Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Běhání mezi mraky. Skyrunning se stává hitem a ničí hranice lidských možností

  Pokud vás baví běhání, ale už jste znuděni klasickým rovným povrchem, pak vám doporučujeme vyzkoušet skyrunning. Jde o druh běhu, při kterém si sáhnete opravdu na dno a vaše nohy vám moc nepoděkují. Překonávání fyzických možností je tady denním chlebem, zároveň vás ale neminou nádherné scenérie.

  Skyrunning, jinými slovy běhání v horách a kopcích, jejichž výška se mnohdy pohybuje i na hraně dvou tisíc metrů nad mořem. Je to opravdu těžký sport, při kterém budete potřebovat i základy horolezectví.  Běžíte horskými cestami, lesními pěšinkami ale i velmi náročným kamenitým úsekem. Skyrunning byl založen v roce 1992 italským sportovním nadšence Marinem Giacomettim. Podmínky jsou jako u klasického běhání, v závodech vítězí ten, kdo do cíle přiběhne jako první. Než se ale však závodů budete moci zúčastnit, je potřeba mít pořádně natrénováno a mít správné vybavení.

  Správné vybavení

  Abyste si běh zpříjemnili a zároveň se nezranili, budete potřebovat kvalitní vybavení. Počínaje těmi, které musí být přizpůsobivé všem podmínkám. Potkáte se totiž s bahnem, vodou, kluzkým povrchem a všemi dalšími možnými i nemožnými nástrahami. Druhou klíčovou věcí je dobré oblečení. Asi by vás moc nebavilo běžet celou cestu ve špatně padnoucích a ne zrovna vhodných oděvech. Základem je kvalitní termo prádlo a malý lehký batůžek, do kterého si dáte pití, jídlo a především náhradní oblečení.

  Trénink

  Jelikož je to opravdu náročný sport, je potřeba se na něj dobře připravit. Musíte počítat s různorodostí a změnami podmínek přímo na trati. Nejlepší je trénovat v těžkých trenérech. Na trénování se doporučuje vybíhání sjezdovek, brodění se potokem nebo běh v zoraném poli. Dobré je naučit se správné dynamice a trénovat především svaly na nohou. K tomu právě nejlépe slouží rychlé vybíhání kopců a následný poklus dolů.

  Je nám jasné, že pokud bydlíte v centru města, budete to mít s těžkým terénem horší. V tomto případě jde ale o jakékoliv překonání sebe samo. K trénování vám může posloužit vybíhání schodů, mostů, věží. Jakýkoliv pro vás extrémně náročný pohyb vám dodá novou sílu pro skyrunning. A třeba se jednou podíváte i na běh na Mount Blanc. 

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.