MotorsportČtyřkolkař Tůma se vrátil z Dakaru. Zázrak, že nemám zlomené nohy, říká

Čtyřkolkař Tůma se vrátil z Dakaru. Zázrak, že nemám zlomené nohy, říká

Zkušený český jezdec na čtyřkolce přiletěl s týmem BARTH Racing do Česka. Zdeněk Tůma musel po páté etapě Dakarské rallye odstoupit ze zdravotních důvodů, jeho nohy byly po několika pádech pohmožděné. „Jedno stehno mám celkem v pohodě, na druhém je nateklá boule a bolí to jako sviňa. Není to ještě zahojené, beru prášky na bolest, také přelet nebyl moc příjemný. Jsem rád, že jsem doma,“ prohlásil Tůma, kterého zároveň šokovaly zprávy o české posádce, která nešťastně srazila diváka a incident skončil tragickou událostí. „Tohle se nemělo stát. Všiml jsem si, že v Saudské Arábii je více diváků a jednou byli přímo na trase a musel jsem je objet,“ dodal Tůma.

Závodník z Českého Krumlova odstoupil z Dakaru poprvé v kariéře, v předchozích ročnících pokaždé dojel – v minulém roce dokonce na čtvrtém místě jako nejlepší český jezdec ze všech kategorií. „Nebylo rozhodně jednoduché učinit rozhodnutí o odstoupení, měl jsem z toho slzy na krajíčku pak v ten večer, ale jinak to nešlo,“ potvrdil Tůma, který v letošním ročníku měl několik karambolů. „Je zázrak, že z nich nemám zlomenou nohu. Jednou jsem šel na bok a čtyřkolka ležela na mě,“popisoval Tůma, který zažil Dakar také v Jižní Americe.

S nohami půjde ještě na prohlídku a stále bude odpočívat. O tom, jestli se bude chtít vrátit na Dakar v příštím roce, jasno ještě nemá. „Rozhodujeme se společně s týmem někdy během jara, když pořadatelé zveřejní trasu závodu. Pokud bude podobná, jako ta letošní, rád bych se příštího ročníku klidně zúčastnil,“dodal Tůma na Yamaze, který se letos plánuje účastnit domácích maratonských soutěží.

Také Tůma se musel vyhýbat divákům

Ráno po příletu do Prahy se společně se svými týmovými parťáky dozvěděl o tragické události na Dakaru, když po nárazu českého kamionu zemřel divák. Sám Tůma si všiml, že jsou na trase v Saudské Arábii diváci čím dál více odvážnější a nebojí se být u blíž u průjezdu posádek. „V porovnání s předchozími ročníky jich je v Saudské Arábii více, v minulosti jsem potkával na trase hlavně lidi z bivaku nebo místní. Teď tam byly na některých místech davy, které se občas snažil organizátor kontrolovat. Po celou etapu to ale rozhodně není možné,“ dodal Tůma z pardubického týmu BARTH Racing.

Podle něho se diváci orientují hlavně podle stop, ke kterým pak chodí co nejblíže. „Jenže jde třeba o lidi, kteří neznají tolik motorsport a chování závodních vozů. Viděl jsem moment, kdy kamion vyjede dunu a pak z ní sjíždí dolů a to je chvíle, ve které není možné stroj zcela kontrolovat. A tak jeden pilot vjel přímo do diváků, naštěstí jen pomalou rychlostí. Já s tímhle na čtyřkolce problém nemám, protože po se dokážu lidí vyhnout celkem včas,“ popsal zkušený dálkový jezdec, který ale s diváky jeden krizový moment měl. „To se opravdu stalo, kdy mi stáli v trase, tedy přímo v cestě. Musel jsem celou skupinu objet, nevěděl jsem, kudy mám jet.“

Celý Dakar ale není možné zabezpečit. „Každý odpovídá za sebe, není možné si stoupnout za horizont duny. Navíc kamion, buggyna nebo vůz dunu mohou vyjíždět odlišným způsobem, jinou stopou. Nebo se také posádky na duně mohou předjíždět. Není to automaticky tak, že každý jede v té jedné samé koleji.“

Nejčtenější tento týden

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.

Plíšková v Madridu prošla do čtvrtfinále

Karolína Plíšková pokračuje v Madridu ve výborné jízdě. Česká tenistka zvládla osmifinále proti Solaně Sierře a po výhře 6:4, 6:3 si zahraje o semifinále. Bývalá světová jednička zároveň výrazně posílí svou pozici v žebříčku a přiblíží se návratu do elitní stovky.

