2.3 C
Czech
Úterý 16. prosince 2025
MotorsportDrama až do konce. Chytrý manévr se vyplatil, ve Španělsku kraloval Hamilton

Drama až do konce. Chytrý manévr se vyplatil, ve Španělsku kraloval Hamilton

V pořadí čtvrtou Velkou cenu letošní sezony Formule 1 režíroval Lewis Hamilton. Napínavá bitva v Barceloně skončila druhým vítězstvím Brita v letošní sezoně, cesta k němu ale byla z jeho pohledu celkem trnitá. Pilota „zachránil“ chytrý manévr s přezutím pneumatik.

Velká cena Španělska měla z pohledu diváka úplně všechno. Přepis dějin, napínavý průběh a dramatický finiš. Všechny body měl na svědomí Lewis Hamilton, úřadující šampion v kokpitu zbarveném stájí Mercedes.

V souvislosti s britským jezdcem se mluvilo už před závodem. Hamilton v kvalifikaci zajel své 100. pole-position v kariéře a byl štěstím bez sebe. „Nemohu uvěřit, že jsme na stovce. Je to díky všem mužům a ženám v továrně, kteří neustále posouvají laťku a nikdy se nevzdávají,“ začal Hamilton.

Podobný počin se nepodařil nikomu v historii slavných závodů F1, Brit se tak už navždy zapíše do historie. „Cesta, kterou jsme prošli, byla obrovská. Kdo by si v roce 2013 nebo 2012 pomyslel, že se dostaneme na stovku. Jsem velmi vděčný a nadšený, že jsem první,“ pokračoval.

Start z 1. místa dokonale využil

Hamilton nakonec dokázal umístění z kvalifikace skvěle zužitkovat. V průběhu Velké ceny na okruhu ve Španělsku sice Brit o čelo přišel a většinu závodu vedl Holanďan Verstappen, tomu ale nakonec zlomily vaz pneumatiky.

36letý rodák ze Stevenage ve Velké Británii tušil, že klíčem k úspěchu bude jejich stav. „Na konci už nebudu mít pneumatiky,“ hlásil svému týmu 12 kol před koncem. A tak k překvapení mnohých zajel do boxů podruhé a přezul na novou sadu.

Všichni věděli, že jeho sok už totiž na konci nebude mít téměř žádné. A strategie se vyplatila na jedničku, Hamilton začal postupně Holanďana stahovat a 6 kol před cílem svého soupeře i předjel a dostal se na první místo.

To už neopustil a připsal si tak 98. vítězství ve své profesionální kariéře ve Formuli 1. Mercedes mohl mít radost dvojitou, týmový kolega Bottas ale na rozdíl od Hamiltona, který mimochodem celý šampionát i vede, nenačasoval příjezd do boxů dobře.

Velká cena Španělska Formule 1:

  1. Lewis Hamilton (Mercedes) 1:33,07
  2. Max Verstappen (Red Bull) + 15,84
  3. Valtteri Bottas (Mercedes) +26,61
Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Faksa nabil na obrat Dallasu, Dostál dovedl Anaheim k triumfu

Radek Faksa v noci na úterý připravil vítězný gól Dallasu při výhře 4:1 nad Los Angeles. Lukáš Dostál se zase ve druhém startu po návratu ze zranění podepsal 26 zákroky pod vítězství Anaheimu 4:1 na ledě New York Rangers. Dvě branky vstřelil i slovenský nováček Dalibor Dvorský, St. Louis ale padlo s Nashvillem 2:5.

Cameron Menzies se omluvil za emocionální exces po porážce na mistrovství světa

Skotský šipkař Cameron Menzies se omluvil fanouškům i organizátorům za své chování po dramatické porážce v prvním kole mistrovství světa PDC. Po pětisetové bitvě s anglickým debutantem Charliem Manbym nezvládl nával emocí a po posledním hodu několikrát udeřil pěstí do stolku s nápoji přímo na pódiu v londýnském Alexandra Palace.

Tyson Fury naznačil návrat do ringu. Souboj s Anthonym Joshuou by se mohl uskutečnit v roce 2026

Dlouho očekávaný britský megasouboj mezi Tysonem Furym a Anthonym Joshuou se znovu dostal do povědomí fanoušků. Frank Warren potvrdil, že Fury „naznačil“, že je připraven vrátit se z boxerského důchodu a s Joshuou se utkat, pokud budou splněny podmínky. Podle promotéra už probíhají jednání a zápas by se mohl uskutečnit v roce 2026. Přestože zatím nebylo nic podepsáno, nálada v zákulisí je prý optimistická.

Krejčí dal v NBA 19 bodů a Atlanta zlomila Philadelphii i posedmé v řadě

Český basketbalista Vít Krejčí se v neděli v NBA blýskl 19 body a výrazně pomohl Atlantě k domácí výhře 120:117 nad Philadelphií. Krejčí navíc z lavičky patřil mezi největší ofenzivní hrozby Hawks a znovu potvrdil formu v probíhající sezoně.

Dobeš chytil 27 střel, stal se hvězdou zápasu a Montreal porazil Edmonton 4:1

Jakub Dobeš se vrátil do brány Montrealu a hned z toho byla velká noc. Pochytal 27 z 28 střel Edmontonu, domácí vyhráli 4:1 a český gólman si odnesl ocenění pro první hvězdu zápasu. Radoval se i Karel Vejmelka, jeho Utah otočil duel v Pittsburghu a zvítězil 5:4 v prodloužení. Daniel Vladař pomohl Philadelphii k bodu proti Carolině, rozhodly až nájezdy.

Stephen Bunting unikl vyřazení na mistrovství světa jen o vlásek

Světová čtyřka Stephen Bunting se v úvodním kole mistrovství světa v šipkách pořádně zapotil. Proti Polákovi Sebastianu Bialeckému sice vedl už 2:0 na sety, nakonec ale musel o postup bojovat až v rozhodujícím pátém setu.

Krejčí mluví o životní výzvě po dalším pádu Wolves

Wolverhampton byl na Arsenalu pár minut od bodu, nakonec ale znovu prohrál. Dva vlastní góly přepsaly zápas i náladu v týmu. Ladislav Krejčí po dalším zklamání otevřeně popsal, jak těžké je žít v nekonečné sérii porážek.

Češi v Curychu narazili a se Švédy padli 0:5

Čeští hokejisté na Švýcarských hrách loňský titul neobhájili a po závěrečném debaklu 0:5 se Švédskem skončili druzí. V přímém souboji o první místo se na nároďáku podepsal nabitý program i krátký čas na regeneraci. Tým Radima Rulíka inkasoval pětkrát a utrpěl nejvyšší porážku pod jeho vedením.

České florbalistky vyřadily Finsko a zahrají si finále MS

Český tým zvládl semifinále s Finskem bez jediného inkasovaného gólu a poprvé v historii postoupil do finále mistrovství světa. O všem rozhodla jediná rána kapitánky Michaely Kubečková těsně před koncem. V Ostravar aréně šlo o nervy až do posledních vteřin.

Škvor jde do těžké váhy a všichni kroutí hlavou, v O2 areně ho čeká německý obr

Daniel Škvor vezme 28. prosince na turnaji OKTAGON 81 v pražské O2 areně zápas v těžké váze proti Němci Patricku Vespazianimu. Podle deníku Sport.cz šestatřicetiletý český postojář přiznává, že z trenérského a manažerského pohledu nedává krok do vyšší kategorie moc smysl, nabídku ale přijal kvůli dlouhé pauze. OktagonMMA.com připomíná, že půjde o souboj dvou trojek žebříčku, jen každé v jiné váze.

Výhra 5:3 nad Švýcary poslala Česko do boje o triumf na Švýcarských hrách

Čeští hokejisté v Curychu porazili domácí Švýcarsko 5:3 a na Švýcarských hrách mají po dvou zápasech plný počet bodů. O výhru se nejvíc postaral druhý útok ve složení Filip Chlapík, Michael Špaček a Daniel Voženílek, který se podepsal pod první čtyři góly. V neděli od 11:45 čeká národní tým Švédsko a půjde přímo o celkové vítězství na turnaji, stačí i dvoubodový triumf.

Adamczyková se vrátila do Světového poháru pátým místem v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu pátým místem v Cervinii. V kvalifikaci zajela nejrychlejší čas, na medaili ale nedosáhla. V malém finále však zvítězila a připsala si důležité body směrem k olympijské kvalifikaci. Z vítězství se radovali Francouzi Léa Casta a Jonas Chollet.

Gian van Veen konečně zvítězil v Ally Pally

Gian van Veen si v pátek večer připsal své vůbec první vítězství na pódiu Alexandra Palace a postoupil do druhého kola mistrovství světa PDC. Společně s ním slavili postup také Ricky Evans a Damon Heta, zatímco 12. nasazený Ross Smith se stal prvním vyřazeným nasazeným hráčem turnaje.

Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama