Více
  21 C
  Czech
  Úterý, 28 června, 2022

  Další etapa Gira, další přepis historie. Girmay triumfoval jako první jezdec tmavé pleti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Slavný cyklistický závod na Apeninském poloostrově má za sebou další etapu. Tu, která přepisovala historii celého Gira d’Italia. Cílovou pásku protnul na prvním místě Biniam Girmay. Ještě nikdy se nestalo, že by etapu vyhrál závodník z Eritree. Až doteď. Girmay ve finiši udolal Mathieua van der Poela.

  Psal se rok 1979, když Alan van Heerden z Jihoafrické republiky slavil vítězství v etapě na slavném Giru d’Italia. Tehdy vyhrál jako první Afričan a zapsal se do dějin. Něco podobného prožil ve včerejším díle také Etiopan Biniam Girmay. Druhý vítěz z Afriky, ale úplně první, který je tmavé pleti.

  Jezdec stáje Intermarché Wanty-Gobert má letos parádní formu, kterou si s sebou přivezl také do Itálie. Od začátku měl cíl jasný. „Přijel jsem na Giro s odhodláním vyhrát etapu. Všichni z týmu pro mě dneska tahali, dokonce i jezdci na celkové umístění, Domenico Pozzovivo byl na konci úžasný,“ usmíval se v cíli Girmay.

  Za všechno může jeho drtivý finiš, ve kterém porazil lídra pořadí v prvních několika etapách Mathieua van der Poela. Ke druhému místu, dvěma čtvrtým a dvěma pátým přidal první triumf. Až za ním dojeli van der Poel, Ital Vincenzo Albanese, čtvrtý Wilco Kelderman a pátý Richard Carapaz.

   „Je to neuvěřitelné,“ slavil Girmay na nejvyšším stupínku.

  Hirt jede na maximum

  Dařilo se také jedinému Čechovi na Giru. Jan Hirt, Girmayův týmový kolega, dojel v etapě na 28. místě a stále figuruje v celkovém pořadí závodu na 14. místě, což je naprosto parádní výkon. Času na odpočinek ale Hirt příliš nemá. Spolu s dalšími závodníky vyrazí už dnes na trať znovu.

  Rovinatá 11. etapa dlouhá 201 kilometrů ze Santarcangela di Romagny do Reggia Emilie je na programu od 12:30.

  • Cyklistický závod Giro d’Italia – 10. etapa (Pescara – Jesi, 196 km): 1. Girmay (Eri./Intermarché-Wanty-Gobert) 4:32:07, 2. Van der Poel (Niz./Alpecin-Fenix), 3. Albanese (It./EOLO-Kometa), 4. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe), 5. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 6. Bouwman (Niz./Jumbo-Visma), 7. Bardet (Fr./DSM), 8. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious), 9. Almeida (Portug./SAE Team Emirates), 10. Schmid (Švýc./Quick-Step-Alpha Vinyl), …28. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) všichni stejný čas.
  • Průběžné pořadí: 1. López (Šp./Trek-Segafredo) 42:24:08, 2. Almeida -12, 3. Bardet -14, 4. Carapaz -15, 5. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -20, 6. Martin (Fr./Cofidis) -28, 7. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) -29, 8. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -54, 9. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:09, 10. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -1:22, …14. Hirt -3:09.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