Drama i dominance v NBA play off, favorité jsou krok od postupu

Nedělní zápasy prvního kola NBA play off přinesly jasné vzkazy. Boston a San Antonio mají postup na dosah, Houston odmítl konec sezony a Toronto srovnalo krok s Clevelandem. Každá série nabídla jiný příběh, od defenzivních bitev po jednoznačné demolice.

Motor má nového kouče, tým přebírá Petrovický

Hokejisté Českých Budějovic vstoupí do nové extraligové sezony s novým trenérským štábem. Motor povede slovenský kouč Róbert Petrovický, který naposledy působil v Olomouci. Po jeho boku budou pracovat Valdemar Jiruš a David Vrbata. Klub tím uzavřel důležitou část změn po odchodu Ladislava Čiháka.

Těžká nehoda v belgické rally. Jos Verstappen vyvázl bez zranění, jeho vůz skončil na střeše

Dramatické okamžiky nabídla Rallye de Wallonie. Zkušený nizozemský jezdec a otec mistra Formule 1 Jos Verstappen havaroval ve vysoké rychlosti, jeho speciál se převrátil a narazil do stromu. Navzdory děsivým záběrům vyvázla posádka bez zranění.

Colorado slaví postup, Boston dělí od konce jediná porážka

Colorado zvládlo sérii s Los Angeles bez jediné porážky a po výhře 5:1 prošlo do druhého kola play off NHL. U triumfu nechyběl ani Martin Nečas, který asistoval u posledního gólu Nathana MacKinnona. Boston naopak doma tvrdě narazil, podlehl Buffalu 1:6 a v sérii prohrává 1:3 na zápasy.

Sebastian Sawe přepsal historii maratonu. V Londýně pokořil dvouhodinovou hranici

Londýnský maraton přepsal atletickou historii. Sabastian Sawe posunul hranici, o které se dlouho mluvilo jako o nedosažitelné. Výkon pod dvě hodiny byl roky považován za symbol absolutního limitu lidských možností. Teď už to neplatí.

Vladař chyboval a Flyers padli, Carolina už slaví postup

Philadelphia nezvládla první postupový mečbol a doma podlehla Pittsburghu. Český brankář Daniel Vladař inkasoval čtyři góly a jeden šel na jeho vrub. Flyers ale stále vedou sérii 3:1. Carolina naopak nezaváhala a jako první tým si zajistila místo ve druhém kole.

Souček po gólu za West Ham: Momentum je na naší straně. Kinský pomohl Tottenhamu nulou

Tomáš Souček pomohl West Hamu důležitou brankou k výhře 2:1 nad Evertonem a po zápase mluvil o obrovských emocích i klíčovém momentu sezony. Český záložník odehrál svůj 200. duel v Premier League a zároveň si upevnil postavení nejlepšího českého střelce v historii soutěže. Důležitý krok v boji o záchranu udělal i Tottenham, za který čisté konto vychytal Antonín Kinský.

Dosunmu zaskočil Denver životním výkonem. Jokič a Nuggets jsou v NBA krok od vyřazení

Denver s Nikolou Jokičem nezvládl ani druhý zápas v Minnesotě a po porážce 96:112 je v sérii na hraně vyřazení. Hlavní postavou večera byl Ayo Dosunmu, který jako náhradník explodoval 43 body a předvedl nejlepší střelecký výkon kariéry.

Siniaková a Taylor Townsend drží v Madridu neporazitelnost. Po dalším obratu už mají 12 výher v řadě

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend pokračují na tisícovce v Madridu ve vítězné jízdě. Česko-americký pár zvládl i druhý zápas na turnaji, porazil Alexandru Eala a Zeynep Sönmez 6:1, 7:5 a natáhl svou aktuální sérii už na 12 zápasů.

Tsitsipas v Madridu znovu neudržel nervy. Během zápasu urážel vlastního otce

Stefanos Tsitsipas prožil na Masters v Madridu další turbulentní zápas. Řecký tenista sice proti Patricku Kypsonovi postoupil, během duelu ale nezvládl emoce, sprostě urážel svého otce a ještě se dostal do sporu s rozhodčí.

Lakers jsou krok od postupu, Krejčího Portland padl se Spurs

Basketbalisté Los Angeles Lakers zvládli dramatický závěr v Houstonu a po výhře 112:108 v prodloužení vedou v sérii už 3:0. Blízko k postupu má také San Antonio, které i bez Victora Wembanyamy otočilo duel v Portlandu. Vít Krejčí se dostal do hry v poslední minutě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama