter závodění a výraznější role elektrické energie. Šéf F1 Stefano Domenicali jeho názor respektuje, zároveň ale zdůraznil, že budoucnost šampionátu nemůže stát na jediném jezdci.

Gian van Veen dorazil na Nový Zéland bez šipek. Před turnajem prosí aerolinky o pomoc

Gian van Veen má před startem New Zealand Darts Masters nečekané starosti. Zatímco nizozemský šipkař už dorazil do Aucklandu, jeho zavazadla zůstala tisíce kilometrů daleko v Paříži. Nová světová dvojka se proto obrátila přímo na aerolinky a žádá o rychlou pomoc.

Menšík na Sheltona nestačil a v Montrealu končí ve čtvrtfinále

Jakub Menšík se na turnaji Masters v Montrealu mezi nejlepší čtyři nedostal. Český tenista ve čtvrtfinále narazil na výborně hrajícího Bena Sheltona a za 73 minut prohrál 3:6, 1:6. Americký obhájce titulu předvedl téměř bezchybný výkon a Menšíkovi nenabídl jediný brejkbol.

Jeff Bezos chce Liverpool. Zakladatel Amazonu chce získat třetinu slavného klubu

Liverpool může brzy získat jednoho z nejbohatších investorů na světě. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je podle dostupných informací blízko dohody o koupi zhruba třetinového podílu v anglickém velkoklubu. Hodnota celé transakce může Liverpool ocenit na přibližně 4,4 miliardy liber.

Donald Trump se zastal Infantina. Jeho odvolání by podle prezidenta bylo „hroznou chybou“

Donald Trump se veřejně postavil za šéfa FIFA Gianniho Infantina. Americký prezident tvrdí, že jeho případné odvolání by bylo zásadním omylem a že pod Infantinovým vedením zažila FIFA nejúspěšnější mistrovství světa ve své historii.

Siniaková v Torontu září a útočí na šestý titul sezony

Kateřina Siniaková pokračuje ve skvělé deblové sezoně. Světová jednička postoupila společně s Čang Šuaj do semifinále turnaje v Torontu. Ve čtvrtfinále si poradily se Storm Hunter a Desirae Krawczyk 6:4 a 6:3. Česká tenistka tak zůstává ve hře o šestou letošní trofej.

Rada v Eugene ovládl 400 metrů překážek a získal světové zlato

Český atlet Michal Rada v neděli zazářil na juniorském mistrovství světa v Eugene. Devatenáctiletý překážkář vybojoval zlato na 400 metrů překážek a časem 48,59 sekundy vytvořil nový evropský juniorský rekord. Navázal tak na loňský evropský titul a zároveň vylepšil stříbro z předchozího světového šampionátu v Limě.

Menšík zvládl další překážku a v Montrealu vyzve Sheltona

Jakub Menšík pokračuje na Masters v Montrealu mezi nejlepší osmičkou. Dvacetiletý český tenista porazil ve čtvrtém kole zkušeného Nizozemce Botice van de Zandschulpa 6:4, 7:5. V boji o semifinále ho čeká Ben Shelton. Proti americké světové desítce má Menšík pozitivní vzájemnou bilanci.

Conor Benn slibuje tvrdou válku. Proti Ryanu Garciovi chce získat titul, který kdysi držel jeho otec

Conor Benn má před sebou největší zápas kariéry. Britský boxer se 12. září v Las Vegas utká s Ryanem Garciou o titul WBC ve welterové váze a před očekávaným soubojem neskrývá ambice. Chce Američana zastavit a odnést si pás, který v minulosti patřil jeho otci Nigelu Bennovi.

Vollering podruhé ovládla ženskou Tour de France, Nosková po pádu odstoupila

Demi Vollering završila Tour de France Femmes dominantním výkonem. Nizozemská cyklistka vyhrála závěrečnou etapu v Nice a podruhé v kariéře slaví celkový triumf. Jediná česká účastnice Nikola Nosková naopak závod nedokončila. Po sobotním pádu sice nastoupila do poslední etapy, krátce po startu ale odstoupila.

Salač slaví životní vítězství, v Británii poprvé ovládl Moto2

Filip Salač dosáhl největšího úspěchu své dosavadní kariéry. Čtyřiadvacetiletý český motocyklový jezdec ovládl závod Moto2 ve Velké ceně Velké Británie v Silverstonu. Na nejvyšší stupeň se v této kategorii postavil poprvé. Zároveň ukončil šestnáctileté čekání na české vítězství, naposledy se radoval Karel Abraham v roce 2010.

Kanada ve finále Hlinka Gretzky Cupu rozdrtila USA a slaví zlato

Kanadští hokejisté ovládli letošní Hlinka Gretzky Cup. Ve finále turnaje hráčů do 18 let v Edmontonu nedali šanci Spojeným státům a zvítězili vysoko 8:1. Kanada tak po loňském bronzu znovu vystoupala na vrchol. Hned tři její hráči vstřelili ve finále po dvou gólech.

Jaissle začal v Newcastlu výhrou nad Valencií

Matthias Jaissle má za sebou vítěznou premiéru na lavičce Newcastlu. Anglický celek v přípravném utkání otočil zápas na stadionu Mestalla a porazil Valencii 2:1. Nový trenér přesto výsledek nepřeceňoval a zdůraznil, že jeho mladé mužstvo čeká ještě hodně práce.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama