Více
  19.1 C
  Czech
  Úterý 25. června 2024

  Djokovič jako Spartakus i čarodějnice. Tenistův velký úprk z Austrálie je zdárně u konce

  Hotovo, vyřízeno. Kauza kolem tenisty Novaka Djokoviče a jeho pobytu v Austrálii skončila. Výsledek? Nenaočkovaný Srb musel po rozhodnutí soudu opustit zemi, obhajoba titulu na Australian Open se konat nebude a navíc mu hrozí i zákaz vstupu do země po dobu tří let. Verdikt hodnotila rodina, úřady, Srbové i vedení ATP.

  Nejúspěšnější účastník Australian Open v historii na další titul z prvního grand slamu sezony nedosáhne. Novak Djokovič nemá očkování, start na podniku a vlastně i celkový pobyt v Austrálii mu tak umožněn nebyl. Srbský tenista, kterému byla zrušena víza, opustil Melbourne včera ráno.

  Rekordman v počtu triumfů na kurtech v Melbourne, držitel celkem dvaceti titulů z turnajů Velké čtyřky a současný nejlepší tenista planety se stal podle některých obětí, podle jiných si za všechno může sám. Djokovič měl falšovat testy i formuláře, což samozřejmě na jeho osobu vrhá temný stín.

  Ať tak či onak, Novakova víza byla zrušena, tenista už je zpátky doma a na Australian Open, které začalo už dnes, se bude dívat tak maximálně v televizi. Podobně jako další, z první stovky má očkování „jen“ 97 hráčů a bez něj v Austrálii hrát nejde.

  „Na zhodnocení faktů a poučení z této situace je zapotřebí více času. Bez ohledu na to, jak k tomu došlo, Novak je jedním z největších šampionů našeho sportu a jeho absence na Australian Open je pro tenis ztrátou,“ stojí v prohlášení ATP.

  Spartakus nebo čarodějnice

  K tématu už se vyjádřilo spousta slavných osobností, politiků i tenisových funkcionářů. Ztráta pro Open to bude veliká, verdikt ale dokázal, že ani sportovní legenda nesmí dostat výjimku. Boj proti covidu zkrátka bez vakcíny vyhrát nejde.

  „Děkuji soudu za pohotovost a trpělivost, kterou se všemi účastníky měl. Teď je na čase věnovat se Australian Open a tenisu,“ myslí si australský premiér Scott Morrison. Australané jsou nadšení, Srbové naopak supí. Vztahy mezi oběma zeměmi tak zřejmě bude pořádně napjatý.

  „Je nepřijatelné, aby s nejlepším tenistou takhle zacházeli deset, jedenáct dní a pak mu jedenáctý den řekli to samé co na začátku. Řekl jsem Novakovi, že už se nemůžu dočkat, až se vrátí do své země, kde je vždy vítán,“ pronesl srbský prezident Vučič.

  „V nesmyslném soudním sporu bylo vidět, jak obžaloba lže. Tvrdí, že v Srbsku je méně než 50 procent očkovaných lidí, ale oficiálně je to 58 procent. To je více než v mnoha jiných evropských zemích. To byl nesmyslný argument,“ tvrdí politik, který označil věc za „hon na čarodějnice“.

  Kauza rozlítila také Novakovu rodinu. „Dnes v noci ho mohou zavřít do vězení, zítra ho mohou spoutat řetězy. Pravdou je, že on je jako voda, a ta si razí svou vlastní cestu. Novak je Spartakus nového světa, který nebude tolerovat nespravedlnost, kolonialismus a pokrytectví,“ prohlásil otec Srdjan.

  O tom, jak vše dopadlo, už ví celý svět. Australian Open bude muset proběhnout bez největší hvězdy. Navíc, bez vakcíny nebude moct Djokovič podle dostupných informací startovat ani na French Open.

  Sledujte nás na sítích

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.